Joanna (anonim, 188.146.230.)
około rok temu, Warszawa

Jaka jest różnica między lekiem Structum a suplementem diety StructuActiv?

Roznica między Structum na recepte A Structumactiv skład ten sam o co chodzi ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zarówno lek Structum jak i suplement diety StructuActiv zawiera siarczan chodnroityny, wskazany w celu łagodzenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz wspomagająca w regeneracji chrząstki stawowej.

Między tymi preparatami jest znacząca różnica - Structum jest lekiem, natomiast StructuActiv - suplementem diety.

Lek zawiera substancję (lub kombinację kilku) posiadającą właściwości lecznicze lub zapobiegające chorobom. Firma farmaceutyczna wprowadzając jakikolwiek lek na rynek musi udowodnić, że jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Prowadzi zatem tzw. badania kliniczne. W przypadku nowych substancji leczniczych poprzedzone jest to często długoletnimi badaniami najpierw na zwierzętach doświadczalnych, a następnie na ludziach.

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy nie leczą więc chorób, a przypisywanie im właściwości leczniczych w reklamach lub materiałach dołączonych do opakowania jest prawnie zabronione.
Przede wszystkim, zadaniem suplementu nie jest leczenie, a jedynie uzupełnianie niedoborów składników odżywczych.

To, czy dany lek jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nad jakością leku, czyli między innymi tym, czy nie posiada szkodliwych zanieczyszczeń lub bakterii, czuwa ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny. Firma zamierzająca wprowadzić suplement diety na rynek nie musi w żaden sposób udowadniać jego jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Wystarczy, że powiadomi Główny Inspektorat Sanitarny i dostarczy wzór opakowania. Mówiąc prościej - nad suplementem nie muszą być prowadzone żadne badania. Jego skuteczność opiera się na wierze w działanie poszczególnych składników. Poza tym, deklarowana przez producenta dawka zawartego w suplemencie diety, wcale nie musi wchłaniać się w takiej ilości, jaka jest napisana na opakowaniu. Tak naprawdę, skoro suplement nie ma żadnych badań, nie jest monitorowane jego bezpieczeństwo - nie wiemy, ile tej substancji jest "w środku" czy ile jej się wchłania w organizmie.

Wszystkie te składowe powodują, iż suplementy diety nie muszą być ordynowane na receptę.

Leki bez recepty muszą spełnić kilka dodatkowych warunków dotyczących bezpieczeństwa stosowania bez kontroli lekarskiej.
Między innymi, nie mogą powodować częstych poważnych działań niepożądanych, a ponadto pacjent powinien być w stanie samodzielnie ocenić, czy przyjęcie danego leku jest w jego sytuacji zasadne. Ideą stosowania leków bez recepty jest właśnie krótkotrwałe leczenie powszechnych i stosunkowo niegroźnych dolegliwości.

Znając powyższe dane, pacjent musi zadać sobie więc pytanie, co jest dla niego lepsze - lek czy suplement diety. Pamiętajmy też, iż jakakolwiek skuteczność suplementów diety, może wynikać z ich długotrwałego, co najmniej 3-miesięcznego stosowania.

Po więcej informacji zapraszam do artykułów:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-recepcie

Załączam także linki do śledzenia dostępności obu preparatów w aptekach połączonych z GdziePoLek na terenie Warszawy:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/75099/structum-kapsulki/apteki/w-warszawie
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/96185/activlab-pharma-structuactiv-500-kapsulki/apteki/w-warszawie

oraz dokładny opis leku Structum:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/75099/structum-kapsulki?ref=ac