← powrót do głównej strony opinii i pytań

Maciek (anonim, 83.144.64.)
około 3 miesięcy temu, Kraków

Kiedy Novo-helisen wróci na listę leków refundowanych?

Jak wygląda obecnie sytuacja jeśli chodzi o refundację leku?

Apteki jeśli nawet mają lek, to sprzedają za ponad 200zł (4,5 ml) lub prawie 500(9,5).

Proszę nie odsyłać do wątków z przed 3 miesięcy, bo je czytałem - a refundacji nadal nie ma.

Zachęcam do przeczytania artykułu, który przygotowaliśmy, aby ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat aktualnej sytuacji szczepionek z serii Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

Niestety dziś rano otrzymaliśmy informację, iż szczepionka Novo-helisen Depot nie znajdzie się na obowiązującej od 1 września 2019r. liście leków refundowanych. Firma Nexter złożyła odwołanie od decyzji Ministra Zdrowia i podejmie dalsze kroki, aby wyciągi alergenowe znowu podlegały refundacji.

W przypadku wyczerpania się zapasów leku w cenie urzędowej, cena, jaką może zaoferować apteka wynika z ceny zakupu leku w hurtowni powiększonej o marżę apteczną. Z moich informacji wynika, że wzrosła przede wszystkim ta pierwsza.

Nie ma pewności, czy lek wróci na listę leków refundowanych. W niektórych przypadkach negocjacje z Ministerstwem Zdrowia trwają niemal do ostatniej chwili. Jeśli jest Pan bardzo zainteresowany szczegółami i stanowiskiem firmy Allergopharma-Nexter, to zachęcam do lektury:
https://allergopharmanexter.pl/application/files/5715/5860/5403/Pismo_do_MZ.pdf

Jest to ogólnodostępny, bardzo wartościowy dokument, również w kontekście kwestii kształtowania się ceny szczepionki i czynników na nią wpływających, którą podnosi Pan w swoim pytaniu.

Maciek123 (anonim, 83.144.64.)
około 2 miesięcy temu

Czy wiadomo jak się sprawa rozwija?

docierają do mnie informacje, że bez refundacji apteki mogą narzucać dowolną cenę, a widząc zainteresowanie próbują sobie odbić małe ilości leków ich ceną, która czasem jest o kilkaset złotych większa, niż podają ogólnodostępne informacje (strzelam, że jest to cena która obowiązywała przy refundacji).

Z informacji jakie uzyskałam dziś rano od przedstawiciela firmy Nexter wynika, iż firma dokłada wszelkich starań, aby wyciągi alergenowe Novo-helisen Depot wróciły od września na listę leków refundowanych.
Przez najbliższe dwa miesiące leki te nie będą niestety refundowane.
Zatem cena szczepionek może być różna w zależności od apteki.

Niestety ze względu na przedłużające się terminy składania wniosków oraz biurokrację, leki "wypadają" czasem z list refundacyjnych, jednak jak zapewnia firma Nexter, lek wróci do aptek w urzędowej cenie, tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

M (anonim, 89.64.36.)
około 3 miesięcy temu

Novo-helisen depot roztocza. Myślałem, że piszę pytanie do konkretnego leku.

Proszę podać o jaki konkretnie lek chodzi.
Nowa lista leków refundowanych znajduje się pod tym adresem:
https://www.gdziepolek.pl/lista-lekow-refundowanych

Aby preparat mógł znaleźć się na liście leków refundowanych, producent musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Ministra Zdrowia, co wiąże się z urzędowym czasem oczekiwania na odpowiedź oraz wysokimi kosztami.

Więcej na ten temat w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke

Analiza nowej- obowiązującej od 1 lipca 2019r., listy leków refundowanych znajduje się na naszym blogu:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-lipca-2019