Angelo (anonim, 89.228.205.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy karmienie piersią chroni mnie przed ciążą?

Karmie piersią od 5 miesięcy,właściwie jeszcze nie dostałam okresu po ciąży. Stosuje tabletki limetic od 2 mc. W tym tygodniu pominęłam jedna tabletkę, po tym przyjęłam już 2 o stałej porze i doszło do stosunku, co prawda nie zakończył się on we mnie ale czy jest prawdopodobieństwo zajścia w ciaze czy dalej chroni mnie karmienie piersią. Nie miałam żadnych plamien ani krwawień od połogu.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki Limetic jest dłuższe niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona. Pominiętą ostatnią tabletkę należało przyjąć natychmiast po przypomnieniu sobie o tym, a kolejną o zwykłej porze. Należało także stosować dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywę przez kolejne 7 dni.

Z Pani wpisu wynika, że opóźnienie wyniosło 24 godziny i że nie przyjęła Pani zapomnianej tabletki, tylko kolejną. Należy zatem przyjąć, że skuteczność Limetic może być niepełna zgodnie z powyższymi zapisami.

W każdym przypadku współżycia bez zabezpieczenia należy się liczyć z jakimś (małym lub dużym) ryzykiem ciąży. Stosunek przerywany nie jest uważany za skuteczną metodę antykoncepcji, ze względu na wydzielanie się preejakulatu jeszcze przed wytryskiem zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia. Ryzyko w porównaniu do stosunku z wytryskiem w pochwie jest jednak zmniejszone. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/35804/czy-jest-szansa-abym-byla-w-ciazy-jesli-uprawialam-seks-bez-zabezpieczenia

Jeśli chodzi o karmienie piersią, to trudno mi się wypowiedzieć, na ile może ona mieć znaczenie w Pani przypadku. Uważa się, że jeśli kobieta podaje wyłącznie pierś, bez to przestrzegając konkretnych zasad karmienia (regularne, wyłączne, bez dokarmiania, bez podawania smoczka, na żądanie, także w nocy) ryzyko nieplanowanej ciąży zmniejsza tak zwana niepłodność laktacyjna. Jest to jednak metoda obarczona niepewnością. Uważa się, że może utrzymywać się do 12 tygodni po porodzie, niektórzy podają, że dłużej, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.

Brak krwawienia może wynikać nie tyle z braku powrotu cyklu, co z faktu, że przyjmuje Pani Limetic. Cechą produktu Limetic jest występowanie nieregularnych krwawień z dróg rodnych podczas przyjmowania tabletek, ale krwawienia mogą także w ogóle nie występować.

Jeśli jest Pani zaniepokojona opisaną sytuacją, to proszę skonsultować się z ginekologiem.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji