Respro, Miamed i inne, czyli jak wybieraliśmy maski antysmogowe

W ubiegłym roku smog przestał być dla nas przezroczysty i zaczęliśmy żywo interesować się kwestią jakości powietrza. W tym sezonie kilka osób z GdziePoLek.pl zdecydowało się nawet na zakup masek antysmogowych. Postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami w tym obszarze.

O tym, czy warto nosić maski antysmogowe, mogliście już przeczytać w naszym wywiadzie z aktywistami z Warszawskiego Alarmu Smogowego i nie planujemy tego powtarzać w tym artykule. Tym razem chcemy podzielić się z Wami naszymi osobistymi doświadczeniami związanymi z kupowaniem masek przez internet i tym, co podczas zakupów wydało nam się dość zaskakujące.

Maski jak… majtki - zwrotów nie przyjmujemy

Kupując przez internet chętnie korzystamy z gwarantowanej przez prawo możliwości odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu zakupionego towaru. W przypadku masek antysmogowych ta rutyna może okazać się zgubna.

Maski, przynajmniej u części internetowych dystrybutorów, sprzedawane są jako towary w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu nie można zwrócić ze względów higienicznych. Trudno z tym dyskutować - nikt z nas nie chciałby przecież kupić maski używanej przez kogoś innego.

Maciek już po pierwszym kichnięciu przekonał się, że maska antysmogowa to przedmiot bardzo osobisty ;)

Brak możliwości zwrotu maski zakupionej przez internet to spora niedogodność, dlatego polecamy skorzystanie z oferty punktów stacjonarnych, również ze względu na kwestię opisaną w kolejnym punkcie naszego poradnika.

Jaką masz odległość od oka do podbródka?

Mimo dość szczegółowych wytycznych dotyczących określania rozmiaru maski dopasowanej do wymiarów twarzy - zmierzyć trzeba np. odległość od oka do podbródka, obwód głowy i obwód szyi - nasze doświadczenia są niestety takie, że łatwo tu o pomyłkę. W przypadku masek sportowych, których cena sięga nawet kilkuset złotych, taki błąd jest bardzo kosztowny.

- Pierwsza maska, którą zamówiłam zgodnie z parametrami podawanymi przez producenta, miała wystarczającą długość pasków, ale była źle dopasowana do twarzy - pod brodą filtr nie przylegał idealnie, robiła się szczelina. Mniejsza o rozmiar maska jest już dobrze dopasowana, za to paski byłyby za krótkie, gdyby nie dołączona przedłużka z rzepu. Niestety przedłużka zahacza z tyłu o szalik i czapkę - mówi Dina.

- Znajomi, którzy też zamawiali maski przez internet, mieli podobne odczucia. Co więcej, nawet różne modele tego samego producenta zupełnie inaczej przylegają do twarzy - niektórym np. przeszkadzają paski pod uszami, innym dobrze zapięta maska zbytnio uciska policzki. Jeszcze inni stwierdzili, że w masce się im po prostu niewygodnie oddycha... Uważam, że masek wielokrotnego użytku, które wiążą się już ze sporym wydatkiem, w ogóle nie warto kupować bez wcześniejszego zmierzenia i dopasowania modelu i rozmiaru do twarzy - dodaje.

Dina dokładnie zmierzyła odcinek pomiędzy okiem a podbródkiem, lecz i tak swoją pierwszą maskę musiała oddać mężowi

Rozwiązaniem tego problemu jest zakup maski w sklepie stacjonarnym lub w aptece, gdzie mamy możliwość wcześniejszego przymierzenia maski z ekspozycji.

W aptekach dostępne są na przykład cieszące się dużą popularnością wśród biegaczy maski brytyjskiej firmy RESPRO, takie jak prezentowany na zdjęciu powyżej model RESPRO Ultralight.

Moja maska pachnie... windsurfingiem

Marta zdecydowała się na maskę RESPRO Cinqro w kolorze różowym, bo taki miał największą szansę na akceptację przez jej niespełna 3-letnią córkę. Udało się - Marysia nie miała zastrzeżeń co do tego, że mama zakłada maskę, zdziwiła się jedynie, że idzie do pracy, a nie biegać.

Marcie po otwarciu folii zabezpieczającej maskę od razu zamarzył się powrót do Chałup ;)

Po otwarciu pudełka okazało się, że ten model maski zrobiony jest z neoprenu, podobnie jak pianki do sportów wodnych, np. windsurfingu. Neopren, szczególnie fabrycznie zapakowany, ma charakterystyczny zapach - większość pewnie powiedziałaby, że śmierdzi, chociaż osobom lubiącym surferskie klimaty zapach ten z pewnością skojarzy się ze słonecznymi (lub nie) wakacjami na Helu i wzbudzi tęsknotę za wyczekiwaniem na wiatr...

W każdym razie jeśli nie przepadacie za zapachem neoprenu, warto i pod tym względem przetestować maseczki stacjonarnie :)

Dzieci narażone na smog i zimę przed komputerem

Dzieci są najbardziej podatne na negatywne skutki smogu i niestety najtrudniej też je przed smogiem ochronić. W przypadku maluchów w ogóle nie wolno stosować masek antysmogowych, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje unikanie spacerów podczas tzw. epizodów smogowych.

Natalka planuje ulepić w tym sezonie dwa razy więcej bałwanów niż rok temu

Dla dzieci starszych część dystrybutorów masek antysmogowych ma już jednak w swojej ofercie dedykowane produkty. W aptekach możemy kupić m.in. jednorazowe maski antysmogowe dziecięce MIAMED, które zapewniają ochronę przed pyłami zawieszonymi do 8 godzin użytkowania.

Naszym zdaniem jest to rozsądne rozwiązanie w przypadku najmłodszych tym bardziej, że trudno przewidzieć, czy nasza pociecha będzie chciała spacerować w masce, a maski jednorazowe są oczywiście tańsze od tych wielokrotnego użytku.

Chroni przed pyłem, ale naraża na bakterie

Kolejną kwestią, która nieco zaskoczyła nas w kontekście kupowania maski antysmogowej, jest jej utrzymanie w odpowiednim stanie przez dłuższy okres.

Wewnątrz maski antysmogowej, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, np. biegu lub jazdy na rowerze, skrapla się wydychana przez nas para wodna, dzięki czemu tworzy się tam bardzo korzystne środowisko do rozwoju drobnoustrojów.

Agnieszka, jak na farmaceutkę przystało, z aptekarską dokładnością przestrzega instrukcji użytkowania maski

Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku masek, w których filtry należy wymieniać raz na kilka tygodni. Wilgotna maska powinna mieć szansę, aby wyschnąć, a dobry pomysłem wydaje się także dezynfekcja wewnętrznej strony maski płynami takimi jak Tribactic.

Nie kupuj maski w worku!

Póki co na warszawskich ulicach rzadko spotyka się kogoś w masce, jednak wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nie mamy zamiaru zupełnie rezygnować z roweru, spacerów czy biegania, więc musimy zadbać o swoje zdrowie. Po pierwszych doświadczeniach stwierdziliśmy z zaskoczeniem, że nigdy wcześniej nie natrafiliśmy na recenzje, które mówiłyby o takich podstawowych problemach, jak np. niewygodne zapięcie maski.

Wszyscy jesteśmy zdania, że nawet w przypadku masek jednorazowych warto pójść do apteki lub sklepu sportowego i poprosić o możliwość przymierzenia kilku masek. Wszak niewygodna lub źle dopasowana maska nie ochroni naszych płuc przed pyłami, a skoro już mamy się poświęcić i wyglądać jak bohaterowie postapokaliptycznego filmu, to zróbmy to dobrze :)

Jak czyścić maski antysmogowe?

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jak zanieczyszczając środowisko, niszczymy sobie zdrowie?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują - od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia. Czy możemy jeszcze cofnąć zniszczenia, jakich ludzkość dokonała na przyrodzie, by cieszyć się lepszym zdrowiem?

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Odpowiedzialność firm farmaceutycznych za ochronę środowiska

Przemysł farmaceutyczny to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Należy on również do sektorów, które nie pozostają obojętne dla naszej przyrody. Na szczęście obecnie coraz większą uwagę zwraca się na ten problem, a firmy farmaceutyczne dążą do tego, aby minimalizować swój wpływ na środowisko w takim zakresie, jak to tylko możliwe. Oczekują tego od nich zarówno ich pracownicy, jak i pacjenci. W jaki sposób zakłady produkujące leki mogą stać się bardziej "zielone"?

Jak apteki dbają o środowisko?

Każda apteka, poza licznymi obowiązkami wynikającymi z ustawy Prawo farmaceutyczne i z faktu, że dokonuje się w niej sprzedaży preparatów leczniczych, dokonuje również wielu działań na rzecz ochrony środowiska. Związane jest to zarówno z wytwarzaniem na jej terenie odpadów, jak i potencjalnym korzystaniem z zasobów naszej planety. Jak apteki dbają o to, by nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska?

Antybiotyki - czy przestaną działać?

Od momentu odkrycia pierwszego antybiotyku cała medycyna zmieniła się nie do poznania. Nareszcie ludzie potrafili zwalczyć wcześniej śmiertelne choroby. Przełom był dla nas ogromny, jednak dziś widzimy, że leki te nie pozostają bez wpływu na środowisko przyrodnicze. Przedostając się m.in. do wód gruntowych i powierzchniowych, szkodzą organizmom w nich żyjącym oraz powodują groźne dla nas efekty odporności bakterii na antybiotyki. Warto mieć świadomość tego problemu, ponieważ również od nas samych zależy, czy sytuacja ulegnie zmianie.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.