---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Miłosz (anonim, 89.64.44.) Łódzkie 4 lata temu

Jak zdezynfekować maskę ochronną?

Jak zdezynfekować maseczkę ochronną?

31 odpowiedzi, 9 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Do @Anka:
Jak pokazują badania: Maskę FFP3 można sterylizować z wykorzystaniem promieni UV-C (200 - 280 nm) z natężeniem większym niż 1.5 W/m2. Każdą stronę maski należy naświetlać 1 godzinę, a następnie odstawić ją na 24h przed ponownym użyciem. Taką procedurę można stosować bezpiecznie do 3 razy.

Informacja odnośnie sposobów dezynfekcji poszczególnych typów masek powinna być podana na opakowaniu.

Anka (anonim, 83.20.255.) 3 lata temu

Czy maski przeciwpylowe z filtrm FFP3 mozna dezynfekowac w urzadzeniach z promieniowaniem UV?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Jeśli w danej chwili nie mamy możliwości zmiany maseczki na inną, to maski, ale także filtry oraz przyłbice można także dezynfekować przy pomocy płynu wirusobójczego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105057/plyn-wirusobojczy-do-dezynfekcji-maseczek-mysterill-plyn/apteki/w-polsce

Preparat usuwa oraz minimalizuje przemieszczanie się zarazków. Płynem spryskuje się całą powierzchnię (zarówno przednią jak i tylną część np. maski), która wymaga dezynfekcji i pozostawia do wyschnięcia.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

3 lata temu

Do @Kaska

Są publikacje, że wystarczy taką maskę pozostawić w bezpiecznym miejscu na minimum 72 godziny. Po upływie tego czasu można maskę użyć ponownie.

Mimo wszystko zachęcam do skorzystania ze sprawdzonych sposobów dezynfekcji opisanych we wpisach poniżej.

Ponadto w publikacjach podano kolejną domową metodę dezynfekcji polegającą na umieszczeniu maseczki w urządzeniu typu Thermomix / Multicooker. Do zdezynfekowania maski wystarczy 1 cykl w temperaturze 100 °C, trwający 50 minut. Zaleca się, aby maseczkę położyć na ręczniku, aby nie miała ścisłego kontaktu z elementem grzejnym urządzenia. W trakcie jednego cyklu można zdezynfekować kilka masek.

Nie zaleca się przechowywania maski w nieprzepuszczalnym worku strunowym. Obecne na jej powierzchni bakterie w wilgotnym, po użytkowaniu, materiale namnożą się. Ponowne zastosowanie takiej maski zwiększy ryzyko zakażenia górnych dróg oddechowych.

Kaska (anonim, 5.173.33.) 3 lata temu

Witam. Kilka?razy skyszalam ze maski n95 n99. Mozna wlozyc do worka strunowego i po 7 dniach uzyc ponownie jeski oczywiscie sa czyste. Co pani mysli na ten temat.n

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Zgodnie z zaleceniami maskę chirurgiczną można skutecznie zdezynfekować, podgrzewając ją do temperatury 70’C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem. Jest to rekomendowany sposób dezynfekcji tego typu maseczki.
Nie należy jej natomiast prać, ani prasować.

Lucy (anonim, 94.254.202.) 3 lata temu

Witam. Czy maseczke kn95 z filtrem ffp2 mozna zdezynfekowac bez piekarnika.

Janina (anonim, 37.47.34.) 3 lata temu

Do opisu poniżej chodzi oczywiście o maski n95 nie bawełniane , takie zachowują długie działanie starczyły by na kilka dni tylko jest problem z tą dezynfekcją po powrocie do domu. Pozdrawiam

Janina (anonim, 37.47.34.) 3 lata temu

Dzień dobry czy wiadomo coś na temat dezynfekcji na parze wodnej z garnka lub suszarką do włosów/grzybów? Takie sprzęty posiadam piekarnik niestety nie użyteczny. Ofeminin piszę o parze z garnka czas 10 min ,tech. Pl o suszarce 15min która osiąga 126°c.Jeśli tak to bardzo proszę o wytłumaczenie jak się obchodzić z tymi sposobami. I też chciałam wszystkich przestrzec że są takie spreje z jonami srebra nie kupujcie tego on zabija bakterie nie wirusy, jeśli się mylę proszę o wytłumaczenie bo ja mam takie informacje,i alkoholu czy mydła też nie używajcie niszczy włókno maski i przepuszcza wirusy.

Mati (anonim, 46.134.58.) 3 lata temu

wydaje mi się że wystarczy wyprać w gorącej wodzie z perhydrolem/wodą utlenioną albo wybielaczem.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Niestety nie ma informacji o stosowania tego typu praktyk.
Instrukcja odnośnie dezynfekcji tego typu maseczki powinna być dołączona do opakowania produktu.

Beata (anonim, 85.193.255.) 3 lata temu

Kupiłam półmaskę FFP3 RD, czyli wielorazową z zaworem wdechowym. Jak zrozumiałam żadne płyny do dezynfekcji nie wchodzą w grę, tylko podgrzewanie w piekarniku. Niestety nie mam piekarnika w domu. czy można zastąpić go kuchenką mikrofalową? Z góry dziękuję za pomoc.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Katarzyna (anonim, 176.221.121.) 3 lata temu

Pani Aleksandro, a co z maską Półmaska filtrująca P3 X 310 SV FFP3 RD? Producent podaje: Dezynfekcji dokonuje się bezpośrednio po skończeniu użytkowania po zmianie roboczej, poprzez natryśnięcie płynem dezynfekującym przeznaczonym do półmasek filtrujących (1 - 2 natryśnięcia) lub przetarcie strony wewnętrznej półmaski chusteczką nasączoną czystym alkoholem etylowym.
Czytałam w poprzednich komentarzach, że jest to odradzane, ponieważ maska traci swoje właściwości. Mam więc postąpić jak nakazuje producent, czy też dezynfekować ją w piekarniku? Pozdrawiam.

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Odnosząc się do poprzedniego pytania, maskę przedstawioną w linku można sterylizować w piekarniku w temperaturze 70’C przez 30 minut. Obecność zaworu nie stanowi problemu w przypadku dezynfekcji. Należy mieć jednak świadomość tego, że zawór w masce ułatwia wypuszczanie powietrza i utrudnia gromadzenie się ciepła i wilgoci. Jednak wydychane powietrze nie jest filtrowane, co może zwiększać ryzyko dla otoczenia, jeśli taką maskę stosuje osoba zakażona.

Jeśli chodzi o maski wielokrotnego użytku wykonane z materiału innego niż bawełna, wiążąca jest instrukcja producenta dotycząca sterylizacji. Maski materiałowe na ogół można prać w temperaturze 60’C, z użyciem detergentów. W przypadku prania w pralce podczas płukania detergent zostaje usunięty, dlatego nie ma obaw o jego wdychanie podczas noszenia maski. Nie należy używać do dezynfekcji jednak wybielaczy na bazie chloru. W przypadku prania ręcznego, maskę należy dokładnie wypłukać. Dodatkowo, wypraną maskę można zdezynfekować za pomocą żelazka, najlepiej z funkcją pary. Zabiegi te pomogą nam pozbyć się większości mikroorganizmów zgromadzonych na powierzchni maski, również grzybów.

Przypominam również, że częste mycie i dezynfekcja rąk przed założeniem i po ściągnięciu maseczki jest równie ważna jak sama jej dezynfekcja.

Marek (anonim, 37.30.20.) 3 lata temu

A co z maseczkami, które bawełniane nie są, tylko wykonane są z tworzywa i są wielokrotnego użytku?
Należy je odkazić w piekarniku, a następnie wyprasować żelazkiem bez użycia pary?

Czy pranie bawełnianej maseczki wielokrotnego użytku w detergentach nie spowoduje, że później te detergenty będą przez nas wdychane?

Poza odkażaniem maseczek wielokrotnego maseczek jak oczyścić je z grzybów i innych organizmów?

Anonim (anonim, 194.99.105.) 3 lata temu

Pani Aleksandro, a jak wyglada kwestia dezynfekcji maseczek które maja Zawór. Czy one podlegają tej samej procedurze i można je dezynfekować w piekarniku ? Tu przykład takiej maski wraz z linkiem: 3M-Aura-9332-Półmaska-filtrująca-FFP3-z-zaworem-wersja-BULK
Dziękuje za informacje.

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Nie zaleca się prania tkanin poliamidowych w temperaturze przekraczającej 60°C ze względu na możliwość uszkodzenia struktury wewnętrznej włókien, co może przyczyniać się do zwiększenia przepuszczalności maski.

Czytelnik  (anonim, 31.0.82.) 3 lata temu

dziękuję za odpowiedź. tzn miałem na myśli gotowanie w garnku we wrzatku, a nie w piekarniku lub zakanie wrzatkiem. producent pisze ze można prasować w 100 st, więc logicznie pomyślałem że gotować też w 100. A można wiedzieć dlaczego pani odradza powyżej 60? czy chodzi, że wydziela Sue jakąś raktotworcza substancja podczas gotowania?

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Termooobieg zapewnia równomierny rozkład temperatury wewnątrz piekarnika. Nie ma jednak dowodów, na to czy w przypadku dezynfekcji maseczek ma to kluczowe znaczenie.

W przypadku maseczek wielorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych wiążąca jest informacja producenta na temat ich dezynfekcji. Odradzam jednak pranie maseczek wykonanych z poliamidu w temperaturze wyższej niż 60°C.

Czytelnik  (anonim, 89.64.32.) 3 lata temu

Dzień dobry a czy wygotiwywanie maseczki z poliamidu z domieszką elastynu jest bezpieczne nie wydziela jakiś substacji szkodliwych?

Marta Cze (anonim, 81.190.97.) 3 lata temu

Witam, dziękuję za przydatne odpowiedzi. Mam pytanie, dlaczego w artykule jest podkreślone - piekarnik z termoobiegiem? Ja nie mam termoobiegu. Czy posiadanie termoobiegu ma jakiekolwiek znaczenie dla procesu dezynfekcji? Dziękuję

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Jak już wcześniej zaznaczaliśmy, jednorazowe maseczki, jak sama nazwa wskazuje, zasadniczo nie powinny być używane wielokrotnie.

W obliczu pandemii koronawirusa i problemów z dostępnością wystarczającej ilości masek, naukowcy testują bezpieczeństwo i skuteczność wybranych metod ich dezynfekcji.

Za najbardziej akceptowalną uważa się dezynfekcję w piekarniku z termoobiegiem, w naczyniu żaroodpornym, w temperaturze 70 °C. Ze względów bezpieczeństwa, naczynie powinno być zamknięte. W źródłach nie podano natomiast sposobu rozmieszczenia maseczek względem siebie.

Temat ten jest wciąż badany i na bieżąco pojawią się kolejne wyniki badań.

Na łamach czasopisma Journal of Microbes and Infection naukowcy z Fundan University w Shanghaju opublikowali wyniki badań, mówiące, że maseczkę chirurgiczną można zdezynfekować, wkładając ją do woreczka strunowego i susząc ją elektryczną suszarką do włosów przez 30 minut. Nie sprecyzowano jednak wymaganej temperatury ani mocy urządzenia.

Reasumując, metody te są dopuszczalne w sytuacji braku wystarczającej ilości maseczek. Nie są to jednak oficjalne wytyczne, dlatego jeśli nie jest to konieczne, używajmy maseczek jednorazowych zgodnie z ich definicją.

Doris (anonim, 178.215.198.) 3 lata temu

Witam, maseczki odkażali w piekarniku w naczyniu żaroodpornym, a nie na blasze, to wiem. Teraz pytanie, nauczycie żaroodporne ma być zamknięte, czy wystarczy dolna część, na której będą rozłożone maski? I jeszcze jedno: odkażające większą ilość, mogę kłaść jedną na drugą, czy każda powinna leżeć osobno?

Paweł (anonim, 89.151.45.) 3 lata temu

Ten cały nakaz chodzenia w maseczkach jest tylko niebezpieczny, bo wytworzy w ludziach poczucie jakiegoś większego bezpieczeństwa. A tymczasem mało kto będzie używał jednorazowych maseczek w jednorazowy sposób. Będą prali, prasowali i maseczki nic nie będą warte. Pani w spożywczaku mi tłumaczyła jak to ona swoje maseczki(chirurgiczne) pierze i prasuje - i jest w pełni zadowolona ze swojej osłony. Uważam że ryzyko zarażenia się jeśli wszyscy chodzą w maseczkach realnie spadło może 10-20% Mam nadzieję, że to nie będzie trwało długo, bo i tak tego wirusa już się nie pozbędziemy i każdy go w końcu złapie - tak jak grypę.

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Koronawirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło czy środki dezynfekcyjne, dlatego mycie rąk ciepłą wodą z mydłem zabija wirusa.

Jeśli chodzi o maseczki, używanie wody z mydłem bądź innych detergentów jest niewskazane nie dlatego, że nie można w ten sposób unieczynnić wirusa, lecz dlatego, że struktura włókien maski i jej właściwości antystatyczne są w ten sposób niszczone, co powoduje spadek zdolności filtracyjnej, a zatem właściwości ochronnych maski.

sTworek (anonim, 89.151.41.) 3 lata temu

dziwne, na koronawirusa na rękach wystarczy ciepła woda z mydłem a na koronawirusa na maseczce nie

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

3 lata temu

Maski chirurgiczne zgodnie z przeznaczeniem powinny być jednorazowe. Jeśli pacjent nie posiada jednak wystarczającej ilości maseczek, warto wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie je zdezynfekować.

Masek chirurgicznych ani masek typu N95 nie wolno dezynfekować za pomocą alkoholu, płynów do dezynfekcji bądź roztworów zawierających mydło bądź inne detergenty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu zbadali bezpieczeństwo wspomnianych metod sterylizacji maseczek, oceniając m.in. zmiany w strukturze włókien maseczki pod wpływem takich zabiegów zaobserwowane pod mikroskopem oraz zdolności filtracyjne masek. Poniżej zamieszczam link do oryginalnego artykułu (dostępny jedynie w języku angielskim), zamieszczono w nim m.in. zdjęcia mikroskopowe, obrazujące, jak zmienia się struktura włókien pod wpływem alkoholu i detergentów:
https://www.consumer.org.hk/ws_en/news/2020/covid-19-diymasks?fbclid=IwAR1811pC86KuvO9s4l2jeSqAvUCga6LolnFJvddEoZUUZLDFesE4xnfFDW0 Wyniki badań przedstawione w powyższym artykule wskazują na to, że pod wpływem 75% alkoholu i roztworu mydła struktura zewnętrznej warstwy maski zostaje zniszczona, a maseczka traci swe funkcje filtracyjne i wodoodporne. Włókna w środkowej warstwie zostały również uszkodzone, skurczone i zdeformowane, co niekorzystnie wpłynęło na zdolność filtracji.

Do metod dezynfekcji maseczek chirurgicznych i masek typu N95, które uznano za bezpieczne zalicza się podgrzewanie w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 70°C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem.

Poniżej zamieszczam linki do źródeł. wszystkie publikacje dostępne są w języku angielskim: https://www.scph.org/sites/default/files/editor/facemask_shortage_0.pdf?fbclid=IwAR3tjw1Di3ARl_4YU1p2DKiqkBE1wtBcAV8Y1NEzPeISNtxg2EOwToumBxw https://mp.weixin.qq.com/s/3QYVWO4kj5qwuSHnhcM9uQ?fbclid=IwAR2X8Rkpj700eBmy-OT_-gRhwpYsmDYINIFhL4PO9xmtItsspG0P2hoOe14

Niestety nie udało mi się znaleźć źródeł mówiących o bezpieczeństwie i skuteczności dezynfekcji maseczek z filtrem N99.

Margo (anonim, 89.64.9.) 4 lata temu

A jak zdezynfekować filtr N99 czy N95 w masce? Czy podgrzanie nie zmieni właściwości filtrujących?

Paweł (anonim, 89.151.45.) 4 lata temu

Hmm, kupiłem kilka takich raczej nie bawełnianych (za 2,5) tylko chirugicznych - niebieskich. I co? Pani farmaceutka powiedziała, ze można ich używać wielokrotnie - wystarczy wodą z Ludwikiem wypłukać. Daję słowo. Już się przyzwyczaiłem, że w tym kraju rzadko można spotkać osoby kompetentne na odpowiednim miejscu i wszystkiego trzeba się dowiadywać samemu.
Wracając do tych maseczek - trzeba jeszcze spróbować np. podgrzać je odpowiednio długo, ale i odpowiednio krótko żelazkiem w odpowiedniej temp. (może przez jakiś inny materiał), bo do piekarnika to mi się nie chce wsadzać. Może być taki pomysł?

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

4 lata temu

Z założenia maseczki jednorazowe należy wyrzucić tuż po ich ściągnięciu, jednak w obecnej sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością maseczek, naukowcy testują skuteczność i bezpieczeństwo wybranych metod dezynfekcji.

Zgodnie z zaleceniami maskę chirurgiczną można skutecznie zdezynfekować, podgrzewając ją do temperatury 70’C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem. Maskę zaleca się umieścić w naczyniu żaroodpornym. Pozwala to zachować ponad 95% właściwości filtracyjnych. Po wielokrotnym podgrzaniu maska może jednak wymagać wymiany.

W analogiczny sposób można dezynfekować maski przeciwpyłowe z filtrami FFP2, FFP3 i N95.

Nie zaleca się natomiast użycia alkoholu, wody, wybielaczy na bazie chloru, ponieważ zmieniają one strukturę włókien, co negatywnie wpływa właściwości ochronne maseczki. Maseczek nie sterylizujemy również w mikrofalówce.

Wyjątkiem są maski bawełniane, które można prać w temperaturze 70’C z dodatkiem detergentu i dezynfekować za pomocą żelazka w temperaturze 100 ’C.

Zachęcam do lektury naszych artykułów dotyczących pandemii koronawirusa:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2 https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepion https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły