Marta Janocha, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Matka dwójki dzieci, żona aptekarza, farmaceutka. Nie lubię marnować czasu, jestem miłośniczką zdrowego stylu życia, kocham zwierzęta.


Statystyki

Data założenia profilu: około 6 miesięcy temu

Liczba postów na blogu: 3

Liczba artykułów: 44

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 1127

Liczba podziękowań: 72

Ostatnia aktywność: około 9 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa

Podczas epidemii koronawirusa Minister Zdrowia może wprowadzić ograniczenie ilości leku, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. 1 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy skorzystano z tego prawa. Jakich leków dotyczy reglamentacja? Kto i na jakich zasadach może wykupić te leki w aptece?

Pandemia koronawirusa - jak spowolnić rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2?

Zamknięte szkoły i uniwersytety, obowiązkowa kwarantanna, braki leków i środków spożywczych, kontrole sanitarne na przejściach granicznych - to tylko niektóre zmiany, z którymi musimy zmierzyć się podczas pandemii koronawirusa. Cały świat podchodzi teraz do egzaminu, którego wynik zadecyduje o naszym życiu.

Ostatnie artykuły

Bielactwo

Bielactwo zwane też albinizmem jest chorobą polegającą na depigmentyzacji skóry na skutek niszczenia komórek odpowiedzialnych za jej kolor. Choroba dotyczy prawie 2% naszego społeczeństwa. Miejscowy brak melaniny objawia się występowaniem ognisk odbarwienia skóry, która staje się biała lub mleczna, włosów, a nawet tęczówki. Jakie leki i kosmetyki mogą pomóc w problemie bielactwa?

Odciski

Odciski są bardzo dokuczliwą dolegliwością, która najczęściej zlokalizowana jest na stopach. Zaniedbane mogą zrogowacieć, a naciskając na przebiegający pod skórą nerw, wywołują silny ból i uniemożliwiają chodzenie. W aptece można znaleźć liczne preparaty, które pomogą w walce z tym problemem.

Kremy z filtrem do twarzy

Delikatna skóra twarzy nie tylko latem wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Kremy z filtrem należy dobierać odpowiednio do rodzaju swojej skóry. Powinny chronić nie tylko przed słońcem, ale także zapobiegać powstawaniu przebarwień, zaczerwienień, czy też wspomagać leczenie trądziku i działać przeciwzmarszczkowo.

Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która dotyczy 1-5% społeczeństwa. Przebiega ona w rzutach o różnej częstotliwości i długości. Czerwone, wypukłe, nieswędzące plamy, pokryte srebrzystymi łuskami są najbardziej charakterystycznym objawem choroby. Nie jest możliwe całkowite i trwałe wyleczenie łuszczycy, jednak istnieje wiele metod, które pozwalają ograniczyć jej negatywny wpływ na życie pacjenta.

Odczulanie

Odczulanie (immunoterapia alergenowa) jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alergii, która polega na wstrzyknięciu pod skórę odpowiedniej dawki alergenu. Pomocne jest ono u osób cierpiących z powodu alergii wziewnej i uczulenia na jad owadów. Cała terapia odczulania może trwać nawet 3-5 lat.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest jednym z najpowszechniej występujących schorzeń zwyrodnieniowych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 70 tys. osób, które cierpią z jej powodu. Choroba najczęściej zaczyna się między 50 a 60 rokiem życia. Obecne leczenie sprawia, że średni czas przeżycia osób dotkniętych tą chorobą nie różni się istotnie od ogólnej populacji.

ADHD

Częstość występowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku szkolnym waha się na poziomie 2-10%. U chłopców schorzenie to jest 4-5 razy częściej rozpoznawane niż u dziewczynek. Wczesne diagnozowanie i leczenie ADHD u dzieci może zapobiec występowaniu ciężkiego i przewlekłego przebiegu choroby w życiu dorosłym.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie. W Polsce choruje na nią około 300 tys. osób, a za 30 lat problem ten będzie dotyczył aż miliona Polaków. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i aż 40% seniorów między 85 a 90 rokiem życia cierpi z powodu choroby Alzheimera.

Choroby skóry

Skóra jest największym narządem człowieka i umożliwia odbiór wrażeń dotyku, bólu i ciepła. Będąc barierą oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego, zapobiega wysychaniu ciała i wnikaniu drobnoustrojów. Choroby skóry zdradzają informacje nie tylko o zewnętrznych, ale także o wewnętrznych problemach organizmu.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Przed ekspozycją na słońce należy stosować kremy z filtrami, które będą nas chronić przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Pomoże to także zminimalizować ryzyko reakcji nadwrażliwości. Proszę pamiętać o aplikacji kremów co dwie godziny. Proszę pamiętać, że niektóre leki mogą wywoływać f...
Zarówno Oriven, jak i Nimesil są lekami, które dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza. Zawsze należy informować go o stosowanych lekach, a także o chorobach przewlekłych. Nimesil jako substancję aktywną zawiera nimesulid, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu o...
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, należy unikać stosunku płciowego lub stosować antykoncepcję mechaniczną (taką jak prezerwatywy) do czasu, kiedy lekarz stwierdzi, że system znajduje się we właściwej pozycji.
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, lek Bravera Control należy aplikować w celu pokrycia trzonu i żołędzi prącia, 5 do 15 minut przed stosunkiem. Ilość i czas aplikacji powinny być ustalone w zależności od indywidualnych potrzeb. Należy zawsze stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Rea...
Polecam artykuł na temat leczenia bielactwa: https://www.gdziepolek.pl/kategorie/bielactwo
Jeżeli lekarz specjalista podjął decyzję o takim połączeniu leków, to należy stosować się do jego zaleceń. Jeżeli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, to należy poinformować jednego z nich o stosowanych lekach. Coaxil jako substancję aktywną zawiera tianeptynę i stosowany jest jako lek ...
Esoxx One to wyrób medyczny zawierający połączenie kwasu chondroitynosiarkowego z kwasem hialuronowym. Stosowany jest w terapii refluksu żołądkowo-przełykowego. Niestety nie ma produktu o podobnym składzie. Jako, że jest to preparat preparat o działaniu miejscowym, osłaniającym błonę śluzową gó...
Wszystkie leki zawierające hydroksyzynę mogą być stosowane wyłącznie z zalecenia lekarza. Zażywanie ich bez konsultacji ze specjalistą może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. W trakcie wizyty należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach i chorobach przewlekłych. Astma nie jest...
Zarówno pantoprazol, jak i omeprazol w preparatch bez recepty mogą być stosowane w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej) u pacjentów dorosłych. Bez konsultacji z lekarzem leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Konieczna ...
Jeżeli chodzi o normy ciśnienia dla osoby dorosłej, to wartości Pana ciśnienia tętniczego są niskie. Warto omówić te wyniki z lekarzem kardiologiem. Oczywiście lekarz oceni te wartości pod kątem Pana samopoczucia i towarzyszących objawów. Polecam nasze artykuły: https://www.gdziepolek.pl/kategorie...