---

Lila (anonim, 31.41.82.) Warszawa 3 lata temu

Czy Novo-Helisen Depot 3 dawka podtrzymująca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego będzie ponownie refunfowany od września 2019?

Czy novo-helisen depot 3 dawka podtrzymujaca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego bedzie refunfowany od wrzesnia?

25 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Przychodnia weryfikuje prawo pacjenta do ubezpieczenia w momencie wystawienia recepty. Apteka nie ma takich narzędzi i sprawdzanie tego, czy pacjent jest ubezpieczony czy nie w momencie realizacji recepty, nie należy do obowiązków farmaceuty. Jeśli będzie Pan miał więcej pytań dotyczących swojej indywidualnej sytuacji, to proponuję zwrócić się z nimi do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

1

mrFiolka (anonim, 77.254.136.) 2 lata temu

czy jeśli otrzymam receptę 6.03 a ubezpieczenie mam ważne do 9.03 a lek kupię dopiero 15.03 to mogę korzystać z refundacji czy jak to wygląda w praktyce?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Wraz z nową listą leków refundowanych, która obowiązuje od 1 marca 2020, zmieniła się dopłata pacjenta do opakowania refundowanego (2 fiolki w stężeniu podtrzymującym).

Dopłata ta istotnie spadła (o 452,70 zł) i obecnie wynosi na ryczałt 33,60. Jednocześnie nieznacznie (o11,54 zł) wzrosła cena w przypadku pacjenta nieuprawnionego do zniżki, ponieważ za lek w cenie 100% pacjent zapłaci 1151,60 zł:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce

mrFiolka (anonim, 77.254.157.) 2 lata temu

czy znowu doszło do jakiś zmian cenowych?do tej pory 2 fiolki można było kupić za ok 500zł, na wykazie aptek na waszej stronie jest napisane 33zł po refundacji?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami "dopuszcza się" dzielenie opakowań produktów leczniczych w postaci przeznaczonej do podawania pozajelitowego, "jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości produktu leczniczego, a każde wydane opakowanie bezpośrednie jest oznakowane datą ważności i numerem serii, w opakowaniu własnym apteki, do którego dołącza się ulotkę lub jej kopię".

W przypadku leku Novo-Helisen Depot 3 ma jednak miejsce dosyć wyjątkowa sytuacja. Przy opakowaniu 2 fiolki po 4,5ml ze względu na tożsamość serii obu fiolek można maksymalnie efektywnie wykorzystać całość leku zarówno z pierwszej fiolki, jak i z drugiej fiolki. Jest to więc dla pacjenta kosztowoefektywne, a z farmaceutycznego punktu widzenia można uznać, że opakowanie 2 x 4,5 ml poprzez zapewnienie terapeutycznej ciągłości może mieć inny rezultat dla pacjenta w postaci np. mniejszej liczby koniecznych wkłuć, niż gdyby pacjent zakupił dwa razy po fiolce, w szczególności gdyby były to fiolki o różnej serii. Byłby to argument za tym, aby opakowania tego leku nie dzielić. Nie wykluczam, że w przypadku wątpliwości interpretacyjnych może być tak, iż decyzję co dzielenia leku lub nie, apteki będą podejmowały indywidualnie.

MrFiolka (anonim, 77.254.142.) 3 lata temu

Apteka będzie mogła podzielić zawartość i sprzedać 1 fiolkę czy jak to wygląda w praktyce bo mam sprzeczne informacje?

1

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Receptę może Pan uzyskać w dowolnym momencie, ale dopiero od 1 listopada będzie Pan mógł uzyskać lek w cenie zniżkowej. W przypadku wystawienia recepty w październiku, lekarz musi na recepcie oznaczyć odpowiednią odpłatność (ryczałt), jaka będzie uprawniała pacjenta do refundacji w przyszłości, tj. od listopada. Trudno mi powiedzieć, czy z punktu widzenia lekarza i np. jego programu gabinetowego do wystawiania recept może to być problemem.

Za opakowanie zawierające 2 fiolki w stężeniu „3” opłata pacjenta od 1 listopada wyniesie 486,30 zł. Jest to sporo więcej niż poprzednio (3,20 zł za fiolkę), jednak mniej niż obecnie (średnio 700 zł za jedną fiolkę). Cena wynika z umieszczenia obu leków w jednej wspólnej grupie limitowej. Podwójne opakowanie szczepionki w stężeniu podtrzymującym może wystarczyć nawet na rok terapii:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-listopada-2019

MrFiolka (anonim, 77.254.142.) 3 lata temu

Podobno od listopada ma być dostępny refundowany dwupak NHD3 za 500 tak wiec pytanie czy po receptę można iść teraz czy dopiero w listopadzie?

1

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Wszystkie informacje dotyczące bieżącej sytuacji zamieściliśmy w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana Jeśli jest Pan szczególnie zainteresowany przyczyną podwyżki, a także tym, kto był jej inicjatorem zachęcam do zapoznania się bezpośrednio z upublicznionym wystąpieniem podmiotu odpowiedzialnego: https://allergopharmanexter.pl/aktualnosci/pismo-do-ministra-zdrowia W szczególności polecam stronę trzecią.

Apteki mają pełną swobodę w kreowaniu ceny na produkty nierefundowane. Żaden akt prawny nie zabrania także sprzedaży poniżej ceny zakupu. W oczywisty sposób jest to jednak całkowicie sprzeczne z ideą przedsiębiorstwa nastawionego na utrzymanie infrastruktury i pracowników z wypracowanej marży. Jednocześnie nie jest możliwe, aby kilkanaście tysięcy aptek w Polsce weszło w rodzaj zmowy cenowej i sprzedawało lek w cenie kilkukrotnie wyższej od ceny zakupu. Apteki w naszym kraju działają w warunkach konkurencji, która to wyklucza.

Z tego co widzę, kilka aptek udostępnia nam informacje o cenie preparatu Novo-Helisen Depot i są to kwoty oscylujące wokół 700 złotych. Uwidoczniona cena 274,99 zł może być skutkiem: pomyłki przy wprowadzaniu towaru, indywidualnej umowy z pacjentem (spotkałam się z sytuacją, w której apteka sprzedała lek ze stratą, ponieważ nie zareagowała w porę na podwyżkę, a ze względów wizerunkowych nie chciała swoim niedopatrzeniem obciążać pacjenta), strategią biznesową danej placówki czy skutkiem obniżki wynikającej np. z krótkiej daty ważności leku.

Cały czas oczekujemy na rozwój wydarzeń związanych z zarówno z kształtowaniem się ceny, jak i ewentualnym powrotem szczepionki do refundacji.

MrFiolka (anonim, 77.254.142.) 3 lata temu

To jak to jest w końcu?to producent narzucił podwyżkę szczepionki czy jednak apteki?bo z tego co widać na waszym portalu cena szczepionki waha się teraz miedzy 270 a 850zl a wczesniej od 650zl...

MrFiolka (anonim, 77.254.156.) 3 lata temu

Przy zmianie fiolki dostawalem 2x po 0.5 w odstępie 30min, zresztą nie sądzę by mniejsza dawka (raz na kilka miesięcy) miała wpływ na całość kuracji skoro opuszczenie 1 miesiąca nie robi dramatu.Tak czy inaczej podwójne opakowanie tez się zużyje i trzeba kupować kolejne tak wiec zwracamy do punktu wyjścia tej troski o dobro pacjenta:-)
Ministerstwo oczywiście ma wszystko gdzieś, 0 wyjaśnień.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Cieszę się z dyskusji :) Jeśli chodzi o argumenty za podniesieniem ceny, jakie przedstawiła firma Allergopharma, to dokładne informacje można znaleźć w podlinkowanym w artykule piśmie. Nie znamy na ten moment stanowiska ministerstwa zdrowia, ani innych zainteresowanych stron.
Oczywiście rozumiem negatywne emocje po stronie pacjentów, ale patrząc od strony producenta, należy się zgodzić, że przedsiębiorstwo jest powołane do wypracowania zysku. Jeśli poziom zwrotu z inwestycji (np. w nową fabrykę) jest niesatysfakcjonujący, to można albo zakończyć działalność, albo podnieść ceny. Chciałam również nawiązać do dzielenia opakowania po dwie fiolki w aptece. Proszę zwrócić uwagę, że instrukcja prowadzenia odczulania wskazuje na konieczność zmniejszenia dawki przy przejściu na fiolkę z innej serii, co jak wydaje się, nie będzie konieczne, jeśli pacjent będzie w posiadaniu porcji leku tożsamej z dotychczas stosowaną. Możliwe będzie także wykorzystanie "resztki" z pierwszej fiolki i dobranie dawki z drugiej fiolki. Nabywanie więc szczepionki Novo-Helisen "na fiolki" może więc nie być w dłuższej perspektywie czasu oszczędnością, a nawet wręcz przeciwnie.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.) 3 lata temu

Juz niech tak bezczelnie nie kręcą z tymi opakowaniami, to była podstawa do tego by szczepionka wyleciała z refundacji i mogli zwiększyć jej cenę.Teraz zowu będą dostarczać opakowania 1x 4,5 a łaski nie robią bo przecież podwójną apteka może rozdzielic i sprzedać tak samo, choć w tym wypadku lepiej dla pacjenta bo zaoszczedzi 100zl.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Zachęcam do przeczytania artykułu, który przygotowaliśmy, aby ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat aktualnej sytuacji szczepionek z serii Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.

Gość  (anonim, 188.114.77.) 3 lata temu

MrFiolka dokładnie tak, jak Pan pisze. Moje dziecko odczulane jest juz 3lata, niestety zaplacenie ok. 1000zl za szczepionke, to juz przerasta moje mozliwosci i zapewne wielu osob tez. Jak mozna żądac tyle za szczepionkę, skoro w momencie kiedy byla refundowana, jej wartość bez refundacji byla ok. 250zl?

MrFiolka (anonim, 77.254.156.) 3 lata temu

Producent od dawna określał wartość szczepionki, Pacjent dobierał kuracje wedle możliwości finansowych.Od kilkunastu miesięcy był problem z dostępem wiec rozwiązali sytuację bajeczką z pudełkiem i całą podwyżka.
Moje porównanie tyczy się obecnej podwyżki.Rozpoczynając kuracje znałem wartość szczepionki i bylem gotowy opłacać ją w każdym momencie (inaczej wybrałbym inna dostępna metodę) tak to ponad rok wizyt i kłucia idzie do lasu, tak właśnie ta firma traktuje klienta, jakby mieli w ofercie jakieś wycieczki eksklusive a przecież nikt tego nie robi z nas dla przyjemności:-)

1

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Na wrześniowej liście leków refundowanych nie ma szczepionki Novo-Helisen Depot w stężeniu podtrzymującym (3). Należy się spodziewać, że cena w aptekach bez refundacji będzie kształtować się na poziomie 1300-1400 złotych za opakowanie zawierające dwie fiolki. Wynika to z oferowanej przez dystrybutora ceny zbytu, którą apteka powiększa o marżę. Jednocześnie chciałabym zdecydowanie podkreślić, że to nie marża apteczna jest tutaj czynnikiem decydującym o dramatycznej podwyżce, lecz właśnie cena zbytu szczepionki. Jeśli chodzi o marżę apteczną, to w przypadku leków nierefundowanych jej wysokość zależy od decyzji biznesowej apteki, jednak trudno się spodziewać, aby ostateczna cena dla pacjenta mogła spaść poniżej ceny zakupu.

Od września nadal refundowana będzie szczepionka w stężeniach początkowych, dla której obowiązuje nadal odpłatność ryczałtowa, czyli 3,20 zł (przy cenie detalicznej 100% wynoszącej 397,14 zł). Dla tego stężenia decyzja o objęciu refundacją została wydana 01.01.2019. Jeśli nie nastąpi skrócenie tej decyzji, to będzie ona obowiązywać przez trzy lata od tej daty.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wyciąg z odchodów roztoczy sprzedają jak ekskluzywne używki i nikt nic nie robi", to rozumiem Pana rozgoryczenie, ponieważ aktualny koszt zakupu leku jest bez wątpienia trudny do zaakceptowania. Chciałabym jednak stanąć trochę w obronie producenta - proces przygotowania i kontroli preparatów do odczulania jest skomplikowany i kosztochłonny. Proszę wziąć pod uwagę, że najmniejszy błąd może skutkować poważnymi powikłaniami u osoby przyjmującej tego typu lek. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że jesteśmy w kontakcie z podmiotem odpowiedzialnym za Novo-Helisen, jak też staramy się śledzić komunikaty resortu zdrowia, aby przekazywać pacjentom najbardziej aktualne informacje.

