---Merz Spezial - pytania

Anonim (anonim, 31.0.86.) Warszawa 4 lata temu

Czy suplementować żelazo, gdy jego poziom we krwi jest prawidłowy, natomiast poziom ferytyny jest niski?

Czy brać żelazo jak badanie żelaza krwi jest dobre a ferytynę mam 30

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

19 miesięcy temu

Szukasz najlepszych witamin dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w korzystnej cenie? Zapoznaj się z naszą analizą witamin dla kobiet w ciąży i karmiących piersią:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-witaminy-dla-kobiety-w-ciazy-wybrac-analiza

Witaminy dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią można kupić w aptekach stacjonarnych oraz on-line.

Karolina Zygmunt Farmaceuta

4 lata temu

Wynik badania laboratoryjnego najlepiej skonsultować z lekarzem, który je zlecił. Bardzo trudno wypowiedzieć się jedynie na podstawie dwóch wymienionych parametrów. To, czy faktycznie występuje (lub może wkrótce wystąpić) niedobór żelaza może ocenić jedynie lekarz na podstawie nie tylko poziomu ferytyny, ale również dokładnego poziomu żelaza (wspomnieli Państwo jedynie, iż żelazo jest "dobre", jednak jego dokładny poziom może mieć znaczenie), a także innych parametrów krwi związanych z żelazem (np. transferyna i jej właściwości) oraz samopoczucia pacjenta (tj. czy występują objawy niedokrwistości takie jak zmęczenie, osłabienie, bladość, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, problem skórne) czy też innych współwystępujących schorzeń. Ocena sytuacji zależy również od wieku i płci pacjenta.

Ferytyna jest białkiem, które odpowiada za magazynowanie żelaza w organizmie. Jego niski poziom przy prawidłowym wyniku żelaza we krwi faktycznie może świadczyć o tym, iż jest wykorzystywana rezerwa tego pierwiastka i że może istnieć zagrożenie niedokrwistością. Jednak przy dobrym samopoczuciu oraz braku innych czynników, które mogą pogłebić niedokrwistość, suplementacja diety preparatami z żelazem może nie być wymagana. Być może wystarczy sama zmiana diety - spożywanie większej ilości produktów bogatych w żelazo (czerwone mięso - głównie wołowina, podroby, jaja, niektóre ryby, szpinak, buraki, brokuły, fasola i soczewica, orzechy, produkty pełnoziarnistem suszone owoce). Warto pamiętać, iż obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza z pożywienia. Może również okazać się, że z powodu innych, współistniejących problemów jest wymagane np. zastosowanie preparatu z żelazem wydawanego na receptę. Wszystko zależy od oceny i decyzji lekarza.

Polecam lekturę naszych artykułów na temat suplementacji żelaza oraz innych pierwiastków - można dowiedzieć się z nich, dla kogo zazwyczaj takie suplementy są przeznaczone:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-trzeba-suplementowac-witaminy-i-mineraly https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-anemie https://www.gdziepolek.pl/tematy/witaminy-i-suplementy https://www.gdziepolek.pl/tematy/witaminy-dla-kobiet https://www.gdziepolek.pl/tematy/witaminy-i-suplementy-dla-kobiet

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły