Agnieszka (anonim, 5.173.66.) Warszawa 4 lata temu

Dlaczego podczas stosowania leków Propranolol i Pramolan oprócz pulsu spada mi także ciśnienie, czego nie obserwowałam podczas zażywania leku Beto 50 ZK?

Witam. Mam 43lata i choruje na niedoczynność tarczycy. Mam pytanie. Od kilku lat zażywałam beto ZK 50 raz dziennie. Na unormowanie tętna. Ponieważ tętno nie spadało za bardzo a ciśnienie tak to lekarz kardiolog zmieniła mi leki na propranolol 40 który zażywam po pół tabletki rano i wieczorem. Tętno spadło do wartości 70-85.ale również poleciało ciśnienie. Po obudzeniu jest w granicach 120/70ale potem po zażyciu tabletki spada nawet do 90/50. Tętno jest w miarę ok. Ale czy takie ciśnienie nie jest za niskie. Czy trzeba skonsultować się z kardiologiem? Czy może zmniejszyć dawkę. Nadmieniam że rano zażywam jeszcze Pramolan 50 raz dziennie. Pozdrawiam

3 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Nie należy samodzielnie powracać do terapii Beto 50 ZK. Jeśli objawy wywoływane przez Propranolol są dla Pani nie do zaakceptowania, można skontaktować się z kardiologiem, jednak z Pani wpisu wynika, że cel leczenia, czyli spadek tętna po leku Beto 50 ZK był znikomy, w związku z czym, nie wiem, czy zasadny byłoby ponowne wdrożenie terapii tym lekiem.

Agnieszka (anonim, 185.25.120.) 4 lata temu

Witam ponownie. Czy w takim razie powinnam wrócić do leku BETO ZK 50? Czy skonsultować to trzeba z lekarzem kardiologiem czy z lekarzem rodzinnym?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Prawidłowe ciśnienie skurczowe według najnowszych wytycznych powinno być niższe niż 120 mmHg, a rozkurczowe - niższe niż 80 mmHg. O niedociśnieniu mówi się przy utrzymywaniu się ciśnienia skurczowego na poziomie poniżej 100 mmHg (niektóre źródła podają: 90 mmHg) oraz rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Można się także natknąć na definicję, że istotny jest spadek wartości ciśnienia o ponad 40 mm Hg w odniesieniu do wartości, które dotychczas były typowe dla danego pacjenta. Pani ciśnienie jest więc prawidłowe lub niskie.

Jeśli natomiast chodzi o zaobserwowany objaw spadku ciśnienia podczas stosowania leku Propranolol, którego nie zaobserwowała Pani podczas terapii lekiem Beto 50 ZK, to wynika on z selektywności zastosowanych przez lekarza substancji.

Oba leki zawierają substancje należące do grupy beta-adrenolityków, inaczej beta-blokerów, czyli leków blokujących receptory typu beta (β). Metoprolol - związek aktywny leku Beto 50 ZK - należy do kardioselektywnych beta-blokerów, czyli blokuje tylko receptory β1, które znajdują się głównie w sercu. Dzięki nim dochodzi do wzrostu częstotliwości rytmu serca, zwiększenia jego kurczliwości i wzrostu przewodzenia w układzie bodźco-przewodzącym.
Zablokowanie receptorów β1 zmniejsza częstotliwość rytmu serca - serce bije wolniej, ale wydajniej. Spadek ciśnienia, dzięki selektywności metoprololu, nie jest znaczący.

Propranolol to, jak wspomniałam, lek z tej samej grupy, jednak jest nieselektywnym beta-blokerem, blokuje więc zarówno receptory β1 i β2, dlatego w przypadku jego zastosowania pacjent może obserwować inne, niekoniecznie korzystne działania na swój organizm, takie jak np. zmiany w ciśnieniu tętniczym krwi i jest to kwestia normalna wynikająca z blokady dodatkowych receptorów. Receptory β2 odgrywają m.in. rolę w rozkurczu naczyń wieńcowych, wpływają relaksacyjnie na mięśniówkę gładką oskrzeli, pęcherza moczowego, macicy, przewodu pokarmowego.

Nie bez znaczenia może być także stosowanie leku Pramolan. Średnio 1 na 10 osób stosujących ten lek obserwuje u siebie niedociśnienie i spadki ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała (szczególnie na początku leczenia).

W mojej opinii, Pani ciśnienie jest prawidłowe, jeśli jednak czuje się Pani zaniepokojona lub towarzyszą Pani inne objawy związane ze spadkiem ciśnienia (np. zawroty głowy, senność, zmęczenie) warto skonsultować się z lekarzem, np. telefonicznie. Nie należy zmieniać dawki dotychczas stosowanych leków bez porozumienia z lekarzem.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba - https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-niskie-cisnienie-niedocisnienie

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły