Magdalena (anonim, 213.155.178.)
około roku temu, Warszawa

Czy to prawda, że wysokie dawki witaminy B12 leczą refluks?

Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że "prostą formą terapii refluksu jest podawanie wysokich dawek witaminy B12 (500-2000 µg dziennie) w formie metylokobalaminy. Zmniejsza ona stężenie tlenku azotu, przez co mięsień okrężny może się znów całkowicie domknąć"?
Czy witamina B 12 w dawce 500 µg (jedna tabletka dziennie) może spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

P (anonim, 94.254.226.)
około 3 miesięcy temu

Google - > publikacja Pereira 2006 "Regression of gastroesophageal reflux disease symptoms using dietary
supplementation with melatonin, vitamins and aminoacids: Comparison with
omeprazole" - B12 b6 Melatoninka tryptofan metioniny betaina kwas + Wit D

około 5 miesięcy temu

Do @kwp

Polprazol czy Emanera są to leki z grupy Inhibitorów Pompy Protonowej i zwłaszcza w dużych dawkach powinny być zażywane po konsultacji lekarskiej. Zalecany czas kuracji w ramach samoleczenia to maks. 14 dni.

W przypadku zaburzeń układu pokarmowego rzeczywiście poleca się Wodę Zuber. Stosuje się ją m.in. we wspomaganiu leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/86364/woda-zuber-plyn

Probiotyki, m.in. Vivomixx, uzupełniają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Siemię lniane wykazuje działanie osłonowe na błonę śluzową żołądka, jednakże może wpływać na zmniejszenie wchłaniania niektórych substancji leczniczych.

Występowanie refluksu jest problemem złożonym. W przypadku długo utrzymujących się objawów zachęcam do konsultacji lekarskiej.

Ponadto zachęcam do zapoznania się z dodatkowymi materiałami, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-zapalenie-zoladka
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zgaga

kwp (anonim, 89.229.236.)
około 5 miesięcy temu

Bartek kup POLPRAZOL 40 mgna recke lub 20 mg bez recki jedz 2 na czczo 28 dni lub EMANERA 40 mg na recke
pół h przed posiłkiem picie szklanki wody zuber
vivomix kaps 1-3 mce
i od siebie dodam
Wit LIFE ESSSNCE PURE ESSSNCE LABS lub green fruits z pl
siemię lniane pij
olej lniany z apteki z lodówki polecam
spejson7881@gmail.com

około 5 miesięcy temu

Do @Bartek:

Do objawów niedoboru witaminy B12 należą m.in. zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, odbijanie podczas posiłków, wzdęcia. Jednakże tak jak już zostało wspomniane poniżej w aptece bez recepty są dostępne głównie suplementy diety. W przypadku konieczności uzyskania działania leczniczego witaminy B12 zachęcam do wykonania oznaczenia stężenia witaminy w organizmie oraz do konsultacji z lekarzem.

Bartek (anonim, 89.64.43.)
około 5 miesięcy temu

Na prawdę może pomóc? Ja już siły nie mam bo nic mi nie pomaga a pieczę mnie ten przełyk już od roku i się boje że zaraz cos złego mi się tam zrobi ;(

Recarion (anonim, 37.47.210.)
około roku temu

Dzień dobry. W moim przypadku zmiana diety nic nie dała, za to bardzo pomogła mi w złagodzeniu objawów refluksu dawka 1000 mcg witaminy b12 w postaci metylokobalaminy. Ciśnienie krwi pozostało w normie. Jednym słowem polecam.

Nie mam informacji, aby witamina B12 znajdowała zastosowanie w leczeniu zgagi czy refluksu. Stale jednak pojawiają się nowe doniesienia, proszę zatem o podanie źródła cytatu. W ten sposób będę mogła odnieść się do tej informacji i źródeł na podstawie których została opracowana.

Prawdą jest natomiast, że niektóre leki stosowane w terapii zgagi i refluksu mogą powodować deficyty (niedobory), witaminy B12. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-b12-czy-trzeba-ja-suplementowac
a także w dodatkowej odpowiedzi, którą załączam:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/14749/emanera-czy-u-osob-z-lekka-nietolerancja-laktozy-i-niskim-poziomem-witaminy-b12

Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że produkty będące suplementami diety mają jednie uzupełniać nasze pożywienie i z definicji nie można im przypisywać właściwości leczniczych. Pomimo to przyjmowanie jakichkolwiek witamin w "wysokich dawkach" powinno być uzasadnione sytuacją zdrowotną pacjenta.

Preparaty witaminy B12 zarejestrowane jako produkt lecznicze (leki) mają formę zastrzyków i zawierają cyjanokobalaminę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83194/vitaminum-b12-wzf-iniekcja/apteki
Dla tego preparatu możliwe są działania niepożądane ze strony układu krążenia (m.in. obrzęki), ale nadciśnienie nie jest wymienione wśród nich.

Jeśli cierpi Pani na refluks, a ponadto pojawiło się niespodziewanie wysokie ciśnienie, to proponuję skontaktować się z lekarzem. W przypadku leków działania niepożądane lub ich podejrzenie należy zgłaszać. Więcej na temat potrzeby takiego postępowania piszemy poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane