DD15 (anonim, 217.99.251.)
około roku temu, Warszawa

Czy można rozpocząć przyjmowanie preparatu Vines w dowolnym dniu cyklu?

Witam.
Lekarz przepisał mi tabletki Vines miałam zacząć je stosować od pierwszego dnia miesiączki. W niedzielę zaczęło się u mnie plamienie-na brązowy kolor, na ogół to oznaczało początek miesiączki (następnego dnia zaczynało się normalne krwawienie) więc przyjęłam pierwsza tabletkę z blistera. Dziś jednak nie pojawiło się normalne krwawienie, wczorajsze plamienie również się zmniejszyło. Czy zaczęłam za wcześnie przyjmować tabletki? I czy będą dawać normalne zabezpieczenie czy nie dają już takiej skuteczności?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Na podstawie podanych przez Panią informacji nie można stwierdzić czy plamienie, o którym Pani wspomina oznacza krwawienie miesiączkowe czy też nie. W przypadku, kiedy pacjenta nie jest w stanie określić, w którym dniu cyklu rozpoczęła stosowanie preparatu, najbezpieczniej będzie stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) w pierwszym miesiącu stosowania preparatu.

Jeśli pacjentka rozpoczyna stosowanie preparatu Vines w 1 dniu cyklu, a więc w 1 dniu krwawienia miesiączkowego, działanie antykoncepcyjne jest zapewnione już od 1 dnia i nie trzeba stosować żadnych innych metod antykoncepcji. Jeśli rozpoczęcie preparatu ma miejsce między 2 a 5 dniem cyklu, konieczne jest stosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji.

Lek Vines jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Substancjami czynnymi leku są gestoden i etynyloestradiol. Wchodzące w skład leku hormony:
1. Hamują uwalnianie komórek jajowych przez jajniki.
2. Zagęszczają wydzielinę (w okolicach szyjki macicy) utrudniając dostanie się spermy do komórki jajowej.
3. Zmieniają błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić zagnieżdżenie zapłodnionego jaja.

Więcej informacji o leku znajdzie Pani w poniższym opisie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane

Zachęcam również do lektury naszych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/blog/edukacja-seksualna-o-co-pacjenci-anonimowo-pytaja-farmaceutow