gość (anonim, 188.114.77.) 3 lata temu

Dziś po 15 pojawiło się obwieszczenie MZ ws refundowanych leków od 1 września 2019.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią oraz dodatkowymi informacjami. My także śledzimy wszelkie doniesienia. W tej chwili oczekujemy na publikację ostatecznej wersji obwieszczenia refundacyjnego, które ma obowiązywać od pierwszego września. Po zapoznaniu się z nim powrócę do tego wątku z dodatkowym komentarzem.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.) 3 lata temu

Właśnie dzwoniłem do jednej z aptek w Poznaniu gdzie mają dostępne opakowanie 2x 4,5 i cena 1300zl, jak pani zapewnia i zachęca najlepsza cena we wszystkich aptekach i mniejszej nie będzie.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.) 3 lata temu

3 fiolki na poczatkowe leczenie (bez ryczaltu) wciąż wyceniają na 225zl, jak ktoś jest w trakcie kuracji musi zapłacić 700zl za jedną z nich albo w łeb idzie wielomiesięczne leczenie (nie mówiąc o kosztach wizyt lekarskich)
Wyciąg z odchodów roztoczy sprzedają jak ekskluzywne używki i nikt nic nie robi.Jak to nowe pudełko z dwoma fiołkami przebije 450zl to nie mam już wątpliwości gdzie my żyjemy.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Lista refundacyjna powoduje ustanowienie "sztywnych cen". W momencie, kiedy lek znajduje się poza tą regulacją, cena może być kształtowana dowolnie. Czynniki przyczyniające się do tego to zdecydowanie najczęściej popyt. Nie bez znaczenia jest także fakt, że preparat Novo-Helisen nie ma zamiennika.
Niestety nie wiemy, jaka może być cena preparatu od 1 września i czy wzrośnie dwukrotnie. Apteki nie mają wcześniejszego dostępu do cen leku zanim pojawi się on w hurtowniach. Farmaceuci nie mają żadnych przesłanek ani podstaw do przypuszczeń, jaką kwotę przyjdzie zapłacić pacjentom w najbliższym czasie. Dopiero w momencie, kiedy widoczna jest dla nas cena leku w hurtowni, możemy doliczając marżę apteczną, podać pacjentowi przewidywaną cenę, za jaką można zakupić lek. Aktualnie nie mamy jeszcze podglądu na ceny hurtowe nowego opakowania iniekcji Novo-Helisen Deopt 3.

Lila (anonim, 31.41.82.) 3 lata temu

Proszę wyjaśnic jaki może być przedział cenowy od 1 września dawki podtrzymującej Novo-helisen depot 3 na roztocza kurzu w nowym opakowaniu 2x po 4,5 ml. Czy to będzie cena 2x tyle co obecnie?

Karolina Zygmunt Farmaceuta

3 lata temu

Niestety, nie mamy w tej kwestii dobrych wiadomości - szczepionka Novo-Helisen Depot 3 Wyciagi Alergenowe Roztoczy Kurzu Domowego (dawka podtrzymująca) nie znajdzie się ponownie na liście leków refundowanych wchodzącej w życie z dniem 1 września 2019. Więcej informacji w poniższym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/9074/novo-helisen-depot-dlaczego-w-aptekach-wystepuje-tak-duza-rozbieznosc-cenowa-le Rozmowy na temat przywrócenia refundacji preparatu będą w dalszym ciągu prowadzone. Jeżeli cokolwiek miałoby się zmienić, na pewno będziemy informować o tym na naszym forum.

Otrzymaliśmy również informację, iż od 1 września mają zostać wstrzymane dostawy opakowań po 1 fiolce szczepionki Novo-Helisen Depot 3. W hurtowniach mają być dostępne jedynie opakowania po 2 fiolki.

Poniżej podaję linki do śledzenia dostępności szczepionki w aptekach: - Opakowania po 1 fiolce: https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=27482 - Opakowania po 2 fiolki: https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=172757

Dokładny opis preparatu: https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.