Alex (anonim, 89.64.22.)
około 2 lat temu, Polska

Dlaczego wycofano Bioparox?

wycofanie tego leku to głupota. Nie jest antybiotykiem, a był bardzo skuteczny, a wycofano go z uwagi na prawdopodobne skutki uboczne niewspółmierne do skuteczności -poczytajcie uzasadnienie decyzji. No po prostu śmiech. Teraz zamiast tego leku pomoże jedynie antybiotyk. To jest sposób ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

fusafungina (anonim, 89.64.76.)
około 16 dni temu

Bioparox to BYŁ antybiotyk - fusafungina. Antybiotyk bardzo mało skuteczny. A wywoływanie antybiotykooporności to akurat poważny skutek uboczny, z którym dzisiejsza medycyna się boryka.

D. (anonim, 83.24.3.)
około 24 dni temu

Dokładnie. Wycofanie tego leku to głupota... również mi pomagał i obecnie nigdzie nie mogę go dostać :/... to ma być ta wolność w XXI wieku?

Do farmaceutów... Postęp w medycynie... Chyba zbyt mały dochód dla koncernów farmeceutycznych... jakby powodował tyle skutków ubocznych to w internecie byłoby mnóstwo złych opinii. Przecież ludzie znacznie chętniej dają jedną gwiazdkę niż piszą o czymś pozytywnie.

Picia (anonim, 84.208.169.)
około 8 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: zawiera ataki osobiste.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Do @LQ: Postęp to także poszerzanie wiedzy o lekach i bezpieczeństwie ich stosowania, a nie tylko zastępowanie starych preparatów nowymi. Rozumiem osoby, które wspominają, że Bioparox im pomógł. Pamiętam dobrze, że był popularnym lekiem. Jednak u innych pacjentów wywołał lub mógł wywołać zagrażające życiu powikłania związane ze skurczem oskrzeli, a ryzyka tego nie dało się zmitygować. W takiej sytuacji pod uwagę przez instytucje regulatorowe brane jest zdrowie publiczne, a nie partykularne interesy jednostki. Załączam oryginalną informację European Medicines Agency:
https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/referrals/fusafungine-containing-medicinal-products-oromucosal-nasal-use

Takie są informacje, które przekazujemy już Państwu od dłuższego czasu i olejek sosnowy nie ma tu nic do rzeczy.

Jednocześnie informuję, że wpisy zawierające ataki osobiste, obraźliwe czy też stawiające osoby odpowiadające w złym świetle bez podania merytorycznych argumentów będą usuwane. Z zasadami społeczności można zapoznać się poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/zasady-spolecznosci

LQ (anonim, 89.66.124.)
około 9 miesięcy temu

Pani Olgo, jeżeli wycofanie Bioparoxu to wynik postępu w medycynie to czym lepszym został zastąpiony? Olejkiem sosnowym?

LQ (anonim, 89.66.124.)
około 9 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: zawiera ataki osobiste.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Tyran (anonim, 37.47.158.)
około 10 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: wchodzi w obszary polityki, religii lub ideologii.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Ola (anonim, 5.173.245.)
około roku temu

Lek poprostu był zbyt skuteczny. Kiedy byłam chora kupowałam tylko Bioparox (skuteczny na wszystkie rodzaje dolegliwość; katar ,kaszel, bolące gardło) a do tego miałam go ponad rok dla całej rodziny bo był taki wydajny. Po jego stosowaniu pozbyłam się kataru na 10lat!! Teraz jak dostanę katar to mam go 2dni !
Więc nie trzeba nawet pytać dlaczego wycofano Bioparox! :-(

Ola (anonim, 46.134.80.)
około roku temu

To był najlepszy lek

Postęp w medycynie i zanikanie niektórych leków z rynku to procesy nieuniknione. Zachęcam do lektury:
https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach

Sylwia (anonim, 89.66.55.)
około roku temu

Szkoda że wycofano tak dobry lek. Naprawdę był skuteczny 20 lat temu wyleczyłam nim zatoki, z którymi walczyłam wiele lat i żaden inny lek nie pomagał.

