Mietek (anonim, 83.30.121.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy przyjmowanie leku Adadut wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ciężkiej postaci raka prostaty?

Czy mam się niepokoić tym co pisze w ulotce, ze wśród pacjentów przyjmujących ADADUT diagnozowano częściej ciężką postać raka prostaty, niż u pacjentów nie przyjmujących?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Każdy lek może, ale nie musi wywołać skutki uboczne. Natomiast nieleczona choroba prawie na pewno będzie mieć konsekwencje zdrowotne.

Producent ma obowiązek podać wszystkie znane oraz możliwe ze względu na sposób zachowania się leku w organizmie działania niepożądane. Jest to wymóg prawny, ponieważ zarówno lekarz, jak i pacjent powinien być poinformowany o wszystkich znanych faktach na temat danego leku.

Dokładny zapis w ulotce ma następujące brzmienie: "W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów ze zwiększonym ryzykiem raka gruczołu krokowego, u pacjentów przyjmujących lek Adadut diagnozowano ciężką postać raka gruczołu krokowego częściej
niż u pacjentów, którzy nie przyjmowali leku Adadut. Wpływ leku Adadut na ciężką postać raka gruczołu krokowego nie jest jasny."

Tak, jak już to wyjaśniła koleżanka, wyniki tego badania odnoszą się do zwiększonej częstotliwości wystąpienia zdarzenia (ale nie do pewności, że ono wystąpi) tylko u konkretnej grupy pacjentów (nie u wszystkich). Nie można na tej podstawie wysnuwać wniosku, który Pan przedstawił.

Załączam dodatkowy materiał na temat działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Ja (anonim, 178.42.24.)
około roku temu

Treść ulotki informacyjnej jest szokująca, wygląda na to, że ten "nielek" gwarantuje nie wyleczenie a przeciwnie, ciężką postać raka gruczołu krokowego. To już nie jest szokujące to jest skandaliczne.

Preparat Adadut zawiera jako substancję czynną dutasteryd i jest stosowany w leczenie umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Proszę zwrócić uwagę, że fragment ulotki mówiący o częściej diagnozowanej ciężkiej postaci raka prostaty u pacjentów przyjmujących lek Adadut odnosi się do wyników badań klinicznych z udziałem pacjentów ze ZWIĘKSZONYM ryzykiem raka gruczołu krokowego. Nie można więc odnieść tych wyniki do ogółu populacji. Producent podkreśla, że wpływ leku na ciężką postać raka
gruczołu krokowego nie jest jasny.

Proszę zaufać lekarzowi, skoro przepisał dany lek, najwidoczniej korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne ryzyko.

W celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa, u mężczyzn przyjmujących lek należy regularnie badać stężenie PSA - antygenu gruczołu krokowego. Wspomniane oznaczenie służy do rozpoznawania oraz monitorowania przebiegu raka prostaty oraz łagodnego przerostu tego gruczołu. Proszę pamiętać, że przyjmowanie leku Adadut może wpływać na wyniki oznaczeń PSA, dlatego zawsze należy poinformować lekarza o przyjmowaniu wspomnianego leku.

W razie wątpliwości odsyłam do ulotki dla pacjenta:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96614/adadut-kapsulki/ulotka

Polecam też nasze artykuły, które mogą Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-wyleczyc-chora-prostate

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane