---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Marek  (anonim, 185.233.72.) Warszawa 3 lata temu

Jak wygląda terapia lekiem Orizon?

Witam. Przyjmuje lek orizon od około pół miesiąca ,wcześniej rispolept 3mg. Na początku dawka mała doszła do 4mg i spadła do 3 przy wypisie ze szpitala. Dodam że czuje się już okej nie widzę jakich kolwiek problemów odnośnie śledzenia w życiu codziennym czy też prześladowania w internecie. Czuję się naprawdę super. Mam wizytę po czasie ponad 7 tygodni jak zażywam lek. Zauważyłem zaburzenie erekcji, czuję się zamyślony i zapomnialski i osłabiony nieraz kręci mi się w głowie . Co może mnie czekać na wizycie pierwszej ? Czy jest szansa że lekarz pozwoli mi funkcjonować normalnie w życiu codziennym ? Dodam że chciałbym jak najszybciej już wrócić do normalnego trybu życia tzn pracy . Czy jest jakiś lek który przywróci mi moje zaburzenia erekcji ? Atak zaczął.sie nagle ale już jest naprawdę wszystko dobrze. Wyniki Tk i EEG głowy wyszły okej. Czy brak podniecenia wzwodu występuje tylko podczas zażywania leku a później wraca do normy ?

44 odpowiedzi, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Pomiędzy lekami wymienionymi w pytaniu zachodzą pewne interakcje. W przyszłości proszę przestrzegać zaleceń dotyczących schematu dawkowania. Jednorazowe przyjęcie tych leków łącznie nie powinno mieć negatywnego, ale w pewnych przypadkach możliwe jest wystąpienie zespołu serotoninowego, zwłaszcza u osób starszych.

Zespół serotoninowy objawia się m.in. splątanie, pobudzenie, gorączka, potliwość, ataksja, hiperrefleksja, drgawki kloniczne mięśni i biegunka. Stan ten wyróżnia się tzw. triadą objawów, do której zaliczamy:

1. Zaburzenia wegetatywne, czyli wzrost ciśnienia tętniczego, gorączkę, biegunkę, wymioty i rozszerzenie źrenic.

2. Objawy psychiatryczne, polegające na zaburzeniach lękowych, uczuciu niepokoju i dezorientacji.

3. Dolegliwości nerwowo-mięśniowe, czyli nawracające skurcze, ból i wzmożone napięcie mięśniowe.

Odnotowano także przypadek wystąpienia halucynacji oraz nasilenia działania depresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy i ośrodek oddechowy. W przypadku takiego połączenia należy też unikać prowadzenia pojazdów oraz wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej aktywności psychomotorycznej.

Jeśli zatem zaobserwuje Pan tego typu skutki uboczne, należy poinformować lekarza, który na tej podstawie zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Załączam dodatkowe informacje, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba

Ardt5 (anonim, 37.248.223.) 1 rok temu

Co jeśli wziełem orizon i asertin w tym samym czasie

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Leków Parogen i Orizon nie należy stosować jednocześnie.
Podobnie jak inne leki przeciwdepresyjne, w tym inne SSRI, paroksetyna hamuje aktywność izoenzymu CYP2D6 wątrobowego cytochromu P450. Hamowanie CYP2D6 może doprowadzić do wzrostu stężenia innych, jednocześnie stosowanych leków metabolizowanych przez ten enzym - w tym rysperydonu. Przed zastosowaniem tego typu połączenia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego dawkowania.

Jakub Kościan  (anonim, 185.136.135.) 3 lata temu

Stosuję lek parogen na depresję, lek spoleczny od maja i stopniowo zwiekszalem dawkę do 60 mg (3 tabletek rano). Teraz został dodany orizon biorę 0,5 mg wieczorem od 2 dni. Strasznie się obawiam powikłań A dopiero w poniedziałek mogę się zapisać na wizytę. Dziękuję za pomoc.

Jakub Kościan  (anonim, 185.136.135.) 3 lata temu

Czy można brać parogen razem z orizonem?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Po odstawieniu leku pacjent może odczuwać objawy zespołu dyskontynencji, m.in. ból i zawroty głowy, objawy grypopodobne, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, drętwienie i pieczenie skóry, niepokój, drażliwość.
Choć przyczyna tego typu stanu nie została do końca poznana, uważa się, że bezpośrednią przyczyną zespołu dyskontynuacji leków przeciwdepresyjnych są zmiany dotyczące neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Dokuczliwe objawy mijają po tygodniu- dwóch od zakończenia terapii.

Mirek (anonim, 31.0.180.) 3 lata temu

Co się może stać mózgiem, zachowaniem, myśleniem gdy był zażywany risplept 2 mg przez 6 miesięcy. Diagnoza była nieprawidłowa i niepotrzebnie zażywałem ten lek.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Jak już wyjaśniono w kilku poniższych odpowiedziach, działanie tłumiące leku powinno wygasnąć po zakończeniu terapii.

Polecam Panu ponadto zapoznanie się z filmem "Piękny umysł" z 2001 roku. W głównej roli występuje Russell Crowe. Film zdobył 4 Oskary i wiele innych nagród oraz nominacji. Pomimo, że jest to oczywiście kreacja reżyserska, to oparty jest on częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii, który zmagał się ze schizofrenią.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy ogólnie otępienie również przemija po zakończeniu terapii ? Dodam że potrafiłem kiedyś myśleć kreatywnie a teraz mi to kuleje

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Nie ma przeciwwskazań do łączenia leku z preparatami zawierającymi witaminę C.
Najczęściej występujące działania niepożądane leku Orizon zostały opisane w ulotce: https://www.gdziepolek.pl/produkty/57913/orizon-tabletki-powlekane/ulotka

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Jakie są skutki uboczne podczas odstawiania leku ?

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy można zażywać witaminę c podczas terapii tym lekiem ?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Tak, jest to antagonista dopaminy. Ponieważ działanie leku jest wielokierunkowe i nie do końca zbadane, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy i po jakim czasie "emocje", o których Pan pisze będą nieco stłumione, czy dojdzie ponownie do ich nadmiernej ekspresji.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy lek blokuje dopanine ? Nie odczuwam emocji pozytywnych jak i negatywnych wraz z podnieceniem . Są one wygłuszone na czas terapii czy zosają na zawsze stłumione po tej chwilowej terapii ?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Podczas stosowania leku Rispolept mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zmęczenia, oraz zaburzenia widzenia, co ma negatywny wpływ na sprawność psychofizyczną i bez konsultacji z lekarzem wyłącza pacjenta z kierowania pacjentami.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy można prowadzić pojazd samochodowy podczas terapii lekiem rispolept ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Nie znajduję informacji, aby zaburzenia funkcji seksualnych były trwałe. Jeśli wynikają z ogólnej sedacji czy wpływu na układ hormonalny, libido i potencja powinny powrócić po wygaszeniu się tych efektów.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy libido i potencja (podniecenie) wraca do normy po zakończeniu terapii ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Typowy podział neuroleptyków to podział na generacje (I - klasyczne, typowe i II - atypowe). Risperidon jest lekiem atypowym, siłę działania modyfikuje się dawką.

Poszczególne neuroleptyki różnią działaniami niepożądanymi, kosztem terapii czy mechanizmem działania na poszczególne receptory.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy Rispolept jest to mocny neuroleptyk?Czy są dużo łagodniejsze tabletki?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Po zakończeniu terapii lekiem jego działanie - powiedzmy - wygaszające czy też tłumiąc ustąpi i ogólna "odczuwalność" rzeczywistości powinna się zmienić. Natomiast nie jestem w stanie zapewnić Pana, że będzie Pan takim samym człowiekiem, jak przed leczeniem, ponieważ sama choroba, jej doświadczenie może mieć na to wpływ.

Nie istnieją "nerwy rozumne" - nie wiem, co ma Pan na myśli i nie jestem w stanie odpowiedzieć na tę część pytania. W sprawie wpływu leku na zdolności poznawcze, koleżanka odpisała już Panu we wcześniejszej treści wątku.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy adrenalina i nerwy równiez powrócą po odstawieniu leku ? Na chwilę obecną nie mam stresu i wogole się nie denerwuje a także brak adrenaliny. Lek ten blokuje czy też usypia te nerwy rozumne. Dziękuję za odpowiedź

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Obawiam się, że nie da się wskazać sztywnych ram - tak długo, jak lekarz uzna to za potrzebne.

F23 to grupa zaburzeń psychotycznych (F23.0-F23.9). Na temat F23.0 odpowiedź uzyskał Pan w poniższym wpisie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/24430/rispolept-na-czym-polegaja-zaburzenia-paranoidalne-f23-0-bez-objawow-schizofren

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Ile czasu trwa terapia przy f23 lekiem rispolept ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Nie ma dalszych szczegółów dotyczących tego badania. Oprócz dokumentacji leku nieco więcej można przeczytać tutaj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7507814 Ze względu na półokres trwania frakcji aktywnej (risperidon + 9-hydroksyrisperidon) wynoszący od 20-24 godzin całkowita eliminacja powinna dokonać się w ciągu 5-6 dni od zakończenia przyjmowania doustnego leku.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

a brakujace 16% ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Większość leku (tzw. aktywnej frakcji antypsychotycznej) jest usuwana w ciągu kilku dni. Szczegółowe badania wykazały, że po 7 dniach od chwili podania, 70% dawki jest wydalane z moczem, a 14% z kałem.

Marek (anonim, 188.146.66.) 3 lata temu

Jak długo po odstawieniu leku risperidon zostaje w organizmie do wydalenia ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Późne dyskinezy mogą nie ustąpić i nie ma tak na prawdę skutecznego ich leczenia w takim przypadku lub jest ono określane jako "niezwykle trudne". Wczesne rozpoznanie tego problemu daje większe szanse na samoistne ustąpienie objawów. Nigdy nie należy jednak nagle odstawiać leku, ponieważ nasila to objawy późnych dyskinez.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

"W przypadku risperidonu potencjalne długoterminowe skutki uboczne to tak zwane późne dyskinezy (zaburzenia ruchowe), przyrost masy ciała czy wysoki poziom trójglicerydów". Czyli późne dyskinezy przejdą ale po dłuższym czasie tak organizm się odblokuje ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Działania niepożądane związane ze sposobem, w jaki działa risperidon powinny ustąpić po zakończeniu leczenia. Tak, jak napisałam Panu w jednej z poprzednich odpowiedzi: "Większość działań niepożądanych ustępuje po zakończeniu terapii. W przypadku risperidonu potencjalne długoterminowe skutki uboczne to tak zwane późne dyskinezy (zaburzenia ruchowe), przyrost masy ciała czy wysoki poziom trójglicerydów".

Palenie tytoniu nie wpływa na farmakokinetykę (wchłanianie, stężenie czy wydalanie) rysperydonu.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy palenie papierosów podczas terapii lekiem jest dozwolone ?
Chciałbym dodać, że na chwilę obecną palę papierosy.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy po zakończeniu terapii obniżenie poziomu świadomości , zaburzenie uwagi oraz senność przeminą ? Rozumnę , że to tylko podczas obowiązującej terapii występuje ? Serdecznie dziękuję za odpowiedz

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Wśród działań niepożądanych leku Rispolept opisano, m.in. obniżenie poziomu świadomości, zaburzenie uwagi, czy nadmierną senność. Lek może pogarszać koncentrację, zatem może obniżać poziom inteligencji, ujętej jako zdolność do postrzegania i analizowania danej sytuacji.

Proszę pamiętać, iż działania niepożądane leków należy zawsze zgłaszać lekarzowi lub indywidualnie, o czym piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Marek (anonim, 188.146.243.) 3 lata temu

Czy rispolept jako lek psychotropowy obniża także inteligencję ?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Wydaje mi się, że to zależy od Pana charakteru i ostatecznego efektu terapii. Niektóre osoby są ogólnie nerwowe, łatwo jest wytrącić je z równowagi, szybko się irytują. Niemniej nie diagnozuje się u nich zaburzeń psychicznych. Dopiero pewne konkretne objawy, zachowania, sytuacje powodują, że rozpoznaje się kwalifikowane do terapii zaburzenia lub włącza leki.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Podczas terapii lekiem Rispolept moje samopoczucie nie odczuwa nerwów. Rozumiem, że lek ten działa na ośrodkowy układ nerwowy. Czy po zakończeniu terapii wrócą mi także nerwy ? Dziwnie się z tym czuję odkąd zażywam leki jestem także wygłuszony i wyciszony.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Obawiam się, że nie ma badań sprawdzających interakcje (wzajemne oddziaływania) pomiędzy poszczególnymi napojami energetycznymi a składnikiem czynnym tabletek Orizon. Takie napoje mogą mieć bardzo różny skład, generalnie są traktowane jako żywność, zatem ich spożywanie lub nie w określonej sytuacji zdrowotnej zależy od konsumenta.

