← powrót do głównej strony opinii i pytań

Anna (anonim, 5.173.56.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy krążek Ginoring powinien być przechowywany w lodówce?

Czy krążek ginoring w aptece powinien być przechowywany w lodówce? (Wiem, że Nuvaring tak, ale nie jestem pewna odnośnie ginoringu, pan farmaceuta wyjął opakowanie ginoring z szuflady)

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego Ginoring, lek ten nie ma specjalnych wymagań dotyczących temperatury przechowywania. Powinien być jedynie przechowywany w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Może być więc trzymany w szufladzie w aptece.

Przy okazji wspomnę, że najnowsza wersja ulotki leku NuvaRing (została ona zaktualizowana w grudniu 2018) zawiera informację, iż lek ten można przechowywać w temperaturze do 30 stopni. Być może zmieniła się technologia produkcji NuvaRingu, lub też wykonano badania stabilności w wyższych temperaturach, co pozwoliło na zmianę temperatury przechowywania. Jednak niewykluczone, że w obrocie znajdują się jeszcze krążki z poprzednią wersją ulotki - w takim przypadku należy je przechowywać w lodówce, zgodnie z ulotką oraz informacją na opakowaniu.

Załączam linki do ulotek obu produktów:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/96195/ginoring-przyrzad/ulotka

https://www.gdziepolek.pl/produkty/55364/nuvaring-przyrzad/ulotka

Zaznaczam, że warunki przechowywania produktów leczniczych muszą być w aptece ściśle przestrzegane - jest to jedno z podstawowych zadań apteki. Temperatura pomieszczeń, w których trzymane są leki jest codziennie sprawdzana i zapisywana. Prawidłowość warunków przechowywania podlega również kontroli Inspektora Farmaceutycznego. Szczegółowe informacje na temat przechowywania leków może Pani znaleźć w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki

Być może zainteresują Panią również poniższe materiały:

- dostępność produktu Ginoring w Warszawie (na pasku pod mapką można zmienić wyszukiwaną wielkość opakowania)
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96195/ginoring-przyrzad/apteki/w-warszawie

- nasze artykuły na temat antykoncepcji
https://www.gdziepolek.pl/tematy/krazki-dopochwowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna