Alex (anonim, 89.231.98.) Warszawa 4 lata temu

Jak korzystać z maski antysmogowej w czasie epidemii koronawirusa?

Chciałbym zapytać w jaki sposób powinienem korzystać z maski antysmogowej z filtrem HEPA N99, aby było to bezpieczne w czasie pandemii koronawirusa. Zwykle taki filtr w masce wymienia się co około tydzień. Samą maskę mogę umyć po każdym użytkowaniu, ale nie wiem co robić z filtrem, czy jest bezpieczne korzystanie z tego samego filtra pare dni. Codzienna wymiana byłaby niezywkle kosztowna. Stąd moje pytanie, czy maski wielorazowe antysmogowe mają w ogóle sens w ochrnie przeciwko koronawirusowi? Wiem, że filtry HEPA N99 uchodzą za najbardziej skuteczne.
Drugie pytanie: Czy maski chirurgiczne z współczynnkiem BFE <95% w ogóle chronią przed tym wirusem. Z góry bardzo dziękuję za poradę.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Jeśli chodzi o samą maskę antysmogową, to należy dostosować się do wytycznych producenta takiej maski. Wielu wytwórców i dystrybutorów w związku z epidemią zamieściło wytyczne dla użytkowników, jak postępować z maskami. Przykładowo niektóre firmy dopuszczają możliwość pasteryzacji całej maski w temperaturze 60-70 stopni Celsjusza w piekarniku z termoobiegiem przez 30 minut. Maskę należałoby zdjąć bezpośrednio po przyjściu do domu, nie dotykając jej z przodu i przełożyć do foliowego, szczelnego woreczka aż do momentu przeprowadzenia sterylizacji. Z taką maseczką należałoby postępować jak z materiałem potencjalnie skażonym i myć dokładnie ręcę po dotykaniu jej, także po zdjęciu czy przełożeniu do sterylizacji. Dokładne instrukcje można znaleźć na stronach internetowych.

Natomiast nie ma informacji, aby wspomniany zabieg przedłużał żywotność filtra. Dostępne informacje raczej temu przeczą, ponieważ można spotkać się z ostrzeżeniami typu "Filtrów nie należy prać! Po przekroczeniu czasu żywotności, filtr nie nadaje się do dalszego użytkowania i należy go wyrzucić". W związku z tym nie jestem w stanie zapewnić, że może Pan korzystać bezpiecznie dłużej niż czas określony dla danego rodzaju filtra. Takich informacji może udzielić tylko producent filtrów.

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nałożono obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Nie ma wydanych szczegółowych zaleceń, jak taka osłona ma wyglądać, można zatem przyjąć, że może to być także maska antysmogowa.

Uważa się, że noszenie jakiejkolwiek maski czy osłony na twarz może zapobiec rozsiewaniu koronawirusa w przypadku, jeśli ktoś jest bezobjawowym nosicielem. Natomiast osłony z tkanin oraz maski bez filtrów nie chronią lub chronią słabo przed zarażeniem osobę noszącą je.

Ochronę przed czynnikami zakaźnymi, w tym przed koronawirusem mogą zapewnić maski posiadające filtr. Ponieważ z oznakowaniem typów masek i filtracji jest trochę zamieszania, zamieszczam wstępne wyjaśnienia. Oznaczenie "N" (najpopularniejszy typ filtra to N95) odnosi się do standardu amerykańskiego. FFP (filtering face piece - "filtrująca osłona twarzy") pochodzi z europejskiej normy EN 149:2001 i pokrywa się częściowo z normą EN 143, która wprowadza oznaczenia P1, P2 i P3.

Najwyższą filtrację zapewniają filtry P3 i N100 - zatrzymują 99,9% najmniejszych cząstek. Maska z filtrem FFP3 lub N99 filtrują odpowiednio 99% takich cząstek. N95 odsiewają 95% takich drobin i odpowiadają z grubsza filtrom FFP2 czy też P2, które filtrują 94%. Maska typu FFP1 czy też P1 filtruje jedynie około 80% cząstek o podanej wielkości. Do ochrony przed chorobami zakaźnymi zaleca się filtrację na poziomie FFP3, jeśli nie jest dostępna - FFP2. Klasa FFP1 nie jest zalecana do takich zastosowań.

Jeśli chodzi o maski chirurgiczne, to największe bezpieczeństwo zapewnia maska chirurgiczna trójwarstwowa z włókniny spełniająca kryteria dla masek typu II. Stopień filtracji bakteryjnej (BFE) takich maseczek wynosi przynajmniej 98%. Jednocześnie maseczki chirurgiczne ze względu na brak szczelności przylegania do twarzy ogólnie nie stanowią najbardziej preferowanej formy ochrony. Zaznaczę, że wytyczne te dotyczą przede wszystkim pracowników medycznych czy też osób bezpośrednio narażonych na kontakt z chorymi, a nie ogółu społeczeństwa.

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na kwestię zaworu wydechowego, który zamontowany jest chyba we wszystkich maskach antysmogowych. Zawór ułatwia wypuszczanie powietrza i utrudnia gromadzenie się ciepła i wilgoci. Jednak wydychane powietrze nie jest filtrowane, co może zwiększać ryzyko dla otoczenia, jeśli taką maskę stosuje osoba zakażona.

Ważne, aby maska dokładnie przylegała do twarzy, była dobrze dopasowana - jako ciekawostkę podam, że zarost u mężczyzn może to utrudnić.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę, że maski są skuteczne tylko przy jednoczesnym częstym i dokładnym myciu rąk. Noszenie maseczki nie zastępuje także dystansowania społecznego, czyli obowiązku zachowania odstępu od innych ludzi.

Załączam nasze opracowania dotyczące maseczek:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/maski-antysmogowe https://www.gdziepolek.pl/kategorie/maski-ochronne-chirurgiczne-i-medyczne https://www.gdziepolek.pl/blog/respro-miamed-i-inne-czyli-jak-wybieralismy-maski-antysmogowe oraz artykuły na temat koronawirusa: https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2 https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły