Bezpieczna (anonim, 217.97.34.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy opóźnienie o dwie godziny w przyjęciu tabletki Slinda w 14 dniu obniża jej skuteczność?

Czy opóźnienie 2 h w przyjęciu tabletki Slinda w 14 dniu obniża jej skuteczność? Jeżeli tak to czy trzeba wyrzucić tabletki placebo? (napisane jest ze od 3 tygodnia ale to tylko różnica jednego dnia) Czy w przypadku leku slinda działa zasada jak w przypadku innych tabletek jednoskładnikowych że do 3 godzin opóźnienia ochrona jest zachowana?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Azi:
Przyjęcie większych niż zalecane dawek leków zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli natomiast lekarz, który zalecił podwojenie dawki leku ma doświadczenie w tego typu terapii, należy postępować według wskazań specjalisty.

Azi (anonim, 188.146.233.)
około miesiąca temu

Witam. Czy mozna brac dwie tabletki Slinda na raz? Tak dostalam od lekarza. Zastanawiam sie czy watroba to wytrzyma ;(

Niepewna (anonim, 37.225.14.)
około 5 miesięcy temu

witam,
mam podobny problem jak koleżanka. Mianowicie dzisiaj jest 20 dzień trzeciego opakowania tabletek Slinda(nie robiłam żadnej przerwy między opakowaniami) i niestety pierwszy raz zdarzylo mi się wziąć tabletkę 1,5 godziny później niż zawsze. Tabletki przyjmuje o godzinie 21, dzisiaj 22:30. Wczoraj kochałam się z partnerem kilka razy, dzisiaj raz rano i boję się czy jestem ciągle zabezpieczona przed ciążą. Czytalam wszystkie odpowiedzi tutaj i wnioskuję że przyjęcie tabletki do 12godzin nie powinno zmniejszyć zabezpieczenia, jednak może producent udzielił jakiejś konkretniejszej odpowiedzi. Pozdrawiam

W nawiązaniu do wątpliwości dotyczących okna na opóźnienie w przyjęciu tabletki Slinda zwróciłam się do podmiotu odpowiedzialnego za produkt leczniczy Slinda o wyjaśnienia i otrzymałam informację następującej treści: "ChPL oraz PIL są aktualnie zatwierdzonymi dokumentami na teren Polski. Firma bierze pełną odpowiedzialność za sposób postępowania opisany w obu dokumentach. Sposób ten zapewnia maksymalną, możliwa do osiągnięcia skuteczność antykoncepcyjną.

W związku z tym, zgodnie z obecnie obowiązującymi zapisami – tabletki należy przyjmować co 24h.

Równocześnie w trakcie badań klinicznych okazało się, iż okienko czasowe może być dłuższe. Znajduje to odzwierciedlenie w Charakterystyce Produktu Leczniczego w punkcie. „Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo”.

Firma pracuje aktualnie nad zmianą , ale należy jednak pamiętać, że procesy rejestracji trwają jakiś czas zanim Władze rejestracyjne zatwierdzą zmiany a zapisy mogą się nieznacznie różnic pomiędzy rynkami europejskim oraz USA.

Na obecnym etapie rekomendacje podmiotu odpowiedzialnego w Polsce są takie jak zapisy w ChPL.

Odnosząc się do schematu pokazuje on przykład jak postępować jeżeli tabletkę przyjęto po więcej niż 12 h. Dla jasności poprawimy to w materiale."

Ze wszystkimi informacjami oraz opiniami, jakie są dostępne na ten moment na Zapytaj Farmaceutę na temat przyjmowania leku Slinda oraz opóźnieniu w przyjęciu tabletki można zapoznać się w podlinkowanym poniżej wątku.

Jak napisałam skontaktowałam się z przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego, aby wyjaśnić wątpliwości. Jeśli tylko napłynie odpowiedź - będziemy Panie informować.

Kleo (anonim, 37.47.30.)
około 9 miesięcy temu

Ja również załączam pytanie, czy opóźnienie o pięć godzin w przyjęciu tabletki Slinda w 15 dniu obniża jej skuteczność?

Bezpieczna (anonim, 5.184.119.)
około 9 miesięcy temu

Ślicznie dziękuję i czekam na dodatkowe informacje jeżeli uda się je pozyskać od producenta

Zachęcam do zapoznania się z poniższym wątkiem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/24459/slinda-czy-podczas-stosowania-slinda-wystepuje-krwawienie-i-ile-moge-spoznic-si

Ponieważ istnieje pewna wątpliwość, jak rozumieć zapisy w dokumentacji leku Slinda (ulotka przylekowa oraz Charakterystyka Produktu Leczniczego) w porównaniu do materiałów, jakie podmiot odpowiedzialny dystrybuuje do pacjentek (link w powyższym wątku), postaramy się zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta.

Drospirenon to substancja czynna o długim okresie półtrwania (wynosi on 32 godziny) - oznacza to, że stężenie leku spada powoli, długo utrzymując się na dosyć wysokim poziomie. W jednym z badań tak zwanej II fazy z udziałem 130 kobiet, "zahamowanie owulacji podczas stosowania produktu Slinda utrzymywało się pomimo czterech planowych opóźnień przyjęcia tabletki o 24 godziny, w dniach 3, 6, 11 i 22". Wydaje się zatem, jak również na podstawie poniższych publikacji:
https://slynd.com/wp-content/uploads/2019/08/PatientBrochure_0919.pdf
https://www.prnewswire.com/news-releases/exeltis-usa-inc-announces-the-approval-of-slynd-the-first-and-only-progestin-only-pill-providing-pregnancy-prevention-with-a-244-dosing-regimen-and-24-hour-missed-pill-window-300863390.html
że preparat Slinda powinien mieć dużo szerszy zakres tolerancji na opóźnienie w zażyciu tabletki, niż inne produkty antykoncepcyjne jednoskładnikowe.

Jeśli otrzymam informacje o leku bezpośrednio od producenta, którymi mogłabym się podzielić, to dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.

Załączam dodatkowe informcje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/101505/slinda-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/101505/slinda-tabletki-powlekane/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji