Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2021)?

udostępnij:

Od 1 listopada 2021 roku obowiązuje nowa, wydłużona o 22 pozycje lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Przypomnijmy, że we wrześniu wykaz liczył relatywnie niewiele, bo jedynie 197 pozycji. Aktualnie jest to 219 leków, objętych dodatkowym monitorowaniem i zakazem wywozu. Jakie preparaty dodano do listy antywywozowej?

Z listy nie usunięto żadnych produktów, całkowita zmiana długości wykazu wynika więc wyłącznie z dodania leków wytypowanych jako deficytowe lub zagrożone brakiem dostępności. O jakie produkty chodzi?

Jakie leki od listopada dołączyły do wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności?

Co nowego w sprawie braku leków?

Według naszej cyklicznej analizy, liczba krytycznych deficytów jest aktualnie dosyć niska. Czytaj więcej: Leki, które zniknęły z aptek: październik 2021. W wykazie z powodów metodycznych nie uwzględniamy jednak szczepionek przeciwko grypie oraz produktów z medyczną marihuaną. Te dwie grupy produktów są aktualnie bardzo poszukiwane przez pacjentów.

Jak wygląda dostępność szczepionek przeciwko grypie?

Planowana na początek listopada br. dostawa szczepionki Vaxigrip Tetra do aptek została przyspieszona. Natomiast szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży Fluenz Tetra jest już niedostępna u producenta. Kolejna dostawa planowana jest na 4-6 listopada. Jak informuje producent - będzie to druga i ostatnia na ten sezon grypowy dostawa szczepionki Fluenz Tetra na rynek polski. Jeśli chodzi o szczepionkę Influvac Tetra, to obecnie brakuje jej już w aptekach. Dostępna jest natomiast w specjalnie wyznaczonych punktach szczepień dla osób objętych rządowym programem bezpłatnych szczepień przeciw grypie (m.in. dla lekarzy, farmaceutów, służb mundurowych, nauczycieli). Dostawa nierefundowanej szczepionki Fluarix Tetra planowana jest na II połowę listopada 2021.

Jak sytuacja w Chinach wpływa na europejski rynek leków?

Aktualnie Chiny zmagają się z kryzysem energetycznym. Ceny węgla rosną, w wielu prowincjach brakuje prądu, a fabryki ograniczają produkcję lub są zamykane. Europa nadal jest znaczącym producentem leków gotowych, ale straciła pozycję lidera, jeśli chodzi o wytwarzanie aktywnych składników farmaceutycznych (tzw. API), w szczególności w zakresie produkcji leków generycznych. Ponieważ około 80% substancji do produkcji leków używanych w Europie pochodzi z Chin, po raz kolejny podnoszona jest obawa, że zachwiania w chińskiej gospodarce mogą odbić się negatywnie na dostępności medykamentów także w Polsce.

Inne artykuły na blogu