Marzemna (anonim, 37.47.138.)
około roku temu, Warszawa

Czy powiększenie piersi, ich ból, wyczuwalne w nich guzki oraz nadmierny apetyt u 17-latki mogą być działaniami niepożądanymi stosowania pigułek Atywia?

Mam 17 od 5 miesięcy biorę aktiwe i bardzo bolą mnie piersi oprócz tego powiększyły się i mam nadmierny apetyt dodam jeszcze ze w piersiach wyczuwam dużo guzków czy to od leku i m się martwić bo i tak już jestem zalanama

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki stosowane w leczeniu grypy, np. zawierające oseltamivir, nie będą obniżały skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
O wpływie witaminy C oraz leków np. z paracetamolem, czy ibuprofenem stosowanych w leczeniu objawów grypy na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Madziara (anonim, 83.20.220.)
około 4 miesięcy temu

Witam. Ostatnio byłam przeziębiona i zazywalam leki przeciw grupie i piłam herbatę z cytryna. Czy obniza to skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Domyślam się, iż Pani pytanie dotyczy produktu leczniczego Atywia i właśnie jego będzie dotyczyć moja odpowiedź.

Przede wszystkim proszę się uspokoić i jak najszybciej udać się do ginekologa, aby skontrolować stan swojego zdrowia.

Ból piersi czy wzrost apetytu mogą być działaniami niepożądanymi występującymi po przyjęciu tabletek antykoncepcyjnych i są one wyszczególnione w ulotce dołączonej do opakowania leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/8018/atywia-tabletki-powlekane/ulotka

Guzki, które Pani zaobserwowała w piersiach, mogą być niczym innym, jak tkanką gruczołową, naturalnie wyczuwaną pod palcami w trakcie dotyku. Podkreślam, mogą, ale nie muszą, dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza i zbadanie się, czy opisane przez Panią objawy są skutkami ubocznymi leku lub, w przypadku piersi, zjawiskiem normalnym, a nie patologicznym. Być może nigdy nie przeprowadzała Pani samobadania piersi, które pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości. Jeśli nigdy Pani tego nie robiła, proszę poprosić ginekologa o takie badanie. Pokaże on Pani także, jak robić je samodzielnie w domu.

Z racji tego, że jest Pani bardzo młodą osobą, dużym wsparciem na takiej wizycie lekarskiej, mogłaby być dla Pani mama.

Proszę pamiętać, że aby takie sytuacje zdrowotne w przyszłości nie rzutowały na Pani zdrowie psychiczne, po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie kontaktować się z lekarzem. Przypadek, w którym u jednej osoby były one skutkiem ubocznym działania leku, nigdy nie powinien być dla Pani wyznacznikiem, że w Pani przypadku będzie tak samo, dlatego proszę udać się do ginekologa, który z pewnością rozwieje Pani wątpliwości.

Wszystkie działania niepożądane leków powinno się zgłaszać. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Załączam artykuł, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow