Nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach

Wyjazd w tropiki to wspaniała przygoda, rajskie plaże, kipiąca zielenią dżungla, fotograficzne safari, nurkowanie na rafach koralowych. Lecz tropiki to też komary przenoszące wiele groźnych chorób, czy bakterie mnożące się w nieprzegotowanej wodzie. Jak zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami, aby wymarzone wakacje skończyły się szczęśliwie, pokazywaniem zdjęć znajomym, a nie pobytem w szpitalu?

Jakie choroby zagrażają nam w krajach tropikalnych?

Malaria, denga, cholera, pełzakowica, żółta gorączka i biegunka podróżnych są najczęściej spotykanymi chorobami w krajach egzotycznych. Dodatkowo w Azji południowo-wschodniej (m.in.: Indie, Nepal, Sri Lanka, Tajlandia, Indonezja) możemy nabawić się polio oraz japońskiego zapalenia mózgu, a w Ameryce Środkowej i Południowej (m.in.: Meksyk, Kuba, Dominikana, Brazylia) choroby Zika.

O czym należy pamiętać przed egzotyczną podróżą?

Szczepienia przed podróżą

Najpewniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem zabezpieczenia przed chorobami są szczepienia. O tym, na co warto się zaszczepić i o innych zaleceniach przeczytasz w artykule Szczepionki, w akapicie “Szczepienia w podróży”.

Niestety, na większość chorób egzotycznych jak do tej pory nie stworzono szczepionki, dlatego konieczne jest też stosowanie innych metod zabezpieczających.

Leki stosowane profilaktycznie

Zwykle przed wyjazdem w egzotyczne rejony, należy profilaktycznie stosować leki przeciwmalaryczne przepisane przez lekarza. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o malarii. Najlepiej wybierz się do lekarza medycyny podróży, który zadecyduje, czy leczenie profilaktyczne jest konieczne.

Apteczka podróżna

Niezależnie od miejsca wyjazdu, należy zaopatrzyć się w podstawowe preparaty, ponieważ dostęp do apteki na wakacjach może okazać się utrudniony. Przeczytasz o tym więcej w artykule o wakacyjnej apteczce.

Dlaczego musimy uważać na komary?

W krajach egzotycznych musimy pamiętać, aby chronić się przed komarami, ponieważ przenoszą one wiele chorób, np. malarię, dengę, żółtą gorączkę, chorobę Zika, japońskie zapalenie mózgu. Ich najczęstszymi objawami są: gorączka, bóle mięśni i stawów, wymioty oraz krwotoki.

Skutecznym sposobem ochrony przed komarami jest stosowanie repelentów, czyli środków, które je odstraszają. Preparaty, które możemy zakupić w aptece bez recepty zawierają substancję DEET (np. Mugga Spray, Mugga Roll-On, Ultrathon). Stosuje się je bezpośrednio na skórę lub w przypadku aerozoli również na ubranie. Aplikację trzeba powtarzać co kilka godzin.

Nie zapominajmy również o tym, że należy wziąć ze sobą moskitierę i spać pod nią, najlepiej w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jest to gęsta siatka z lekkiej tkaniny, zawieszana nad łóżkiem, chroniąca przed ukłuciem komara w trakcie snu. Przeważnie moskitiery są na wyposażeniu hoteli, lecz zawsze warto sprawdzić, czy siatka nie jest podarta.

Co możemy jeść i pić w krajach egzotycznych?

Zachorować możemy również po spożyciu skażonego jedzenia lub wody. W taki sposób przenoszone są np. biegunka podróżnych, pełzakowica oraz cholera, które objawiają się ostrą biegunką, bólami brzucha i gorączką.

Warto więc zastosować kilka prostych zasad:

  • pić tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną,
  • unikać potraw zawierających surowe warzywa i owoce,
  • unikać picia soków lub drinków z dodatkiem lodu, sporządzonego z wody z nieznanego źródła,
  • owoce jeść tylko po umyciu i obraniu ze skórki,
  • myć często ręce,
  • do mycia zębów używać wody butelkowanej lub przegotowanej.

Więcej na temat zatruć przeczytasz w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Leczenie chorób egzotycznych

Do lekarza należy zgłosić się po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów.

Podczas leczenia trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. W większości chorób podaje się głównie leki zmniejszające objawy, m.in. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj paracetamol (np. Apap, Panadol), który nie wpływa na proces krzepnięcia krwi, więc nie będzie nasilał krwawień, które mogą się pojawić w przebiegu niektórych schorzeń. W przypadku chorób bakteryjnych stosowane są również antybiotyki przepisane przez lekarza.

Powinniśmy być również wyczuleni na wszystkie niepokojące symptomy po powrocie z podróży. Czas wylęgania choroby może być różny, wiele z nich może przebiegać nietypowo, dlatego trzeba zawsze poinformować lekarza o wszelkich podróżach, które się odbywało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 02.07.2018 10:38:05

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Dlaczego lek Plaquenil jest niedostępny w hurtowniach?
Dlaczego nie ma w hurtowni Wielkopolska
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w Olsztynie mogę kupić Malarone?
W ktorej aptece w Olsztyne moge kupic Malarone i jaka jest cena?
odpowiada Marcin Szczesio

Gdzie w Bialymstoku mogę kupić Plaquenil?
Gdzie w Bialymstoku mogę kupić Plaquenil?
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki lekarz wypisze receptę na Malarone?
jaki lekarz wypisze recepte na Malarone? Jade do Afryki ( Gambia) i potrzebuje dla siebie i corki. Lekarz rodzinny nie chce wypisac recepty.
odpowiada Andrzej Polski

Jak wygląda opakowanie Malarone?
Witam, czy jest mozliwosc sprawdzenia jak wyglada opakowanie Malarone N1 u Panstwa w aptece? W internecie jest biale albo granatowe?? GSK?
odpowiada Andrzej Polski

Gdzie w Bydgoszczy mogę kupić lek Plaquenil 200g 30 tabletek?
Witam. Czy macie Państwo obecnie w sprzedaży lek Plaquenil 200g 30 tab. Mam receptę do zrealizowania. W Bydgoszczy będzie mój mąż we czwartek. Proszę...
odpowiada Maciek

Na Twoje pytania w temacie nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.