Od 1 listopada 2021 roku obowiązuje nowa, wydłużona o 22 pozycje lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Przypomnijmy, że we wrześniu wykaz liczył relatywnie niewiele, bo jedynie 197 pozycji. Aktualnie jest to 219 leków, objętych dodatkowym monitorowaniem i zakazem wywozu. Jakie preparaty dodano do listy antywywozowej?
Z listy nie usunięto żadnych produktów, całkowita zmiana długości wykazu wynika więc wyłącznie z dodania leków wytypowanych jako deficytowe lub zagrożone brakiem dostępności. O jakie produkty chodzi?
Jakie leki od listopada dołączyły do wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności?
- Asamax 500 - tabletki dojelitowe po 100 sztuk, zawierające przeciwzapalną mesalazynę. Preparat stosowany jest we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz w chorobie Crohna. Po sporym spadku dostępności w połowie września, aktualnie lek ma na stanie prawie 70% aptek zintegrowanych z GdziePoLek.
- Brintellix - tabletki powlekane zawierające 10 mg wortioksetyny - leku stosowanego w terapii dużych epizodów depresji u dorosłych. Dostępność leku w aptekach współpracujących z GdziePoLek jest na ten moment stabilna - około 56% placówek ma preparat na stanie.
- Co-Prestarium - lek złożony zawierający amlodypinę i perindopril, w wyborze dawek (5 mg + 5 mg, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 5 mg, 10 mg + 10 mg). Lek stosowany jest w terapii nadciśnienia i stabilnej choroby wieńcowej.
- Cortiment MMX - budezonid 9 mg w formule tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Dostępność we współpracujących placówkach to około 22% i jest stabilna. Budezonid to glikokortykosteroid wskazany we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i odbytnicy oraz w przypadku zaostrzeń mikroskopowego zapalenia jelita grubego.
- Enbrel - etanercept pod postacią ampułkostrzykawek oraz proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w czterech różnych dawkach. Etanercept to cząsteczka stosowana w leczeniu chorób przebiegających ze stanem zapalnym w obrębie stawów czy w łuszczycy. Enbrel dostępny jest bezpłatnie w ramach programów lekowych o kodach B.33, B.35, B.36, B.47, B.82.
- Hydroxyurea Medac - kapsułki twarde z hydroksykarbamidem w dawce 500 mg. Hydroksykarbamid to substancja stosowana w chorobach krwi - przewlekłej białaczce szpikowej, samoistnej nadpłytkowości i czerwienicy prawdziwej. Lek posiada obecnie w magazynie około 11% aptek zintegrowanych z portalem.
- Influvac Tetra - wykaz uzupełniono o opakowanie zawierające 10 ampułkostrzykawek z igłą. W wykazie była już obecna ta szczepionka przeciwko grypie pakowana pojedynczo.
- Kreon 25 000 - 50 kapsułek dojelitowych zawierających pankreatynę - enzymy umożliwiające trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Lek podawany jest w stanach zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki - mogą one być konsekwencją licznych chorób, między innymi mukowiscydozy. Około 88% aptek ma lek na stanie.
- Nutramigen - na liście znalazły się preparaty mlekozastępcze 1 LGG Complete, 2 LGG Complete, 3 LGG Complete oraz Nutramigen Puramino.
- Vaxigrip Tetra - podobnie jak w przypadku szczepionki przeciwko grypie Influvac Tetra, wykaz uzupełniło duże opakowanie - po 10 ampułkostrzykawek z igłą. Aktualnie około 2% aptek współpracujących z GdziePoLek ma na stanie takie opakowanie.
- Xeljanz - lek z 5 mg tofacytynibu w postaci tabletki powlekanej. Xeljanz jest lekiem wydawanym w programach lekowych B.55, B.33, B.35, zawierającym tofacytynib - substancję immunosupresyjną, będącą inhibitorem JAK (kinaz janusowych). Jest wskazany do stosowania w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
- Zarzio - roztwór do wstrzykiwań lub infuzji w dwóch dawkach, zawierający filgrastim - związek stymulujący tworzenie kolonii granulocytów. Lek może być podawany w przypadku neutropenii - między innymi u pacjentów otrzymujących chemioterapię, z zaawansowanym AIDS, cierpiących na nawracające zakażenia przy niskiej liczbie neutrofili.
Co nowego w sprawie braku leków?
Według naszej cyklicznej analizy, liczba krytycznych deficytów jest aktualnie dosyć niska. Czytaj więcej: Leki, które zniknęły z aptek: październik 2021. W wykazie z powodów metodycznych nie uwzględniamy jednak szczepionek przeciwko grypie oraz produktów z medyczną marihuaną. Te dwie grupy produktów są aktualnie bardzo poszukiwane przez pacjentów.
Jak wygląda dostępność szczepionek przeciwko grypie?
Planowana na początek listopada br. dostawa szczepionki Vaxigrip Tetra do aptek została przyspieszona. Natomiast szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży Fluenz Tetra jest już niedostępna u producenta. Kolejna dostawa planowana jest na 4-6 listopada. Jak informuje producent - będzie to druga i ostatnia na ten sezon grypowy dostawa szczepionki Fluenz Tetra na rynek polski. Jeśli chodzi o szczepionkę Influvac Tetra, to obecnie brakuje jej już w aptekach. Dostępna jest natomiast w specjalnie wyznaczonych punktach szczepień dla osób objętych rządowym programem bezpłatnych szczepień przeciw grypie (m.in. dla lekarzy, farmaceutów, służb mundurowych, nauczycieli). Dostawa nierefundowanej szczepionki Fluarix Tetra planowana jest na II połowę listopada 2021.
Jak sytuacja w Chinach wpływa na europejski rynek leków?
Aktualnie Chiny zmagają się z kryzysem energetycznym. Ceny węgla rosną, w wielu prowincjach brakuje prądu, a fabryki ograniczają produkcję lub są zamykane. Europa nadal jest znaczącym producentem leków gotowych, ale straciła pozycję lidera, jeśli chodzi o wytwarzanie aktywnych składników farmaceutycznych (tzw. API), w szczególności w zakresie produkcji leków generycznych. Ponieważ około 80% substancji do produkcji leków używanych w Europie pochodzi z Chin, po raz kolejny podnoszona jest obawa, że zachwiania w chińskiej gospodarce mogą odbić się negatywnie na dostępności medykamentów także w Polsce.