Jakich leków może zabraknąć w Polsce (marzec 2023)?

udostępnij:

O 13 pozycji mniej - tak prezentuje się nowa lista antywywozowa. W porównaniu do stycznia ubyło 18 pozycji, ale dodano 5 nowych. Sprawdzamy, co dokładnie zmieniło się na nowej liście leków zagrożonych brakiem dostępności, którą ministerstwo zdrowia opublikowało 13 marca. Wykaz został ustalony na dzień 15 marca 2023 i od tego dnia obowiązuje.

Spis treści

Jakie pozycje dodano do wykazu od 15 marca 2023?

Jakie leki wykreślono z listy preparatów objętych zakazem wywozu i dodatkowym monitorowaniem?

Jakie inne leki znajdują się w wykazie antywywozowym od 15 marca 2023?

Jakie pozycje dodano do wykazu od 15 marca 2023?

Do wykazu dodano lek Nebbud w najmniejszej dawce 0,25 mg/2 ml (0,125 mg/1 ml) po 20 ampułek zawierających 2 ml zawiesiny z przeciwzapalnym budezonidem. W wykazie była już dawka 0,25 mg/ml po 10 i 20 ampułek oraz dawka 0,5 mg/ml po 20 ampułek. Budezonid to glikokortykosteroid, lek działający przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wskazany jest w terapii astmy oskrzelowej, u niemowląt i dzieci z pseudokrupem, czyli ostrym zapaleniem krtani, a także w leczeniu zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Dwie nowe pozycje w wykazie dotyczą leku Omnitrope z somatotropiną w postaci roztworu do wstrzykiwań w dwóch dawkach 10 mg/1,5 ml oraz 5 mg/1,5 ml. Lek zawiera rekombinowany ludzki hormon wzrostu, niezbędny do prawidłowego rozwoju kości, mięśni i innych tkanek organizmu. Dlatego lek potrzebny jest pacjentom z zaburzeniami wzrastania o różnych przyczynach, takich jak brak naturalnego hormonu, zespoły genetyczne (np. Turnera, Pradera-Willego) czy u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, ponieważ prawidłowe działanie tego narządu może mieć wpływ na wzrost.

Na liście znalazł się także lek złożony dla pacjentów z cukrzycą, objęty z początkiem marca refundacją. Chodzi o preparat Suliqua, w skład którego wchodzi insulina glargine oraz liksysenatyd. Czytaj więcej: Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2023.

Jakie leki wykreślono z listy preparatów objętych zakazem wywozu i dodatkowym monitorowaniem?

Trzy z wykreślonych pozycji odnoszą się do leku AuroFena - tabletek podpoliczkowych z przeciwbólowym fentanylem w dawce 100 mcg, 200 mcg i 400 mcg. W wykazie ta silna, opioidowa substancja przeciwbólowa pozostaje jednak pod innymi nazwami - jako plastry na skórę Durogesic, Fenta MX, Fentanyl Actavis i Matrifen, tabletki podpoliczkowe Effentora i Vellofent czy aerozol do nosa Instanyl i PecFent.

Po bardzo długim okresie obecności w wykazie, wreszcie znika z niego enoksaparyna sodowa - wykreślono leki Clexane, Clexane forte, Neoparin i Neoparin Forte, w sumie aż 15 pozycji różnych dawek tych leków. Enoksaparyna należy do heparyn drobnocząsteczkowych - preparatów stosowanych w celu zapobiegania powiększaniu się istniejących zakrzepów krwi i formowaniu się nowych. Produkty te były intensywnie wykorzystywane podczas kolejnych fal pandemii, ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy u pacjentów z COVID-19. Więcej na temat przyczyn, dla których tych leków brakowało można przeczytać w artykule: Dlaczego brakuje heparyn? Kryminalna afera heparynowa.

Jakie inne leki znajdują się w wykazie antywywozowym od 15 marca 2023?

Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności nadal szeroką reprezentację mają insuliny (np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin, Humalog, Humulin, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Lantus, Levemir, Toujeo, Tresiba, Ryzodeg).

Nie wykreślono również poszukiwanych przez pacjentów preparatów z semaglutydem (Ozempic) i dulaglutydem (Trulicity). Ponadto wiele z pozycji na liście to opioidowe leki przeciwbólowe z morfiną (np. MST Continus, Sevredol, Vendal retard), oksykodonem (np. OxyContin, Oxydolor, Reltebon) czy tapentadolem (Palexia retard).

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu