Magda (anonim, 31.0.43.) Warszawa 4 lata temu

Jaka jest najlepsza witamina D przy chorobie Hashimoto i w jakiej dawce należy ją zażywać?

Jaką wit. D. Jest najlepsza przy chorobie Hashimoto i w jakiej dawce.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Propozycje i podpowiedzi dotyczące produktów z witaminą D może Pani znaleźć w naszych opracowaniach na ten temat (poniżej). Obawiam się, że podanie jednego, najlepszego preparatu witaminy D nie jest możliwe, ponieważ na rynku jest wiele dobrych produktów:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d3

W przypadku konieczności uzupełnienia stwierdzonych niedoborów należy wybrać produkt, który ma status leku. Takie preparaty mogą być dostępne także tylko na receptę. Natomiast bez recepty dostępne są takie leki jak na przykład: https://www.gdziepolek.pl/produkty/82436/vigantol-krople/apteki https://www.gdziepolek.pl/produkty/92290/vigantoletten-1000-tabletki/apteki

Większość preparatów z witaminą D to suplementy diety. Można je stosować w celu uzupełnienia pożywienia. Więcej na temat różnicy można przeczytać w artykule na ten temat: https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Jeśli chodzi o dawkę witaminy D, to w mojej ocenie, w przypadku towarzyszących schorzeń przewlekłych (w Pani przypadku choroby tarczycy) warto wykonać badanie na poziom witaminy D przed rozpoczęciem jej podaży z zewnątrz.

Duża część społeczeństwa ma deficyty lub stężenia suboptymalne (nieco poniżej normy) witaminy D, głównie ze względu na małe spożycie witaminy D z pokarmem oraz zahamowaną jej syntezę w skórze w okresie zimowym. Nie ma jednak pewności, czy zalicza się Pani do tych osób. Moim zdaniem, ponieważ nie jest Pani całkowicie zdrowa (choroba Hashimoto), wykonanie takiego badania pozwoli zyskać pewność, czy taka suplementacja jest Pani potrzebna i ewentualnie dopasować dawkę.

Warto zwrócić uwagę, że Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej w czerwcu tego roku określił maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na 2000 IU czyli 50 µg. Taka dawka uznawana jest za bezpieczną jako uzupełnienie pożywienia. W tymże stanowisku wyrażono również opinię, iż "rozpoczęcie suplementacji powinno być poprzedzone oceną zaopatrzenia organizmu w witaminę D, którego najlepszym wyznacznikiem jest stężenie metabolitu wątrobowego 25(OH)D w surowicy krwi".

Załączam nasze materiały, które mogą okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d3 https://www.gdziepolek.pl/tematy/choroba-hashimoto-a-problemy-z-tarczyca https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-chorobe-hashimoto

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły