---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Aldona (anonim, 80.53.9.) Polska 4 lata temu

Czy połączenie leków Euthyrox N 112 i Cytomel jest bezpieczne? Gdzie szukać leku Cytomel?

Proszę o informacje na temat poleconego mi zamiennika dla Novthyral 100
Mam brać Euthrox 112 + asteryd cytomel . czy to jest bezpieczne? Jeśli tak, to gdzie nabyć cytomel? Jakich dostawców/producentów szukać?

Dziękuję Aldona

7 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Lek Novothyral w obu dawkach powoli zaczyna wracać do aptek:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/54787/novothyral-tabletki/apteki/w-polsce - https://www.gdziepolek.pl/produkty/54788/novothyral-75-tabletki/apteki/w-polsce

Dostawa leku do polskiej centrali Merck odbyła się 16 stycznia 2020 roku i w trybie pilnym zostaje rozdystrybuowana do hurtowni farmaceutycznych. Firma Merck podkreśla, iż z przyczyn czysto "technicznych", zależnych także od podmiotów zaopatrujących apteki, od momentu dostawy leku do jego pojawienia się w aptekach, może upłynąć około 7-10 dni.

Dostawa leku Novothyral ma pokryć kilkumiesięczne zapotrzebowanie pacjentów na ten lek.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Zgodnie z informacją otrzymaną przed chwilą od producenta leku Novothyral - firmy Merck - obie dawki leku zostaną dostarczone do polskiej centrali dziś, tj. 16 stycznia 2020 roku i w trybie pilnym rozdystrybuowane do hurtowni farmaceutycznych.

Firma Merck podkreśla, iż z przyczyn czysto "technicznych", zależnych także od podmiotów zaopatrujących apteki, od momentu dostawy leku do polskiej centrali Merck do jego pojawienia się w aptekach, może upłynąć około 7-10 dni.

Dostępność leku w aptekach połączonych z naszym systemem można na bieżąco śledzić przy użyciu następujących linków:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/54787/novothyral-tabletki/apteki/w-polsce - https://www.gdziepolek.pl/produkty/54788/novothyral-75-tabletki/apteki/w-polsce

Karolina Zygmunt Farmaceuta

4 lata temu

Jeśli chodzi o zdalną realizację recepty transgranicznej, to niestety nie ma obecnie takiej możliwości. Jest to spowodowane m.in. faktem, iż w dalszym ciągu w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej recepty transgraniczne są wystawiane jedynie w formie papierowej. Jako że na takim dokumencie musi znaleźć się odręczny podpis lekarza, nie ma innej możliwości, jak tylko fizycznie zgłosić się do apteki z oryginalną receptą. W przyszłości ma się to zmienić - prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat pojawi się możliwość realizacji recepty transgranicznej w formie elektronicznej, o czym pisze koleżanka w innym wątku na naszym forum:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/13566/novothyral-jak-bedzie-wygladac-realizacja-e-recepty-transgranicznej-od-2021-rok

Jednak na uwagę zasługuje również kwestia ewentualnej wysyłki leku pomiędzy krajami. Różne kraje mają różne reguły co do sprzedaży wysyłkowej leków na receptę (np. w Polsce jest to zabronione, natomiast w Szwecji dozwolone), trudno więc powiedzieć, czy zdalna realizacja nawet elektronicznej recepty transgranicznej będzie kiedykolwiek możliwa w praktyce.

Trudno mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli nie ma Pani możliwości udania się osobiście z receptą za granicę, lub też chociażby poproszenia kogoś znajomego, by wykupił dla Pani lek (jeżeli chodzi o tą drugą opcję, trudno mi również w tej chwili powiedzieć, jak wygląda realizacja recepty transgranicznej w przypadku, gdy z receptą zgłasza się inna osoba niż wymieniona na recepcie - postaram się dowiedzieć więcej w tej kwestii). Być może jednak ostatecznie działania takie nie będą konieczne, gdyż zgodnie z informacjami, jakie poniżej podała koleżanka, Novothyral ma powrócić do sprzedaży w Polsce już niebawem. Proszę śledzić informacje o dostępności na naszej stronie. W razie dalszych pytań czy wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

W dniu dzisiejszym otrzymałam informację od firmy Merck, że Novothyral ma się pojawić w polskiej centrali firmy w piątek (17.01.) lub w poniedziałek (20.01).
Jesteśmy w ciągłym kontakcie z firmą, zatem w momencie, kiedy dostawa dotrze, zamieścimy tutaj taką informację i od tego terminu powinno liczyć się, mniej więcej 7-10 dni, zanim lek pojawi się na półkach aptecznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - będzie to końcówka stycznia bądź przełom stycznia i lutego.

Dostępność leku na bieżąco można śledzić przy pomocy następujących linków: - https://www.gdziepolek.pl/produkty/54788/novothyral-75-tabletki/apteki/w-polsce - https://www.gdziepolek.pl/produkty/54787/novothyral-tabletki/apteki/w-polsce

Aldona (anonim, 80.53.9.) 4 lata temu

Bardzo dziękuję za informację. Czy mając receptę transgraniczną mogę sprawę załatwić zdalnie? Czy można gdzieś wysłać receptę na adres mailowy , zapłacić przelewem i dostać lek? Po angielsku poradziłabym sobie, ale szwedzki to będzie problem,,,

Karolina Zygmunt Farmaceuta

4 lata temu

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż leki zawierające syntetyczne hormony tarczycy charakteryzują się wąskim indeksem terapeutycznym - czyli drobne, indywidualne odchylenia we wchłoniętej dawce leku (a więc jego stężeniu we krwi) mogą spowodować różnice w efekcie działania. Takie odchylenia mogą mieć miejsce w przypadku zamiany jednej tabletki z oboma hormonami T3 oraz T4 (czyli Novothyralu) na 2 tabletki zawierające każdy hormon z osobna, nawet jeżeli dawki hormonów w poszczególnych tabletkach są takie same. Do tego typu zmiany sposobu leczenia należy zatem podejść z należytą ostrożnością. Wobec tego powinna Pani cały czas pozostawać pod kontrolą lekarza specjalisty i stosować się dokładnie do jego instrukcji. Jednak proszę się nie obawiać - w mojej ocenie znacznie lepiej przeprowadzić jest taką zamianę niż pozostać całkowicie bez leku - Novothyralu, który jest przecież w tej chwili niedostępny.

Tak jak wyjaśniła koleżanka, lek Novothyral ma w swoim składzie połączenie dwóch hormonów: 100 mikrogramów lewotyroksyny i 20 mikrogramów liotyroniny. W Szwecji istnieje możliwość zakupienia leku zawierającego po 20 mikrogramów liotyroniny w tabletce, czyli takiej samej dawki, jak w Novothyralu (w odróżnieniu od poszukiwanego przez Panią preparatu Cytomel, który zawiera po 25 mikrogramów tego hormonu). Lek ten nosi nazwę Liothyronin i produkuje go firma Takeda Pharma. Jest on dostępny od ręki praktycznie w każdej szwedzkiej aptece w opakowaniach po 100 tabletek. Poniżej podaję link do informacji o tym preparacie (w języku szwedzkim):
https://www.fass.se/LIF/product?userType=2&nplId=19571219000016

Prawdopodobnie możliwe byłoby wykupienie leku na receptę wypisaną na polskim blankiecie, która spełniałaby kryteria dla tzw. recepty transgranicznej. O tym, jakie informacje powinny znaleźć się na takiej recepcie, pisaliśmy w naszym artykule: https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica oraz we wcześniejszym wątku, gdzie mowa konkretnie o Szwecji (informacje znajdują się w ostatnim akapicie mojej wypowiedzi): https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/9175/losartan-czy-losartan-jest-zamiennikiem-telmizeku

Zaznaczam, iż na takiej recepcie transgranicznej powinna znaleźć się nazwa międzynarodowa leku - jednak ułatwieniem jest fakt, że w tym konkretnym przypadku jest ona taka sama jak nazwa handlowa ("liothyronin").

Należy również mieć na uwadze, że w przypadku recepty transgranicznej lek wydaje się ze stuprocentową odpłatnością. Aktualnie cena leku Liothyronin w Szwecji wynosi 229 koron, czyli ok. 92 złote za 1 opakowanie po 100 tabletek.

Jednak to lekarz, który prowadzi Pani leczenie, podejmie ostateczną decyzję, czy wystawić Pani receptę transgraniczną na wyżej wymieniony lek. Tak jak wspominałam, do rozważenia przez lekarza pozostają kwestie związane z wąskim indeksem terapeutycznym wyżej wymienionych preparatów oraz z tym, jaka dokładnie jest Pani sytuacja zdrowotna oraz jaka jest indywidualna reakcja Pani organizmu na lek.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Lek Novothyral jest połączeniem dwóch syntetycznych hormonów tarczycy - 100 mikrogramów lewotyroksyny (T4) i 20 mikrogramów liotyroniny (T3). Lek przeznaczony jest do substytucyjnego leczenia niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia.

Z uwagi na fakt, iż preparat ten jest aktualnie niedostępny w aptekach i nie ma zamiennika, lekarz zalecił Pani dwa osobne preparaty - jeden z lewotyroksyną - Euthyrox, a drugi z liotyroniną - Cytomel. Połączenie takie wydaje się jak najbardziej racjonalne, bowiem użycie tych dwóch środków leczniczych razem, zapewniłoby Pani efekt terapeutyczny, który wywierał preparat Novothyral.

Euthyrox N 112 zawiera 112 mikrogramów lewotyroksyny sodowej i jest bardzo dobrze dostępny w aptekach połączonych z GdziePoLek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28206/euthyrox-n-112-mcg-tabletki/apteki/w-polsce

Większy problem pojawia się jednak w przypadku leku Cytomel. Preparat ten nie jest zarejestrowany w Polsce, nie ma także na polskim rynku odpowiednika, który zawiera w składzie liotyroninę. Skontaktowałam się z kilkoma producentami, którzy kiedyś produkowali lek Cytomel, między innymi, firmą Pfizer. Brałam pod uwagę tylko tych producentów, których lek ten wydawany był z apteki na receptę lekarską, ponieważ w mojej ocenie tylko taki sposób pozyskania leku jest w pełni bezpieczny i sprawdzony, o czym można przeczytać tutaj: https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-warto-kupowac-leki-tylko-w-aptece

Niestety, żaden z nich nie ma już w swojej ofercie tego preparatu, nawet na rynkach zagranicznych.

Z racji tego, iż na naszym portalu pracują także farmaceuci z innych krajów, np. Niemiec czy Szwecji, zorientuję się jak tam wygląda dostępność preparatów z liotyroniną. Postaram się także poszukać dla Pani leków z tą substancją w innych krajach. Po zebraniu informacji dodam kolejną odpowiedź do tego wątku - potrzebna jest mi jednak większa ilość czasu, abym mogła udzielić Pani wiarygodnej i potwierdzonej informacji. Proszę zatem obserwować ten wątek.

Jak pewnie sama Pani zauważyła, w internecie można spotkać oferty sprzedaży tego leku, jednak dla mnie są to niepotwierdzone źródła i nie ryzykowałabym z zakupem leku w ten sposób.

Tymczasem polecam Pani lekturę naszych artykułów: - https://www.gdziepolek.pl/produkty/28206/euthyrox-n-112-mcg-tabletki - https://www.gdziepolek.pl/produkty/54787/novothyral-tabletki - https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-jod-zapobiega-niedoczynnosci-tarczycy

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły