---

N. (anonim, 89.64.26.) Fabryczna, Wrocław 2 lata temu

Czy mogę równocześnie zastosować paracetamol oraz ibuprofen?

U osob od jakiego wieku można połączyć paracetamol i ibuprofen w celu osiągnięcia silniejszego działania przeciwbólowego, jeśli monoterapia jednym z nich (ibuprofen albo paracetamol) nie pomaga? Bo przeczytałem ulotkę Nurofen Ultima i tam że od 18 lat, a w metafen że od 12 lat. Nurofen Ultima różni się tylko nieco wyższą zawartością paracetamolu. I takie rozbieżności namieszały w głowie np w kwiestii wzięcia na raz tabletki ibupromu i apapu.

1
3 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Tak jak napisałam, samo połączenie substancji czynnych nie jest przeciwwskazane. Ze względu na to, że dawkowanie tych substancji wynika z wagi i wieku pacjenta, preparaty o różnych dawkach poszczególnych substancji będą miały różne wskazania wiekowe.

W preparacie Nurofen Ultima jest to 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/55151/nurofen-ultima-tabletki-powlekane/ulotka

W preparacie Metafen jest to 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu: https://www.gdziepolek.pl/produkty/48532/metafen-tabletki/ulotka

W preparacie Kidofen Duo natomiast zawartość substancji czynnych wynosi dla ibuprofenu 20 mg / 1 ml a dla paracetamolu 25 mg / 1 ml: https://www.gdziepolek.pl/produkty/40093/kidofen-duo-zawiesina/ulotka

N. (anonim, 31.0.46.) 2 lata temu

To dlaczego w ulotce Nurofen Ultima że przeciwwskazaniem do stosowania leku jest wiek poniżej 18 lat?

1

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Nie ma określonego konkretnego wieku, od którego można stosować ibuprofen (np. Ibuprom) z paracetamolem (np. Apap) równocześnie.

Paracetamol można podawać dziecku od pierwszych dni życia, natomiast ibuprofen zaleca się dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Wyłącznie na zlecenie lekarza można równocześnie stosować paracetamol z ibuprofen w celu zwiększenia efektywności działania przeciwbólowego. Na rynku dostępny jest preparat na receptę dla dzieci zawierający ibuprofen z paracetamolem pod nazwą handlową Kidofen Duo. Producent przewidział dawkowanie tego preparatu dla dzieci powyżej 2 roku życia:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/40093/kidofen-duo-zawiesina/ulotka

Osobne stosowanie poszczególnych substancji przeciwbólowych daje większą możliwość modyfikacji dawki poszczególnych preparatów. Jednoczesne stosowanie obydwu substancji zmniejsza m.in. częstotliwość pomyłek przy dawkowaniu.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwbolowe

od 11,80 zł

12 tabletek = 1 blister

od 16,10 zł

100 mililitrów

od 17,90 zł

24 tabletki blistry

od 4,99 zł

12 tabletek

od 22,99 zł

100 mililitrów

od 17,99 zł

12 tabletek

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.