Alutka (anonim, 46.169.78.)
około roku temu, Warszawa

Czy EllaOne osłabia antykoncepcyjne działanie wkładki Mirena?

Czy jeśli pomimo założonej wkładki mirena wzięłam 2 razy w miesiącu ellaone to oslabilo jej działanie? powinnam się dodatkowo zabezpieczyć?Bardzo proszę o odpowiedź

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

EllaOne jest środkiem antykoncepcyjnym do stosowania w przypadkach nagłych ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania w celu zapobiegnięcia ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Więcej informacji znajdzie Pani w linku poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87820/ellaone-tabletki

Mirena jest natomiast domacicznym systemem terapeutycznym, który po założeniu uwalnia hormon – lewonorgestrel do jamy macicy.

Pod warunkiem, że wkładka Mirena została założona w sposób prawidłowy i znajduje się na właściwym miejscu, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcji, w szczególności tzw. "antykoncepcji awaryjnej", do których zalicza się środek EllaOlne. Proszę pamiętać również, że tabletki awaryjne zawierają dużą dawkę hormonów i oprócz skutków ubocznych, takich jak bóle czy zawroty głowy oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mogą powodować zaburzenia hormonalne, dlatego powinny być stosowane sporadycznie. Dwukrotne stosowanie w 1 cyklu, choć nie jest przeciwwskazane, może znacznie zachwiać równowagę hormonalną, dlatego nie jest zalecane.

Jeśli podejrzewa Pani, że wkładka Mirena nie działa w sposób prawidłowy, zaleca się sprawdzanie palcami (np. w czasie kąpieli), czy nitki znajdują się we właściwym miejscu. Jeżeli wystąpią objawy wskazujące na wydalenie systemu, takie jak silny ból w dole brzucha lub obfite krwawienie bądź nitki w okolicy ujścia szyjki macicy nie są wyczuwalne, należy skonsultować się z lekarzem.

Ponieważ substancja czynna preparatu EllaOne ma wysokie powinowactwo do receptora progesteronowego, jego zastosowanie może zakłócać działanie innych środków antykoncepcyjnych. W przypadku wkładki Mirena, ze względu na jej miejscowy charakter działania, ryzyko to jest mniejsze, jednak jeśli rzeczywiście działanie antykoncepcyjne wkładki Mirena nie byłoby zachowane, to do wystąpienia krwawienia miesiączkowego należy stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Jak już napisałam, jeśli nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na działanie wkładki domacicznej, nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych metod antykoncepcji. Polecam spotkać się ze swoim lekarzem ginekologiem i omówić wszelkie wątpliwości odnośnie stosowanej metody antykoncepcji.

Gorąco polecam również lekturę naszego artykuły dotyczącego antykoncepcji awaryjnej:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna