← powrót do głównej strony opinii i pytań

:D (anonim, 91.202.195.)
około miesiąca temu, Warszawa

Z czego wynika wysoka cena szczepionki Novo-Helisen Depot?

Nie może ten lek cały czas kosztować z 50 zł tylko 3,60 a później jak nie ma nigdzie i nagle potrzebują ludzie to 600 a nawet 900 czy nasze Państwo chce ludzi wykończyć ?

Ma Pan rację, że dopuszczalna byłaby sytuacja, w której rośnie dopłata pacjenta, a kwota refundacji pozostaje na dotychczasowym poziomie. Nie znamy niestety kulis negocjacji pomiędzy firmą, a ministerstwem zdrowia, dlatego trudno jednoznacznie się wypowiedzieć, dlaczego nie zastosowano takiego rozwiązania.

NovoHelisenKłopot (anonim, 77.254.156.)
około miesiąca temu

Jeśli to prawda to i tak ten lek powinien być dalej refundowany przynajmniej o te 225zl co było, ale jak widać i Ministerstwo miało w tym biznes.

Odpowiedź na to pytanie została udzielona w wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/9812/novo-helisen-depot-dlaczego-novo-helisen-depot-zdrozal

Jeśli chodzi o wypowiedź @NovoHelisenKłopot:
Należy się zgodzić, że niska cena leku w Polsce może być bodźcem do wywozu leku za granicę. W tym kontekście warto przypomnieć, że preparaty serii Novo-Helisen Depot znajdują się od stycznia 2019 w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (na tak zwanej "liście antywywozowej").

Wyjaśnienia wymaga natomiast fakt, że to nie marża apteczna jest czynnikiem decydującym o zdecydowanej podwyżce, lecz cena zbytu szczepionki. W maju proponowane przez przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego ceny zbytu netto (poza warunkami refundacji) wynosiły dla opakowania po 1 fiolce 583,09 zł, a dwufiolkowego - 1166,17 zł. Proszę doliczyć do tego należne: podatek VAT i marże na odpowiednich etapach dystrybucji. Jeśli chodzi o marżę apteczną, to w przypadku leków nierefundowanych jej wysokość zależy od decyzji biznesowej apteki, jednak trudno się spodziewać, aby ostateczna cena dla pacjenta mogła spaść poniżej ceny zakupu.

Zachęcam do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem na temat aktualnej sytuacji związanej z produktami Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

NovoHelisenKłopot (anonim, 77.254.156.)
około miesiąca temu

Nie może bo za granica tyle kosztuje.Szczepionki nie było bo wszystko leciało na zachód a do nas rzucali śladowe ilości bo cos musieli.Problem popytu rozwiązali szulerskim zagraniem czyli podwyżka.

Mnie bardziej ciekawi za ile apteki to teraz dostają bo wiele się mówi tylko nie o tym.