Moja opinia jest taka, że najlepiej byłoby jednak zrezygnować z takich napojów podczas terapii risperidonem. Takie napoje działają pobudzająco, wpływają - czasami w sposób trudny do przewidzenia - na układ nerwowy. Ich spożywanie może więc być powodem komplikacji u pacjenta leczącego się na zaburzenia psychiczne. Mogą one powodować bezsenność, nasilać lęki, wywoływać inne skutki czy nawet nakładać się na ewentualne działania niepożądane leku. W ten sposób trudno może być potem określić, czy zgłaszane przez pacjenta objawy są związane z chorobą, stosowanym leczeniem czy też może właśnie ze spożywaniem napojów energetycznych.

Takie napoje zawierają także często dużo cukru, a w zasadzie pozbawione są wartości odżywczych. Nie wnoszą zatem praktycznie nic do zdrowego trybu życia.

Jeśli bardzo lubi Pan napoje tego typu albo pytanie wynika z chęci zwalczenia objawów takich jak senność czy problemy z koncentracją, to proponuję porozmawiać ze swoim psychiatrą. Przypuszczam, że na podstawie swojego doświadczenia z pacjentami i znajomości Pana przypadku będzie w stanie doradzić Panu, czy może Pan spożywać takie napoje i w jakiej ilości.

Marek (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy podczas zażywania leku Rispolept można spożywać napoje energetyczne ? Wyczytałem w internecie informację odnośnie zakazu spożywania tylko alkoholu.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Większość działań niepożądanych ustępuje po zakończeniu terapii. W przypadku risperidonu potencjalne długoterminowe skutki uboczne to tak zwane późne dyskinezy (zaburzenia ruchowe), przyrost masy ciała czy wysoki poziom trójglicerydów.

Leków zawierających risperidon nie należy odstawiać nagle i bez porozumienia z lekarzem. Może to wiązać się z dodatkowymi powikłaniami.

Aleks (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy po odstawieniu leku wszystko wraca do normy ? Rozumne że skutki uboczne występują podczas zażywania leku. Dziękuję za odpowiedź

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Drażliwość, depresja, lęk, niepokój mogą występować jako działanie niepożądane u 1 na 10 osób leczonych lekiem Rispolept. Statystycznie lek może więc, ale nie musi być przyczyną opisanych dolegliwości. Należy na ten temat porozmawiać z psychiatrą. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Aleks (anonim, 185.233.72.) 3 lata temu

Czy rispolept może powodować depresję i niepokój? Mam nieraz załamania oraz się steresuję z błahego powodu.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Zarówno Orizon, jak i Rispolept to leki zawierające risperidon. Kontynuuje więc Pan terapię tym samym związkiem aktywnym.

Risperidon może zwiększyć w organizmie stężenie hormonu prolaktyny. Objawami u mężczyzn mogą być w trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji oraz inne zaburzenia seksualne. W celu potwierdzenia lekarz może zalecić wykonanie badania stężenia prolaktyny we krwi. Proszę zgłosić mu zaobserwowane objawy. Do tego czasu proponuję nie sięgać we własnym zakresie po środki poprawiające funkcje seksualne. Pozostałe objawy (problemy z koncentracją, pamięcią, zawroty głowy) także należy poddać ocenie psychiatry.

Z Pana wpisu wynika, że cierpi Pan na schizofrenię, objawiającą się manią prześladowczą. Leki takie jak Orizon czy Rispolept mogą pomóc w złagodzeniu objawów choroby, ale również zapobiegają nawrotom. Fakt, że czuje się Pan dobrze, na pewno jest pozytywny - terapia działa. Nie oznacza to jednak, że będzie Pan mógł szybko zakończyć leczenie. Leczenie często jest długotrwałe. Jednocześnie przyjmowanie leku nie wyklucza możliwości powrotu do codziennych zajęć. Może to zależeć od tego, jakie konkretnie obowiązki wykonuje Pan w pracy. Na temat rokowań (przewidywanego przebiegu terapii i jej długości, możliwość powrotu do pracy) może Pan dowiedzieć się jedynie bezpośrednio od lekarza, który ma wgląd do Pana dokumentacji medycznej.

Załączam dodatkowe materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-zyc-ze-schizofrenia https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-schizofrenie https://www.gdziepolek.pl/artykuly/stosowanie-lekow-a-seks oraz informacje o leku Orizon: https://www.gdziepolek.pl/produkty/57913/orizon-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie https://www.gdziepolek.pl/produkty/57913/orizon-tabletki-powlekane/ulotka

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły