janek (anonim, 46.215.11.) Warszawa 3 lata temu

Jak wygląda terapia inhibitorami 5-alfa-reduktazy?

Ile czasu powinna trwać terapia inhibitorem reduktazy jeśli po zażyciu paru tabletek nastąpiła zdecydowana poprawa. Czy po zakończeniu terapi prostata zawsze znowu się powiększa? Czy zasadne było by przyjmowanie dawki przypominającej np co trzy dni tabletkę. Jak przyjmowanie inhibitoru wpływa na wartość psa?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Zapraszam do korzystania z naszego forum w przyszłości.

janek (anonim, 95.41.156.) 3 lata temu

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Nowotwór na szczęście wykluczono metodą biopsji. Pozdrawiam.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Długość terapii określa lekarz, proszę nie przerywać terapii po kilku dniach z powodu szybkiej poprawy. Inhibitory 5-alfa-reduktazy przewidziane są do stosowania długotrwałego. Niektórzy mężczyźni - tak jak Pan - odczuwają złagodzenie objawów na początku leczenia, choć nie jest to regułą. Nasilenie niektórych objawów takich jak nocne oddawanie moczu, ból przy mikcji czy naglące parcia na mocz mogą faktycznie ustąpić szybko, ale pełne działanie leku powodujące zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i objętości moczu zalegającego w pęcherzu występuje po około sześciu miesiącach stosowania. Dokumentacja leków zawierających inhibitory 5-alfa-reduktazy przewiduje codzienne przyjmowanie tych leków.

Informacje dotyczące skuteczności substancji takich jak dutasteryd czy finasteryd pochodzą z badań trwających wiele miesięcy. Przykładowo dutasteryd wpływa powoduje zmniejszenie objętości stercza o około 23% po 12 miesiącach stosowania, a po 4 latach o 28%. W przypadku finasterydu udowodniono, że stosowanie tego leku w dawce 5 mg na dobę przez 4 lata u pacjentów z przerostem prostaty powodowało zmniejszenie stężenia dihydrotestosteronu we krwi o około 70%, a zmniejszenie objętości gruczołu krokowego o około 20%. Regresja rozrostu stercza utrzymywała się przez czas trwania badania.

Przed rozpoczęciem leczenia, a następnie w jego trakcie zalecane jest przeprowadzenie badania gruczołu krokowego per rectum oraz innych badań umożliwiających wykrycie raka prostaty. Podczas terapii tymi lekami PSA w surowicy maleje, nawet jeśli pacjent cierpi na raka gruczołu krokowego. Analiza wyników stężenia PSA u pacjentów przyjmujących inhibitory 5-alfa-reduktazy powinna uwzględniać to zjawisko.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-wyleczyc-chora-prostate https://www.gdziepolek.pl/substancje/dutasteride https://www.gdziepolek.pl/substancje/finasteride https://www.gdziepolek.pl/atc/G04CB/inhibitory-5-reduktazy-testosteronu

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły