Pacjentka (anonim, 5.60.66.)
około roku temu, Warszawa

Co może powodować zmianę smaku witaminy D3 Vigantol?

Co może powodować zmianę smaku witaminy D3 vigantol (smak jakby gorzkawy, taki dziwny), gdyż kupowałam ja wcześniej (jesień 2018) i była raczej bezsmakowa a w tym roku kupiłam jedną wzięłam kilka kropel i była nie dobra więc postanowiłam kupić kolejna (pomyślałam że poprzednia może była jakaś zepsuta czy coś) i ta również ma dziwny smak? Czy jej składzie coś jest zmienione? Ciężko jest w kroplach ja przyjmować kiedy ma taki smak.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

eko szur (anonim, 37.225.14.)
około 2 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: jest spamem.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Zgodnie z informacją, jaką otrzymał od producenta leku Vigantol jeden z naszych pacjentów:
"Ze względu na duże zapotrzebowanie na lek Vigantol, został dołączony drugi dostawca jednej z substancji pomocniczych: średniołańcuchowych triglicerydów. I rzeczywiście smak i zapach Vigantolu mogą różnić się od tego, który znał Pan wcześniej. Nie ma to wpływu na jakość czy skuteczność produktu."

saha8 (anonim, 77.253.12.)
około roku temu

Ja tez właśnie otworzyłam nowe krople. Smak paskudny. Córka odrazu zauważyła różnice ( vigantol używamy od lat) Czy producent odniósł się do tej obiekcji ?

Rzeczywiście linia produktów Vigantol i Vigantoletten leki OTC oraz suplementy została sprzedana przez firmę Merck spółce Procter & Gamble DS Sp z o.o.

Aaaj (anonim, 89.64.87.)
około roku temu

Vigantol został zakupiony przez korpo Proctle&Gamble. Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Informacje dotyczące przyczyny wycofania z obrotu produktów leczniczych zawsze są podane na decyzji wydawanej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Opinia, iż "leki trują" jest Pani prywatną oceną, którą ma Pani prawo wyrazić, z którą jednak osobiście głęboko się nie zgadzam. Dlatego apelowałabym do naszych pacjentów - zanim zdecydują się na zakup jakichkolwiek produktów poza aptekami - aby zapoznali się z naszym artykułem:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-warto-kupowac-leki-tylko-w-aptece

BABKA (anonim, 87.206.32.)
około roku temu

NAPISALAM SZCZERA I WYCZERPUJACA ODPOWIEDZ ALE NIESTETY ZNIKNELA......KOMU PRZESZKADZALA LUDZISKA OMIJAJCIE APTEKI KUPUJCIE W VISANTO I DR.JACOBS............ZBADANE I PEWNE.NIE TRUJCIE WLASNYCH DZIECI ZA WLASNE PIENIADZE.

BABKA (anonim, 87.206.32.)
około roku temu

Biorąc pod uwage ze to vit dla niemowląt czyli małych i bezbronnych i brak reakcji producenta zakrawa na wielkie potepienie...........Córka również zakupiła te smierdzaca substancje....oczywiscie udalam sie do Apteki lecz Panie sprzedajace nie widzialy problemu......wąchały wszystkie i nic dziwnego nie zauwazyly.......BRAK POWONIENIA U FARMACEUTY TO DYSKWALIFIKACJA Z ZAWODU.Proponuje omijac Apteki leki zdobywac innym sposobem sprawdzone i niesmierdzace.......Jest Dr.Jacobs sprawdzone biore od lat moim skromnym zdaniem jest zmiana musi byc informacja i to wyczerpujaca.To juz jest Mafia strach sie bać.... jest tez Visanto PRZEBADANE I SPRAWDZONE naturalna Vit D z lanoliny czemu mamy tego nie zmienic.......zamiast leczyc truja.....przykladem DEBRIDAT ESPUMISAN OSTATNIO WYCOFANY BEZ SLOWA WYJASNIENIA a wszystko to dla noworodka.I wszechobecne reklamy.........oglupianie narodu.CZAS ODCIAZYC APTEKI.........RODZICU POMYSL.

Iwo (anonim, 79.184.243.)
około roku temu

Lek nie musi być smaczny,bardziej mnie zastanawia czy wszystko jest w porządku?czy mogę go spokojnie stosować?

Dziękujemy za te informacje. Krople Vigantol można podawać z łyżką mleka lub pokarmu (dzieci po urodzeniu i niemowlęta), natomiast starsze dzieci i dorośli mogą przyjmować lek z łyżką płynu. Być może warto tak dobrać płynną zawartości łyżeczki (o ile to możliwe), aby zminimalizować odczuwalny posmak leku?

Iwo (anonim, 79.184.243.)
około roku temu

Ja również kupiłam Vigantol ten nowy, i smak jest bardziej metaliczny niż gorzki.

Serdecznie dziękujemy za tę informację, do której nie udało nam się dotrzeć - producent nie odniósł się do naszych zapytań. Z pewnością rozwieje to wątpliwości wielu naszych pacjentów :)

Maciej (anonim, 37.120.211.)
około roku temu

Taka odpowiedz uzyskałem od producenta:

Ze względu na duże zapotrzebowanie na lek Vigantol, został dołączony drugi dostawca jednej z substancji pomocniczych: średniołańcuchowych triglicerydów. I rzeczywiście smak i zapach Vigantolu mogą różnić się od tego, który znał Pan wcześniej. Nie ma to wpływu na jakość czy skuteczność produktu.

W dalszym ciągu nie otrzymaliśmy informacji od producenta leku Vigantol, dotyczących wyjaśnienia przyczyny zmiany jego smaku.

Dorota (anonim, 37.47.212.)
około roku temu

Witam. Ja również kupiłam kilka dni temu 2 opakowania Vigantol w kroplach (opakowanie w nowej szacie graficznej). Po otwarciu leku i spróbowaniu kropli jestem zaskoczona tak paskudnym smakiem. Wcześniej kupowałam ten lek (był w innym pudełku) i smak był neutralny, praktycznie bezsmakowy. Teraz te nowe krople smakują bardzo chemicznie, wręcz toksycznie. Też boje się podać je dziecku. Proszę również o kontakt z producentem, czy tak ma być? Czy to nie jest jakaś wada jakościowa?

Niestety, póki co nie uzyskaliśmy odpowiedzi, jednak z dniem dzisiejszym ponowię ją.
Jednocześnie chciałabym podkreślić, że nawet jeśli otrzymamy od producenta wyjaśnienia, co spowodowało zmianę smaku leku Vigantol, nie będziemy mieć wpływu, aby go zmienić.
Podejrzewam, że pomimo naszych doniesień producent nie będzie na chwilę obecną w stanie wyeliminować składnika leku tak, aby jego smak pozostał taki jak wcześniej, więc obawiam się, iż wstrzymanie się z przyjmowaniem leku do czasu otrzymania informacji od producenta o składzie, niczego tutaj nie zmieni. Pacjenci znając dokładny skład leku i substancję odpowiedzialną za zmianę smaku, nie będą w stanie smaku tego zniwelować.

Wyjaśnienia od producenta pomogą się nam jednak utwierdzić, że preparat nie jest zepsuty i faktycznie jego smak powinien być taki, jak Państwo deklarują.

Sylwia (anonim, 83.2.50.)
około roku temu

Czy wiadomo już co powoduje zmianę smaku Vigantolu? Moja córka nie chce już go brać a wcześniej nie było takiego problemu. Kupiłam ostatnio nowy i jest bardzo nieprzyjemny w smaku.

Mm (anonim, 109.95.0.)
około roku temu

Sądzę że wszystkie są takie obecnie przyjmujemy z córką i oprócz złych walorów smakowych nic się nie dzieje. Spytalam nawet o ten lek w dwóch aptekach nikt nic nie wie oficjalnie o zmianie składu. Panie farmaceutki sugerowały że tylko mógł się zmienić jakiś składnik.

Beti (anonim, 185.25.123.)
około roku temu

U mnie identyczna sytuacja. Zakupiony lek w tamtym roku -bez smaku, w tym roku - lekko gorzki. Wyczuwalna różnica.

Pacjentka (anonim, 5.60.207.)
około roku temu

Dziękuje za odpowiedź. Będę czekać na informację, na obecną chwilę wstrzymam się z przyjmowaniem tej witaminy bo jej przyjmowanie sprawia złe samopoczucie.

Mm (anonim, 109.95.0.)
około roku temu

Ostatnio zakupiłam nowy Vigantol dla córki i tez ma dziwny smak (poprzednie były bezsmakowe). Zastanawiałam się także czy nie jest zepsuty ale jeśli u Pani tak samo to chyba musiało się coś zmienić w składzie?!

Krople Vigantol zawierają w swoim składzie substancję czynną cholekalcyferol (witaminę D3) oraz substancje pomocnicze - tzw. średniołańcuchowe trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to pewien rodzaj tłuszczu (oleju), który w tym przypadku pełni rolę rozpuszczalnika dla witaminy. Zgodnie z danymi zawartymi w literaturze, tego typu tłuszcze są bezsmakowe i z reguły nie wywołują nieprzyjemnych wrażeń smakowych tak szybko jak trójglicerydy długołańcuchowe - dlatego właśnie są często wykorzystywane jako rozpuszczalniki dla substancji smakowych, witamin czy minerałów. Smak leku Vigantol bywa również określany jako "oleisty" lub "olejowy". Warto zauważyć, że w przeciwieństwie np. do leku Devikap, krople Vigantol nie zawierają żadnych dodatkowych substancji smakowych czy zapachowych.

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości preparatu Vigantol, bardzo trudno określić, skąd mógłby brać się gorzki posmak. Nic nie wskazuje na to, aby w ciągu ostatniego roku doszło do jakiejkolwiek zmiany w składzie tych kropli. Faktem jest, iż Vigantol w listopadzie 2017 zmienił status z leku na receptę na lek OTC - bez recepty, jednak nie wygląda na to, by w związku z tym miałby zmienić się również skład substancji pomocniczych. Miało to także miejsce długo zanim zakupiła Pani lek po raz pierwszy. Charakterystyka produktu leczniczego nie wymienia również nieprzyjemnych wrażeń smakowych w wykazie działań niepożądanych.

Trudno powiedzieć, czy jest to kwestia jakiejś zmiany w składzie - faktem jest, że jako substancje pomocnicze wymienione są "triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha" - grupa substancji, a więc nie jest dokładnie określone, jakich kwasów tłuszczowych użyto. Jednak biorąc pod uwagę wyżej podane dane, nie powinno to mieć znaczenia. Trudno powiedzieć również, czy zmiana ta mogłaby wynikać z wpływu substancji czynnej (brak jest jednak jakichkolwiek danych, jakoby cholekalcyferol miał własny smak) lub wpływu jakichś czynników zewnętrznych (np. nieprawidłowego przechowywania leku).

Skontaktujemy się zatem z producentem leku z zapytaniem, czy w ostatnim czasie doszło do jakiejkolwiek zmiany w składzie Vigantolu, oraz czy istnieją jakiekolwiek inne czynniki, które mogłyby powodować taką zmianę smaku. Jeżeli tylko otrzymamy odpowiedź, zamieścimy ją w tym wątku.

Załączam również materiały, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/82436/vigantol-krople
https://www.gdziepolek.pl/produkty/82436/vigantol-krople/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d3
https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku