Starszy Pan (anonim, 83.21.15.)
około rok temu, Warszawa

Czy farmaceuta może wykonać w aptece lek o podobnym składzie do Mentowalu, przy użyciu tabletek Validol?

Witam. Od lat używałem MENTOWAL , jako dziecko miałem problemy z astmą i wiecznym zapaleniem płuc. Był to sprawdzony w wielu przypadkach środek polecany przez starszych lekarzy - nie drogi i bez recepty a bardzo, bardzo skuteczny i uniwersalny na duszności, stany nerwowe, lekowe, sercowe czy nawet trawienne lub w celu inhalacji. W 2017 roku zaczął znika z aptek, producent wycofał się z produkcji - straszny BŁĄD !!!. Na forach jest wiele pytań, obszedłem dziesiątki aptek wszyscy mówią to samo że maja masę zapytań i są bezradni bo nie ma nic zastępczego poza tabletkami VALIDOL o podobnym składzie i działaniu, problem tylko w tym że to tabletki, nie każdy lubi ssać o wdychaniu czy inhalacji raczej można zapomnieć, cena to już inna sprawa. Wszystko inne to już medykamenty bardzo drogie i na recepty.
Pytanie jest proste jak uzyskać zbliżony lub podobny ale roztwór z VALIDOLU,. 10 tabletek to mniej więcej 1g płynu Mentowal ( buteleczka miała 5g, czyli ok. 50-60 tabletek na buteleczkę. Zatem w czym i jakich proporcjach można to rozpuścić, chyba że jest jakiś niedrogi zaminnik w kroplach o identycznym działaniu, ale wątpię - apteki i farmaceuci rozkładają ręce. Trzeba przyznać że i może dziś mamy masę leków różnych, masę jeszcze bardziej kretyńskich reklam oferujących rzekome leki na nie istniejące nawet choroby a dobre rzeczy znikają, farmaceuci zaś to już nie chemicy, potrafią jedynie sprzedać gotowe pudełeczko a o wykonaniu leku chyba już dziś nikt nic nie wie i nie umie - straszne !

Proszę o poradę :-)

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Rzeczywiście tak jak Pan wspomniał Mentowal nie jest już produkowany i nie można go już kupić w aptece. Jest to indywidualna decyzja producenta, na którą farmaceuci nie mają wpływu.
Preparat Mentowal zawierał w swoim składzie izowalerianian mentolu, który po podaniu doustnym ulega przekształceniu do mentolu i kwasu izowalerianowego. Preparat wskazany był w łagodzeniu zaburzeń ze strony układu pokarmowego. We wskazaniach nie ma natomiast wzmianki o tym, iż preparat można stosować do inhalacji, choć niewątpliwie izowalerianian mentolu działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, pobudza krążenie krwi, a równocześnie tonizuje, uspokaja nerwice, usuwa ból brzucha, zapobiega wzdęciom. U niektórych osób na skutek poprawy krążenia krwi mózgowego i poprawy dotlenienia może usunąć ból głowy, zawroty głowy i objawy szumu oraz przytykania w uszach. Mentowal może również złagodzić kolkę żołądkową, jelitową i żółciową, działa żółciopędnie i przeciwwymiotnie oraz poprawia apetyt i trawienie.
Stosowanie leku Mentowal jako środka do inhalacji jest tzw. stosowaniem off label, czyli we wskazaniach, które nie zostały ujęte w Karcie Charakterystyki Produktu. Oznacza to, iż dany lek nie został przebadany pod kątem stosowania go np. w leczeniu chorób układu oddechowego.
Jeśli chodzi o Validol, rzeczywiście lek ten jest powszechnie dostępny, również zawiera izowalerianian mentolu i mentol. Występuje w postaci tabletek do ssania, wskazany jest w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego oraz uczucia niepokoju.
Więcej na ten temat w ulotce leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81238/validol-tabletki-do-ssania-gryzienia-zucia/ulotka

Czysto teoretycznie , skoro jedna tabletka Validolu zawiera 60 mg substancji czynnej, aby uzyskać roztwór o podobnym stężeniu do Mentowalu, należałoby rozpuścić 10 tabletek Validolu np. w etanolu 70, jednak z uwagi na substancje pomocnicze zawarte w tabletce - sacharoza i stearynian wapnia oraz bardzo małą ilość rozpuszczalnika - 650 mg substancji w g, czyli 10 tabletek w 0,3 g wody, wykonanie roztworu o takim stężeniu nie jest możliwe.
Niestety w wykazie surowców stosowanych w recepturze aptecznej nie ma izowalerianianu mentolu. W recepturze aptecznej dostępny jest jedynie lewomentol, który jest nierozpuszczalny w wodzie. Może stanowić. m.in. składnik maści na skórę.

Tak jak Pan wspomina, apteka to nie laboratorium chemiczne, a farmaceuta nie jest chemikiem, wykonując leku w aptece farmaceuta musi opierać się na odpowiednich wytycznych, np. zawartych w Farmakopei Polskiej.

W aptekach dostępnych jest wiele sprawdzonych i bezpiecznych preparatów do inhalacji. Proszę pamiętać, iż olejki eteryczne (np. olejek miętowy) wskazane są do inhalacji parowej, nie można stosować ich w nebulizatorze.
Więcej na ten temat w naszych artykułach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-wykonac-inhalacje

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-zyc-aktywnie-z-astma

W podsumowaniu nie mogę się z Panem nie zgodzić, iż rynek farmaceutyczny zalewany jest coraz to nowymi suplementami diety, jednak farmaceuci nie mają na to wpływu. Winą można obarczyć konsumentów - "skoro jest popyt, to musi być podaż".
Zachęcam również do lektury naszego artykułu w podobnym temacie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow