Bezpieczna (anonim, 217.97.34.)
około 18 dni temu, Warszawa

Czy opóźnienie o dwie godziny w przyjęciu tabletki Slinda w 14 dniu obniża jej skuteczność?

Czy opóźnienie 2 h w przyjęciu tabletki Slinda w 14 dniu obniża jej skuteczność? Jeżeli tak to czy trzeba wyrzucić tabletki placebo? (napisane jest ze od 3 tygodnia ale to tylko różnica jednego dnia) Czy w przypadku leku slinda działa zasada jak w przypadku innych tabletek jednoskładnikowych że do 3 godzin opóźnienia ochrona jest zachowana?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W nawiązaniu do wątpliwości dotyczących okna na opóźnienie w przyjęciu tabletki Slinda zwróciłam się do podmiotu odpowiedzialnego za produkt leczniczy Slinda o wyjaśnienia i otrzymałam informację następującej treści: "ChPL oraz PIL są aktualnie zatwierdzonymi dokumentami na teren Polski. Firma bierze pełną odpowiedzialność za sposób postępowania opisany w obu dokumentach. Sposób ten zapewnia maksymalną, możliwa do osiągnięcia skuteczność antykoncepcyjną.

W związku z tym, zgodnie z obecnie obowiązującymi zapisami – tabletki należy przyjmować co 24h.

Równocześnie w trakcie badań klinicznych okazało się, iż okienko czasowe może być dłuższe. Znajduje to odzwierciedlenie w Charakterystyce Produktu Leczniczego w punkcie. „Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo”.

Firma pracuje aktualnie nad zmianą , ale należy jednak pamiętać, że procesy rejestracji trwają jakiś czas zanim Władze rejestracyjne zatwierdzą zmiany a zapisy mogą się nieznacznie różnic pomiędzy rynkami europejskim oraz USA.

Na obecnym etapie rekomendacje podmiotu odpowiedzialnego w Polsce są takie jak zapisy w ChPL.

Odnosząc się do schematu pokazuje on przykład jak postępować jeżeli tabletkę przyjęto po więcej niż 12 h. Dla jasności poprawimy to w materiale."

Ze wszystkimi informacjami oraz opiniami, jakie są dostępne na ten moment na Zapytaj Farmaceutę na temat przyjmowania leku Slinda oraz opóźnieniu w przyjęciu tabletki można zapoznać się w podlinkowanym poniżej wątku.

Jak napisałam skontaktowałam się z przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego, aby wyjaśnić wątpliwości. Jeśli tylko napłynie odpowiedź - będziemy Panie informować.

Kleo (anonim, 37.47.30.)
około 16 dni temu

Ja również załączam pytanie, czy opóźnienie o pięć godzin w przyjęciu tabletki Slinda w 15 dniu obniża jej skuteczność?

Bezpieczna (anonim, 5.184.119.)
około 17 dni temu

Ślicznie dziękuję i czekam na dodatkowe informacje jeżeli uda się je pozyskać od producenta

Zachęcam do zapoznania się z poniższym wątkiem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/24459/slinda-czy-podczas-stosowania-slinda-wystepuje-krwawienie-i-ile-moge-spoznic-si

Ponieważ istnieje pewna wątpliwość, jak rozumieć zapisy w dokumentacji leku Slinda (ulotka przylekowa oraz Charakterystyka Produktu Leczniczego) w porównaniu do materiałów, jakie podmiot odpowiedzialny dystrybuuje do pacjentek (link w powyższym wątku), postaramy się zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta.

Drospirenon to substancja czynna o długim okresie półtrwania (wynosi on 32 godziny) - oznacza to, że stężenie leku spada powoli, długo utrzymując się na dosyć wysokim poziomie. W jednym z badań tak zwanej II fazy z udziałem 130 kobiet, "zahamowanie owulacji podczas stosowania produktu Slinda utrzymywało się pomimo czterech planowych opóźnień przyjęcia tabletki o 24 godziny, w dniach 3, 6, 11 i 22". Wydaje się zatem, jak również na podstawie poniższych publikacji:
https://slynd.com/wp-content/uploads/2019/08/PatientBrochure_0919.pdf
https://www.prnewswire.com/news-releases/exeltis-usa-inc-announces-the-approval-of-slynd-the-first-and-only-progestin-only-pill-providing-pregnancy-prevention-with-a-244-dosing-regimen-and-24-hour-missed-pill-window-300863390.html
że preparat Slinda powinien mieć dużo szerszy zakres tolerancji na opóźnienie w zażyciu tabletki, niż inne produkty antykoncepcyjne jednoskładnikowe.

Jeśli otrzymam informacje o leku bezpośrednio od producenta, którymi mogłabym się podzielić, to dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.

Załączam dodatkowe informcje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/101505/slinda-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/101505/slinda-tabletki-powlekane/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji