Miłosz (anonim, 89.64.44.)
około roku temu, Łódzkie

Jak zdezynfekować maskę ochronną?

Jak zdezynfekować maseczkę ochronną?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Anka:
Jak pokazują badania: Maskę FFP3 można sterylizować z wykorzystaniem promieni UV-C (200 - 280 nm) z natężeniem większym niż 1.5 W/m2. Każdą stronę maski należy naświetlać 1 godzinę, a następnie odstawić ją na 24h przed ponownym użyciem. Taką procedurę można stosować bezpiecznie do 3 razy.

Informacja odnośnie sposobów dezynfekcji poszczególnych typów masek powinna być podana na opakowaniu.

Anka (anonim, 83.20.255.)
około 2 miesięcy temu

Czy maski przeciwpylowe z filtrm FFP3 mozna dezynfekowac w urzadzeniach z promieniowaniem UV?

Jeśli w danej chwili nie mamy możliwości zmiany maseczki na inną, to maski, ale także filtry oraz przyłbice można także dezynfekować przy pomocy płynu wirusobójczego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105057/plyn-wirusobojczy-do-dezynfekcji-maseczek-mysterill-plyn/apteki/w-polsce

Preparat usuwa oraz minimalizuje przemieszczanie się zarazków. Płynem spryskuje się całą powierzchnię (zarówno przednią jak i tylną część np. maski), która wymaga dezynfekcji i pozostawia do wyschnięcia.

około 5 miesięcy temu

Do @Kaska

Są publikacje, że wystarczy taką maskę pozostawić w bezpiecznym miejscu na minimum 72 godziny. Po upływie tego czasu można maskę użyć ponownie.

Mimo wszystko zachęcam do skorzystania ze sprawdzonych sposobów dezynfekcji opisanych we wpisach poniżej.

Ponadto w publikacjach podano kolejną domową metodę dezynfekcji polegającą na umieszczeniu maseczki w urządzeniu typu Thermomix / Multicooker. Do zdezynfekowania maski wystarczy 1 cykl w temperaturze 100 °C, trwający 50 minut. Zaleca się, aby maseczkę położyć na ręczniku, aby nie miała ścisłego kontaktu z elementem grzejnym urządzenia. W trakcie jednego cyklu można zdezynfekować kilka masek.

Nie zaleca się przechowywania maski w nieprzepuszczalnym worku strunowym. Obecne na jej powierzchni bakterie w wilgotnym, po użytkowaniu, materiale namnożą się. Ponowne zastosowanie takiej maski zwiększy ryzyko zakażenia górnych dróg oddechowych.

Kaska (anonim, 5.173.33.)
około 5 miesięcy temu

Witam. Kilka?razy skyszalam ze maski n95 n99. Mozna wlozyc do worka strunowego i po 7 dniach uzyc ponownie jeski oczywiscie sa czyste. Co pani mysli na ten temat.n

Zgodnie z zaleceniami maskę chirurgiczną można skutecznie zdezynfekować, podgrzewając ją do temperatury 70’C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem. Jest to rekomendowany sposób dezynfekcji tego typu maseczki.
Nie należy jej natomiast prać, ani prasować.

Lucy (anonim, 94.254.202.)
około 5 miesięcy temu

Witam. Czy maseczke kn95 z filtrem ffp2 mozna zdezynfekowac bez piekarnika.

Janina (anonim, 37.47.34.)
około 5 miesięcy temu

Do opisu poniżej chodzi oczywiście o maski n95 nie bawełniane , takie zachowują długie działanie starczyły by na kilka dni tylko jest problem z tą dezynfekcją po powrocie do domu. Pozdrawiam

Janina (anonim, 37.47.34.)
około 5 miesięcy temu

Dzień dobry czy wiadomo coś na temat dezynfekcji na parze wodnej z garnka lub suszarką do włosów/grzybów? Takie sprzęty posiadam piekarnik niestety nie użyteczny. Ofeminin piszę o parze z garnka czas 10 min ,tech. Pl o suszarce 15min która osiąga 126°c.Jeśli tak to bardzo proszę o wytłumaczenie jak się obchodzić z tymi sposobami. I też chciałam wszystkich przestrzec że są takie spreje z jonami srebra nie kupujcie tego on zabija bakterie nie wirusy, jeśli się mylę proszę o wytłumaczenie bo ja mam takie informacje,i alkoholu czy mydła też nie używajcie niszczy włókno maski i przepuszcza wirusy.

Mati (anonim, 46.134.58.)
około 6 miesięcy temu

wydaje mi się że wystarczy wyprać w gorącej wodzie z perhydrolem/wodą utlenioną albo wybielaczem.

Niestety nie ma informacji o stosowania tego typu praktyk.
Instrukcja odnośnie dezynfekcji tego typu maseczki powinna być dołączona do opakowania produktu.

Beata (anonim, 85.193.255.)
około 8 miesięcy temu

Kupiłam półmaskę FFP3 RD, czyli wielorazową z zaworem wdechowym. Jak zrozumiałam żadne płyny do dezynfekcji nie wchodzą w grę, tylko podgrzewanie w piekarniku. Niestety nie mam piekarnika w domu. czy można zastąpić go kuchenką mikrofalową? Z góry dziękuję za pomoc.

W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Katarzyna (anonim, 176.221.121.)
około 9 miesięcy temu

Pani Aleksandro, a co z maską Półmaska filtrująca P3 X 310 SV FFP3 RD? Producent podaje: Dezynfekcji dokonuje się bezpośrednio po skończeniu użytkowania po zmianie roboczej, poprzez natryśnięcie płynem dezynfekującym przeznaczonym do półmasek filtrujących (1 - 2 natryśnięcia) lub przetarcie strony wewnętrznej półmaski chusteczką nasączoną czystym alkoholem etylowym.
Czytałam w poprzednich komentarzach, że jest to odradzane, ponieważ maska traci swoje właściwości. Mam więc postąpić jak nakazuje producent, czy też dezynfekować ją w piekarniku?
Pozdrawiam.

Odnosząc się do poprzedniego pytania, maskę przedstawioną w linku można sterylizować w piekarniku w temperaturze 70’C przez 30 minut. Obecność zaworu nie stanowi problemu w przypadku dezynfekcji. Należy mieć jednak świadomość tego, że zawór w masce ułatwia wypuszczanie powietrza i utrudnia gromadzenie się ciepła i wilgoci. Jednak wydychane powietrze nie jest filtrowane, co może zwiększać ryzyko dla otoczenia, jeśli taką maskę stosuje osoba zakażona.

Jeśli chodzi o maski wielokrotnego użytku wykonane z materiału innego niż bawełna, wiążąca jest instrukcja producenta dotycząca sterylizacji. Maski materiałowe na ogół można prać w temperaturze 60’C, z użyciem detergentów. W przypadku prania w pralce podczas płukania detergent zostaje usunięty, dlatego nie ma obaw o jego wdychanie podczas noszenia maski. Nie należy używać do dezynfekcji jednak wybielaczy na bazie chloru. W przypadku prania ręcznego, maskę należy dokładnie wypłukać. Dodatkowo, wypraną maskę można zdezynfekować za pomocą żelazka, najlepiej z funkcją pary. Zabiegi te pomogą nam pozbyć się większości mikroorganizmów zgromadzonych na powierzchni maski, również grzybów.

Przypominam również, że częste mycie i dezynfekcja rąk przed założeniem i po ściągnięciu maseczki jest równie ważna jak sama jej dezynfekcja.

Marek (anonim, 37.30.20.)
około 12 miesięcy temu

A co z maseczkami, które bawełniane nie są, tylko wykonane są z tworzywa i są wielokrotnego użytku?
Należy je odkazić w piekarniku, a następnie wyprasować żelazkiem bez użycia pary?

Czy pranie bawełnianej maseczki wielokrotnego użytku w detergentach nie spowoduje, że później te detergenty będą przez nas wdychane?

Poza odkażaniem maseczek wielokrotnego maseczek jak oczyścić je z grzybów i innych organizmów?

Anonim (anonim, 194.99.105.)
około roku temu

Pani Aleksandro, a jak wyglada kwestia dezynfekcji maseczek które maja Zawór. Czy one podlegają tej samej procedurze i można je dezynfekować w piekarniku ? Tu przykład takiej maski wraz z linkiem: 3M-Aura-9332-Półmaska-filtrująca-FFP3-z-zaworem-wersja-BULK
Dziękuje za informacje.

Nie zaleca się prania tkanin poliamidowych w temperaturze przekraczającej 60°C ze względu na możliwość uszkodzenia struktury wewnętrznej włókien, co może przyczyniać się do zwiększenia przepuszczalności maski.

Czytelnik (anonim, 31.0.82.)
około roku temu

dziękuję za odpowiedź. tzn miałem na myśli gotowanie w garnku we wrzatku, a nie w piekarniku lub zakanie wrzatkiem. producent pisze ze można prasować w 100 st, więc logicznie pomyślałem że gotować też w 100. A można wiedzieć dlaczego pani odradza powyżej 60? czy chodzi, że wydziela Sue jakąś raktotworcza substancja podczas gotowania?

Termooobieg zapewnia równomierny rozkład temperatury wewnątrz piekarnika. Nie ma jednak dowodów, na to czy w przypadku dezynfekcji maseczek ma to kluczowe znaczenie.

W przypadku maseczek wielorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych wiążąca jest informacja producenta na temat ich dezynfekcji. Odradzam jednak pranie maseczek wykonanych z poliamidu w temperaturze wyższej niż 60°C.

Czytelnik (anonim, 89.64.32.)
około roku temu

Dzień dobry a czy wygotiwywanie maseczki z poliamidu z domieszką elastynu jest bezpieczne nie wydziela jakiś substacji szkodliwych?

Marta Cze (anonim, 81.190.97.)
około roku temu

Witam, dziękuję za przydatne odpowiedzi. Mam pytanie, dlaczego w artykule jest podkreślone - piekarnik z termoobiegiem? Ja nie mam termoobiegu. Czy posiadanie termoobiegu ma jakiekolwiek znaczenie dla procesu dezynfekcji? Dziękuję

Jak już wcześniej zaznaczaliśmy, jednorazowe maseczki, jak sama nazwa wskazuje, zasadniczo nie powinny być używane wielokrotnie.

W obliczu pandemii koronawirusa i problemów z dostępnością wystarczającej ilości masek, naukowcy testują bezpieczeństwo i skuteczność wybranych metod ich dezynfekcji.

Za najbardziej akceptowalną uważa się dezynfekcję w piekarniku z termoobiegiem, w naczyniu żaroodpornym, w temperaturze 70 °C. Ze względów bezpieczeństwa, naczynie powinno być zamknięte. W źródłach nie podano natomiast sposobu rozmieszczenia maseczek względem siebie.

Temat ten jest wciąż badany i na bieżąco pojawią się kolejne wyniki badań.

Na łamach czasopisma Journal of Microbes and Infection naukowcy z Fundan University w Shanghaju opublikowali wyniki badań, mówiące, że maseczkę chirurgiczną można zdezynfekować, wkładając ją do woreczka strunowego i susząc ją elektryczną suszarką do włosów przez 30 minut. Nie sprecyzowano jednak wymaganej temperatury ani mocy urządzenia.

Reasumując, metody te są dopuszczalne w sytuacji braku wystarczającej ilości maseczek. Nie są to jednak oficjalne wytyczne, dlatego jeśli nie jest to konieczne, używajmy maseczek jednorazowych zgodnie z ich definicją.

Doris (anonim, 178.215.198.)
około roku temu

Witam, maseczki odkażali w piekarniku w naczyniu żaroodpornym, a nie na blasze, to wiem. Teraz pytanie, nauczycie żaroodporne ma być zamknięte, czy wystarczy dolna część, na której będą rozłożone maski? I jeszcze jedno: odkażające większą ilość, mogę kłaść jedną na drugą, czy każda powinna leżeć osobno?

Paweł (anonim, 89.151.45.)
około roku temu

Ten cały nakaz chodzenia w maseczkach jest tylko niebezpieczny, bo wytworzy w ludziach poczucie jakiegoś większego bezpieczeństwa. A tymczasem mało kto będzie używał jednorazowych maseczek w jednorazowy sposób. Będą prali, prasowali i maseczki nic nie będą warte. Pani w spożywczaku mi tłumaczyła jak to ona swoje maseczki(chirurgiczne) pierze i prasuje - i jest w pełni zadowolona ze swojej osłony. Uważam że ryzyko zarażenia się jeśli wszyscy chodzą w maseczkach realnie spadło może 10-20% Mam nadzieję, że to nie będzie trwało długo, bo i tak tego wirusa już się nie pozbędziemy i każdy go w końcu złapie - tak jak grypę.

Koronawirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło czy środki dezynfekcyjne, dlatego mycie rąk ciepłą wodą z mydłem zabija wirusa.

Jeśli chodzi o maseczki, używanie wody z mydłem bądź innych detergentów jest niewskazane nie dlatego, że nie można w ten sposób unieczynnić wirusa, lecz dlatego, że struktura włókien maski i jej właściwości antystatyczne są w ten sposób niszczone, co powoduje spadek zdolności filtracyjnej, a zatem właściwości ochronnych maski.

sTworek (anonim, 89.151.41.)
około roku temu

dziwne, na koronawirusa na rękach wystarczy ciepła woda z mydłem a na koronawirusa na maseczce nie

Maski chirurgiczne zgodnie z przeznaczeniem powinny być jednorazowe. Jeśli pacjent nie posiada jednak wystarczającej ilości maseczek, warto wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie je zdezynfekować.

Masek chirurgicznych ani masek typu N95 nie wolno dezynfekować za pomocą alkoholu, płynów do dezynfekcji bądź roztworów zawierających mydło bądź inne detergenty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu zbadali bezpieczeństwo wspomnianych metod sterylizacji maseczek, oceniając m.in. zmiany w strukturze włókien maseczki pod wpływem takich zabiegów zaobserwowane pod mikroskopem oraz zdolności filtracyjne masek. Poniżej zamieszczam link do oryginalnego artykułu (dostępny jedynie w języku angielskim), zamieszczono w nim m.in. zdjęcia mikroskopowe, obrazujące, jak zmienia się struktura włókien pod wpływem alkoholu i detergentów:
https://www.consumer.org.hk/ws_en/news/2020/covid-19-diymasks?fbclid=IwAR1811pC86KuvO9s4l2jeSqAvUCga6LolnFJvddEoZUUZLDFesE4xnfFDW0
Wyniki badań przedstawione w powyższym artykule wskazują na to, że pod wpływem 75% alkoholu i roztworu mydła struktura zewnętrznej warstwy maski zostaje zniszczona, a maseczka traci swe funkcje filtracyjne i wodoodporne. Włókna w środkowej warstwie zostały również uszkodzone, skurczone i zdeformowane, co niekorzystnie wpłynęło na zdolność filtracji.

Do metod dezynfekcji maseczek chirurgicznych i masek typu N95, które uznano za bezpieczne zalicza się podgrzewanie w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 70°C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem.

Poniżej zamieszczam linki do źródeł. wszystkie publikacje dostępne są w języku angielskim:
https://www.scph.org/sites/default/files/editor/facemask_shortage_0.pdf?fbclid=IwAR3tjw1Di3ARl_4YU1p2DKiqkBE1wtBcAV8Y1NEzPeISNtxg2EOwToumBxw
https://mp.weixin.qq.com/s/3QYVWO4kj5qwuSHnhcM9uQ?fbclid=IwAR2X8Rkpj700eBmy-OT_-gRhwpYsmDYINIFhL4PO9xmtItsspG0P2hoOe14

Niestety nie udało mi się znaleźć źródeł mówiących o bezpieczeństwie i skuteczności dezynfekcji maseczek z filtrem N99.

Margo (anonim, 89.64.9.)
około roku temu

A jak zdezynfekować filtr N99 czy N95 w masce? Czy podgrzanie nie zmieni właściwości filtrujących?

Paweł (anonim, 89.151.45.)
około roku temu

Hmm, kupiłem kilka takich raczej nie bawełnianych (za 2,5) tylko chirugicznych - niebieskich. I co? Pani farmaceutka powiedziała, ze można ich używać wielokrotnie - wystarczy wodą z Ludwikiem wypłukać. Daję słowo. Już się przyzwyczaiłem, że w tym kraju rzadko można spotkać osoby kompetentne na odpowiednim miejscu i wszystkiego trzeba się dowiadywać samemu.
Wracając do tych maseczek - trzeba jeszcze spróbować np. podgrzać je odpowiednio długo, ale i odpowiednio krótko żelazkiem w odpowiedniej temp. (może przez jakiś inny materiał), bo do piekarnika to mi się nie chce wsadzać. Może być taki pomysł?

Z założenia maseczki jednorazowe należy wyrzucić tuż po ich ściągnięciu, jednak w obecnej sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością maseczek, naukowcy testują skuteczność i bezpieczeństwo wybranych metod dezynfekcji.

Zgodnie z zaleceniami maskę chirurgiczną można skutecznie zdezynfekować, podgrzewając ją do temperatury 70’C przez 30 minut w piekarniku z termoobiegiem. Maskę zaleca się umieścić w naczyniu żaroodpornym. Pozwala to zachować ponad 95% właściwości filtracyjnych. Po wielokrotnym podgrzaniu maska może jednak wymagać wymiany.

W analogiczny sposób można dezynfekować maski przeciwpyłowe z filtrami FFP2, FFP3 i N95.

Nie zaleca się natomiast użycia alkoholu, wody, wybielaczy na bazie chloru, ponieważ zmieniają one strukturę włókien, co negatywnie wpływa właściwości ochronne maseczki. Maseczek nie sterylizujemy również w mikrofalówce.

Wyjątkiem są maski bawełniane, które można prać w temperaturze 70’C z dodatkiem detergentu i dezynfekować za pomocą żelazka w temperaturze 100 ’C.

Zachęcam do lektury naszych artykułów dotyczących pandemii koronawirusa:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2
https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepion
https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie