Marta (anonim, 217.99.8.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy maseczkę chirurgiczną można prać, dezynfekować i wielokrotnie nosić?

Czy maseczki chirurgiczne kupione w aptece można używać kilka razy? To znaczy jeśli ją upiorę w gorącej wodzie i wyprasuję gorącym żelazkiem czy będzie można ją jeszcze bezpiecznie używać?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wirus nie przenika przez warstwy skóry (o ile nie jest ona uszkodzona), dlatego wystarczy mydło i ciepła woda, aby pozbawić go struktury i usunąć z powierzchni dłoni.
O tym jak mydło zabija koronawirusa można dowiedzieć się oglądając ten krótki filmik:

Jeśli chodzi o maseczkę jednorazową - ma ona kilka warstw oraz inna strukturę - aby mieć pewność, że dezynfekcja przebiegła pomyślnie, specjaliści dedykują pranie w temperaturze 60 st. C, w której wirus zostaje dezaktywowany. Więcej tutaj:

Sposób dezynfekcji oraz temperatura wody zależą zatem od powierzchni, którą chcemy odkazić. Inaczej podchodzimy do oczyszczenia skóry rąk, inaczej do materiałów syntetycznych. Stąd ta różnica temperatury wody.

kiebac (anonim, 89.69.10.)
około 8 miesięcy temu

Mam pytanie. Jeżeli do pozbycia się koronawirusa używamy mydła i wody która z całą pewnością nie ma 60°C, to dlaczego biorąc maseczkę wielokrotnego użytku w pralce z użyciem chemicznego detergentu jakim jest proszek do prania wytwarzających pianę, zaleca się pranie w 60°C. Zakładając że jest tam detergent, nie wystarczy zwykłe 40°C?

Robol (anonim, 83.23.227.)
około 9 miesięcy temu

Jednorazowa maseczka chirurgiczna tak czy siak może uchronić jedynie przed mandatem. Także uważam za całkowicie zasadne próby przywrócenia ich do użytku wielokrotnie. Osobiście używam takiej maseczki około 20 minut dziennie. Nie jest mokra. Nie piorę, tylko prasuję przez pieluchę tetrową. Temperature żelazka trzeba dobrać doświadczalnie (żeby nie stopić materiału). Nie każdego stać na wydatek rzędu 200-300 złotych za 100 maseczek jednorazowych.

Do @zbig:

Pod poniższym linkiem można znaleźć zdjęcia spod mikroskopu pokazujące w jakim stanie są włókna maseczki chirurgicznej po zabiegach takich jak mycie i wysoka temperatura:
https://www.consumer.org.hk/ws_en/news/2020/covid-19-diymasks

Test ponownego użycia masek chirurgicznych obejmował mycie i sterylizację masek chirurgicznych - natryskiwanie 75% alkoholem i mycie maski chirurgicznej wodą z mydłem w 60°C.

Badanie pod mikroskopem elektronowym wykazało, że zewnętrzna warstwa maski chirurgicznej została uszkodzona, tracąc funkcje filtracyjne i wodoodporne. Włókno w środkowej warstwie zostało również uszkodzone, skurczone i zdeformowane, co niekorzystnie wpłynęło na zdolność filtracji i utratę ochrony.

Grupa zadaniowa przeprowadzająca to doświadczenie wydała ostrzeżenie przestrzegające opinię publiczną, przed myciem lub sterylizacją jakiejkolwiek części masek chirurgicznych za pomocą wody, alkoholu, roztworu do mycia naczyń, mycia rąk, mydła lub innego rodzaju detergentu.

Zbig (anonim, 94.172.189.)
około 9 miesięcy temu

Niestety, odpowiedzi typu: przypuszczam, że włóknina z której są wykonane po prostu rozpadłyby się w wodzie nic nie wnoszą. Pytający napisał, że po takim praniu fizycznie z maseczką nic nie dzieje się. Ja też prałem ręcznie z detergentem, a potem przez kilka minut parzyłem we wrzątku. Po wysuszeniu nie stwierdziłem żadnych zmian fizycznych w materiale maseczki. Zatem ponawiam pytanie innego użytkownika: czy jest jakieś wiarygodne źródło tłumaczące dlaczego tych maseczek "jednorazowych" nie można prać i potem parzyć wrzątkiem?

Maski bawełniane, można prać w temperaturze 70’C z dodatkiem detergentu i dezynfekować za pomocą żelazka w temperaturze 100 ’C.

Joanna (anonim, 79.110.198.)
około 9 miesięcy temu

A maseczki wielokrotnego użytku z gumką jak najlepiej i najskuteczniej zdezynfekować?

Pranie może nie zdeformować fizycznie maseczki, jednak chodzi przede wszystkim o to, aby zniszczyć skutecznie wirusa oraz nie zdeformować włókien wchodzących w skład warstwy filtracyjnej. Załączam dodatkową opinię dotyczącą możliwości odkażenia maseczki suchym, gorącym powietrzem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/19073/maseczka-jak-zdezynfekowac-maske-ochronna

ALA (anonim, 176.199.211.)
około 9 miesięcy temu

Maseczke chirurgiczna AKZENTA piore woda z mydlem i trzymam kilka minut we wrzatku . nie ulegla mawet znieksztalceniu

Maseczki chirurgiczne (przykładowa na zdjęciu), jakie można kupić w aptece są wyrobami jednorazowego użytku. Nie są zatem przeznaczone do ponownego założenia, ani też do uprania (przypuszczam, że włóknina z której są wykonane po prostu rozpadłyby się w wodzie). Ponadto podczas noszenia dosyć szybko ulegają zawilgoceniu, stąd oprócz jednorazowości cechuje je także raczej krótki czas, przez jaki mogą być noszone.

Załączam także materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/maski-ochronne-chirurgiczne-i-medyczne
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac
- https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka