Jak wyleczyć chorą prostatę?
2020-11-25

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!
Czym jest prostata?
Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest gruczołem męskim o rozmiarach zbliżonych do orzecha włoskiego, otaczającym ujście pęcherza. Jest częścią męskiego układu płciowego, dlatego problemy z nią związanie powodują nie tylko problemy z prawidłowym oddawaniem moczu, ale również spadkiem libido i zmniejszeniem zadowolenia z życia seksualnego.
Łagodny przerost prostaty
Najczęściej występującą chorobą prostaty jest jej łagodny przerost (BHP-benign prostatic hyperplasia). Jest to schorzenie dotykające ponad połowy mężczyzn powyżej 60 roku życia. Charakteryzuje się rozrostem komórek gruczołowych prostaty, które uciskając na przewód moczowy powodują problemy w fizjologicznym oddawaniu moczu.
Innymi, rzadziej spotykanymi schorzeniami są zapalenie gruczołu krokowego (problem dotykający najczęściej młodych mężczyzn), objawiające się opuchnięciem i bolesnością oraz nowotwór stercza (rak gruczołu krokowego). Ich objawy mogą być podobne do łagodnego przerostu prostaty, dlatego ważne jest, żeby samemu nie stawiać diagnozy, tylko udać się do lekarza.
Objawy powiększonej prostaty
Powiększona prostata, zwana również gruczolakiem stercza oraz łagodnym rozrostem prostaty, najczęściej objawia się:
- 2-3-krotnym oddawaniem moczu w nocy;
- trudnością w rozpoczęciu oddawania moczu;
- powolnym strumieniem moczu po rozpoczęciu jego oddawania;
- nagłą potrzebą oddania moczu (wydalone jest kilka kropli);
- popuszczaniem moczu po jego oddaniu lub pomiędzy korzystaniem z toalety;
- piekącym bólem podczas oddawania moczu;
- uczuciem niecałkowitego opróżnienia pęcherza zaraz po wyjściu z toalety;
- spadkiem libido, zaburzeniami erekcji, ejakulacji.
Kiedy udać się do lekarza z problemami z prostatą?
Do lekarza pierwszego kontaktu należy udać się zaraz po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów związanych z oddawaniem moczu. W wielu przypadkach nie obędzie się jednak bez skierowania do urologa.
Jakie mogą być konsekwencje zbyt długiego zwlekania z udaniem się do lekarza? Nieleczony łagodny przerost gruczołu krokowego prowadzi w konsekwencji do całkowitego zamknięcia światła przewodu moczowego. Wywołuje to silny ból i konieczność cewnikowania celem odprowadzenia nagromadzonego moczu (jest to bolesne). Co więcej, na skutek utrudnionego odprowadzenia moczu dochodzi do wzrostu ciśnienia wywieranego na miedniczki nerkowe, co po pewnym okresie czasu doprowadza do powstania trwałych zmian w nerkach.
Leczenie przerostu prostaty
Należy pamiętać, że leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej, ponieważ rozpoczęta farmakoterapia jest skuteczna tylko w początkowym i średnio zaawansowanym stadium choroby. W początkowym stadium lekarz może przypisać roślinne preparaty dostępne bez recepty i zalecić regularne kontrole. Zależnie od wyników i stanu pacjenta lekarz może wprowadzić dużo mocniejsze leki dostępne tylko na receptę. W przypadkach kiedy farmakologia nie jest już skuteczna, istnieje możliwość wykonanie zabiegu usunięcia stercza – prostatektomii.
Preparaty bez recepty na łagodny przerost prostaty
- wyciąg z owoców boczni piłkowanej, np. Prostamol Uno;
- wyciąg z owoców palmy sabalowej, pestek dyni, pokrzywy, np. ProstiMen Apotex, Prostaceum, Olimp Prostatan;
- wyciąg z ziela wierzbownicy, np. Wierzbownica drobnokwiatowe tabletki,
- likopen, np. Solgar Saw Palmetto likopen.
Leki na receptę na łagodny przerost prostaty
- α-blokery (mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie podścieliska gruczołu krokowego i szyi pęcherza moczowego), np. tamsulozyna (np. Apo-Tamis, Fokusin, Ranlosin), doksazosyna (np. Apo-Doxan, Cardura XL, Doxar), terazosyna (np. Hytrin, Kornam), alfuzosyna (np. Alfabax, Alfulek), silodosina (np. Urorec);
- inhibitory 5-α-reduktazy (hamują aktywność enzymu przekształcającego testosteron do jego bardziej aktywnej formy, która odpowiada za powiększenie prostaty i jej przerost), np. finasteryd (np. Apo-Fina, Finaster, Hyplafin), dutasteryd (np. Avodart, Findarts).
Polub nasz profil na Facebooku:
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 25.11.2020 12:49:31
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.