Bioparox nie jest już dopuszczony do obrotu w Polsce, ze względu na stwierdzenie zbyt małej skuteczności tego preparatu w porównaniu do możliwych skutków ubocznych (np. ryzyka skurczu oskrzeli i zagrażających życiu reakcji alergicznych).

Leki po wprowadzeniu na rynek są dalej monitorowane pod kątem ich skuteczności i działań niepożądanych. Jeśli okaże się, że ryzyko stosowania danego leku jest zbyt duże – zaprzestaje się jego stosowania.

Proszę pamiętać, że przed wycofaniem produktu z obrotu, producent zbiera informacje o skuteczności leku na szeroką skalę. Oczywiście, nie wyklucza tego, że jest pula osób, którym preparat pomagał i pacjenci ci nie zgłaszali i nie obserwowali u siebie żadnych skutków ubocznych. Zawsze jednak wycofanie leku wiąże się z przeważającą liczbą przypadków, jakie zarejestrowano, zatem w tym przypadku Bioparox musiał zebrać zdecydowanie więcej negatywnych "not" niż pozytywnych.

Jeśli producent zadecydował, że jego preparat zostanie usunięty z rynku ,najwidoczniej badania prowadzone w trakcie stosowania leku przez pacjentów odnotowały więcej skutków ubocznych niż korzyści płynących z terapii.

bogna (anonim, 178.42.38.)
około roku temu

Dlaczego wycofano lek który był skuteczny:? Ja wyleczyłam sobie tym lekiem kaszel z którym zmagałam się kilka miesięcy.Wybrałam tyle leków i były bezskuteczne, a popobraniu bioparoxu kaszel ustąpił i żyję dalej.Było to ponad 20 lat temu.

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią. Przyczyny dla których leki znikają z rynku są opisane tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu

Natomiast chciałabym zaznaczyć, że farmaceuci nie są "przeciw lekowi". Bioparox, kiedy jeszcze był dostępny, był wydawany z przepisu lekarza. Farmaceuci nie mieli więc możliwości, aby go nie wydawać czy też w jakiś inny sposób ograniczać pacjentom dostęp do tego leku.

Fan Bioparoxa (anonim, 89.64.60.)
około roku temu

Dziwne że przeciw lekowi są farmaceuci a za zadowoleni i wyleczeni pacjęci.....PRZYPADEK, NIE SĄDZĘ. Lobby farmaceutyczne musi zarabiać.

Dynka (anonim, 217.96.171.)
około roku temu

Zgadzam się. Wycofano bo pomagał i był skuteczny. U mnie 2 - 3 dni stosowania i byłam zdrowa. Teraz zanim wyzdrowiejesz musisz wykupić połowę apteki, a przecież o to chodzi.

Dziękujemy za wyrażenie swojej opinii.

jw. (anonim, 77.92.33.)
około roku temu

Był za skuteczny i tyle.

Karol (anonim, 78.9.24.)
około roku temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: niezgodność z zasadami społeczności.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Jolanta Jankowska (anonim, 84.214.182.)
około roku temu

Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.

około 2 lat temu

Bioparox nie jest już dłużej dopuszczony do obrotu w Polsce, ze względu na stwierdzenie zbyt małej skuteczności tego preparatu w porównaniu do możliwych skutków ubocznych (np. ryzyka skurczu oskrzeli i zagrażających życiu reakcji alergicznych). Jest to decyzja od górna, na którą nie mają wpływu farmaceuci czy lekarze.

W takim wypadku należy udać się do lekarza i poprosić o wypisanie innego preparatu. Zapraszam do zapoznania się z poniższymi artykułami:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/naturalne-sposoby-na-przeziebienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/bol-gardla