Rang (anonim, 31.0.180.) Warszawa 3 lata temu

Co mogę zrobić, jeśli występują u mnie silne napady lęku po zastosowaniu Rispoleptu, Escitalopramu i Chlorprotixenu?

Dzień dobry

Od 4 dni zazywam Rispolept 1mg, chlorprothixen zentiva 15 mg oraz escitalopramu actavis 10 mg..

Z rana z zalecenia lekarza wziąłem pół escitalopramu actavis, wieczorem na raz wziąłem Rispolept 1mg, oraz dwie tabletki chlorprothixen..

Po 30 minutach dostałem nagły gigantyczny napad lęku, strachu.. Bałem się zostawać sam, bałem się że przestane oddychać, bałem się że stracę kontrolę nad swoim ciałem..

Nie wiem czemu lekarz przepisał mi Rispolept, gdyż nie mam raczej shizofrenii.. Po pierwszej wizycie przepisał mi te 3 lekarstwa..

Boję się brać teraz tamtych dwóch leków.. Te lęki są spowodowane tymi lekami? Nigdy w życiu nie czułem się tak źle jak wczoraj po tych tabletkach, na samą myśl, że mam wziąć te tabletki czuję strach i obrzydzenie..

Mam 20 lat jeśli jest to ważne, boje się, że może powtórzyć się to Ci się stało tylko z podwojoną mocą.

Jest możliwość w ostateczności jeśli bym musiał te leki znowu wziąć, żeby wziąć pół dawki?

Czy jak brałem przez 4 dni to lekarstwo, czy mogę je odstawić z dnia na dzień?

2 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Pati9805 (anonim, 193.239.59.) 3 lata temu

Z doświadczenia mojego syna - Rispolept właśnie tak na niego działał. Napady lęku doprowadzające do agresji i autoagresji. Ale należy pamiętać, że każdy organizm jest inny.

Aleksandra Mroczkowska Farmaceuta

3 lata temu


Rispolept jest lekiem przeciwpsychotycznym. Jest stosowany najczęściej w schizofrenii, ale nie również w leczeniu:

- epizodów maniakalnych w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych,

- w krótkotrwałym leczeniu (do 6 tygodni) uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera,

- w krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania.

Chlorprotixen stosowany jest w leczeniu psychoz ze stanami pobudzenia ruchowego i agresywnością, w stanach niepokoju i bezsenności, a także w nerwicach i psychozach alkoholowych.

Escitalopram natomiast jest stosowany w depresji, która przebiega z napadowymi lękami oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.

Nie wiem, jakie dolegliwości występują u Pana i nie znam historii choroby, dlatego nie mogę powiedzieć, czy dobranie tych trzech laków w takich dawkach jest zasadne i odpowiednie po jednej wizycie. Leki tego typu są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od rodzaju i nasilenia objawów.

Niestety zarówno Rispolept, Escitaloparam, jak i chlorprotixen na początku stosowania mogą wywołać skutki uboczne takie jak niepokój, zaburzenia snu, nerwowość , dezorientacja, napady paniki ,depersonalizacja, a nawet halucynacje itd. Jeżeli wszystkie te leki zaczął Pan stosować w jednym czasie, to niestety można się spodziewać, że te skutki będą nasilone. Bardzo możliwe, że napady lękowe zostały u Pana wywołane nagłym zastosowaniem wszystkich trzech leków.

Powinien Pan skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć mu o zaistniałych napadach lękowych, bo być może będzie konieczne odstawienie któregoś z leków, zmniejszenie dawki (np. chlorprotixenu) lub zastosowanie innego schematu dawkowania. (np. wdrażanie leków po kolei, w odstępach kilkudniowych). Odstawienie leku po 4 dniach stosowania nie powinno stanowić zagrożenia, bo organizm nie zdążył się jeszcze tak silnie do niego przyzwyczaić. Istnieje tu jednak ryzyko, że nasilą się objawy choroby, które występowały przed leczeniem. Dlatego też nie powinien Pan rezygnować z leczenia bez konsultacji z lekarzem. To on powinien zadecydować, co będzie bezpieczniejsze- przerwanie leczenia, czy jego kontynuowanie. Proszę też upewnić się, czy dobrze stosuje Pan zalecone leki (szczególnie chlorprotixen- 2 tabletki wieczorem?).

Być może lekarz zdecyduje, że w Pana przypadku taka terapia jest konieczna i nie powinien Pan przerywać leczenia. W takim wypadku myślę, że powinien Pan zastosować się do tych zaleceń. Napady lękowe i inne zaburzenia psychiczne najczęściej mijają w trakcie leczenia, więc musi Pan dać sobie czas, aby organizm przyzwyczaił się do leków. Skuteczność leczenia najczęściej można ocenić po kilku tygodniach stosowania tego typu leków.

Podsyłam Panu artykuły, w których opisujemy niektóre choroby, które powiązane są z tematem oraz ich leczenie:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja https://www.gdziepolek.pl/artykuly/choroba-afektywna-dwubiegunowa-chad https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-zyc-ze-schizofrenia Jhttps://www.gdziepolek.pl/artykuly/fobia-czy-strach-ma-wielkie-oczy

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły