Marta (anonim, 217.99.29.)
około roku temu, Warszawa

Jak postępować z maseczką uszytą z materiału?

Jak postępować z maseczką uszytą z materiału? Wiem, że nie chroni w 100% no ale zawsze trochę? Czy wystarczy ja zalać wrzącą wodą i wyprasować? Czy może wystarcz uprać, a jeśli tak to w czym?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Justyna (anonim, 89.64.65.)
około roku temu

Dzień dobry. Chciałam się podpiąć pod pytanie Pani i dopytać. Czy wystarczy maskę po powrocie z zewnątrz włożyć do naczynia i zalać wrzątkiem? Mam na myśli maskę bawelniana wielokrotnego użytku.

Maseczki z tkanin mogą być wykorzystywane jedynie przez osoby, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19. Jak Pani zauważyła, nie jest to faktyczna ochrona przed koronawirusem.

Maseczki takie zgodnie z zaleceniami konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana mogą być wykonane z tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z Inem, Inianych, poliesterowych 100%, wiskozowych z domieszką poliestru czy poliamidowych z poliestrem.

Maseczki takie powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX®, a materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60°C.

Są jeszcze inne wymagania, ale tyle, jeśli chodzi o tworzywo i utrzymanie maseczki. Wynika z nich zatem, że odpowiednie jest pranie w podwyższonej temperaturze. Jeśli chodzi o to w czym oraz czy można prasować - proszę sprawdzić na etykietę z zasadami utrzymania tej konkretnej maseczki, którą Pani otrzyma.

Nie potrafię potwierdzić, że maseczka z T-shirta będzie odpowiednia. W przypadku wykonania maseczki z materiały o niskiej gramaturze (cienkiego) należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny. Ponadto maseczka w części środkowej powinna umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy, z zakryciem całkowitym nosa, ust i brody. Maseczka nie może być więc za mała. W części nosowej maseczka powinna szczelnie przylegać - w znanych mi modelach maseczek zadanie to spełnia metalowe wzmocnienie lub drucik.

Marta (anonim, 217.99.29.)
około roku temu

Dziękują bardzo za szybką odpowiedź "Jak postępować z maseczką uszytą z materiału?" Nie mam jeszcze tej maseczki, ale myślę że będzie uszyta z jakiegoś bawełnianego materiału. I czy taka wyprana, wyparzona i uprasowana użyta powtórnie będzie jeszcze bezpieczna. W internecie też pokazywane jest w wielu miejscach jak zrobić maseczkę ze starego t-shirta/ Czy takie będą dobre?

Nie podaje Pani informacji, z jakiego materiału wykonana jest maseczka, co uniemożliwia udzielenie nam prawidłowo odpowiedzi. Być może przydatny okaże się poniższy wpis:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/18812/maseczka-czy-maseczke-chirurgiczna-mozna-prac-dezynfekowac-i-wielokrotnie-nosi