---Skoczylas Kolagen - pytania

Magda (anonim, 77.115.218.) Warszawa 3 lata temu

Dlaczego witamina D3 w formie suplementu zawiera więcej jednostek niż w formie leku?

Czy można brać cital i pramolan w ciągu dnia . Robiłam sobie badania wit d
wit d wyszła 14.8 jaką dawkę wit d powinnam brać czy do tej wit aminy potrzeba brać inne dla lepszego wchłaniania? Zastanawiam się dlaczego witamina d w formie leku dostępna jest 1000 a w suplemencie można kupić 4000 Jaką brać i ile? Dziękuję i pozdrawiam.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Pani wpis nie zawiera jednostki, w jakiej została zbadana witamina D3, w związku z czym ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie - wynik badania powinien także zinterpretować lekarz. Farmaceuta może Pani doradzić, znając opinię lekarza na temat wyniku badania, jaki preparat należy przyjmować.

Dla lepszego wchłaniania witaminy D3 należy ją przyjmować podczas posiłku zawierającego tłuszcz, np. podczas obiadu.

Witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego jej nośnikiem powinien być olej jadalny (lniany, z krokosza barwierskiego).

Jeśli chodzi o to, dlaczego leki zawierają 1000 jednostek witaminy D3, a niektóre suplementy 4000 - to, czy dany lek jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nad jakością leku, czyli między innymi tym, czy nie posiada szkodliwych zanieczyszczeń lub bakterii, czuwa ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny. Lek musi posiadać ściśle określoną ilość substancji czynnej.

Firma zamierzająca wprowadzić suplement diety na rynek nie musi w żaden sposób udowadniać jego jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Wystarczy, że powiadomi Główny Inspektorat Sanitarny i dostarczy wzór opakowania.
Mówiąc prościej - nad suplementem nie muszą być prowadzone żadne badania. Jego skuteczność opiera się na "wierze" w działanie poszczególnych składników. Poza tym, deklarowana przez producenta dawka zawartego w suplemencie diety, wcale nie musi wchłaniać się w takiej ilości, jaka jest napisana na opakowaniu (stąd 4000 jednostek deklarowane na opakowaniu, tak naprawdę mogą wchłaniać się w dużo mniejszej ilści). Tak naprawdę, skoro suplement nie ma żadnych badań, nie jest monitorowane jego bezpieczeństwo - nie wiemy, ile tej substancji jest "w środku" czy ile jej się wchłania w organizmie. Więcej informacji w tym temacie można przeczytać tutaj: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Proponuję zatem wybrać Pani witaminę D3 w postaci leku - po opinii lekarza, można dobrać odpowiednią dawkę leku, np. 1) Vigantoletten: - https://www.gdziepolek.pl/produkty/92290/vigantoletten-1000-tabletki/ulotka - https://www.gdziepolek.pl/produkty/92290/vigantoletten-1000-tabletki/apteki/w-polsce

2) Vigantol: - https://www.gdziepolek.pl/produkty/82436/vigantol-krople/apteki/w-polsce - https://www.gdziepolek.pl/produkty/82436/vigantol-krople

Cital i Pramolan można przyjmować razem tylko wtedy, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa, na jakie dodatkowe schorzenia cierpi i tylko w takiej kombinacji (kolejności), jak wynika z tych zaleceń. Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-d3 - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły