← powrót do głównej strony opinii i pytań

Maja (anonim, 31.0.68.)
około 29 dni temu, Warszawa

Czy Axia i Axia Plus mają taką samą skuteczność antykoncepcyjną?

Przyjmowałam tabletki Axia Plus(21+7), teraz lekarz rodzinny prawdopodobnie przez pomyłkę przypisał mi Axia(21), czy jest jakaś różnica między tymi tabletkami oprócz tego że plus zawiera tabletki placebo? Czy mogę kontynuować przyjmowanie tabletek Axia?

Zarówno lek Axia jak i Axia Plus należą do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych zapobiegających ciąży. Zawierają 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu.
Lek Axia to 21 tabletek różowych zawierających substancje czynne, które stosuje się przez 21 kolejnych dni, a następnie należy zrobić 7 dni przerwy, podczas której występuje krwawienie miesięczne.

Axia Plus zawiera 21 tabletek różowych z substancją czynną oraz 7 tabletek bez substancji czynnej (placebo). Podczas ich brania powinna wystąpić miesiączka.

Nie ma żadnej różnicy w sposobie działania oraz ochronie antykoncepcyjnej tabletek Axia oraz Axia Plus. W przypadku leku Axia musi jednak Pani samodzielnie pamiętać, aby po zrobieniu 7-dniowej przerwy rozpocząć ponowne przyjmowanie kolejnego blistra leku z nowego opakowania. Podczas stosowania pigułek Axia Plus nie robiła Pani żadnych przerw w stosowaniu leku, co ograniczało "zapomnienie" przyjęcia tabletki z kolejnego opakowania.

Mniemam, iż lekarz rodzinny się nie pomylił. Po prostu wypisał Pani ten sam lek, ale bez tabletek placebo, zatem nie powinno być żadnych obaw do jego stosowania - działanie chroniące przed ciążą jest takie samo.

Załączam linki do śledzenia dostępności obu leków w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/92366/axia-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/97198/axia-plus-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce

ich ulotki:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/97198/axia-plus-tabletki-powlekane/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/92366/axia-tabletki-powlekane/ulotka

oraz artykuły, które mogą Panią zainteresować:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna

dziękuję!