emeryt (anonim, 89.238.51.)
około roku temu, Warszawa

Jak długo można przyjmować Dexilant?

Jak długo można przyjmować Dexilant? Stosuję go prawie dwa lata i jest super, nie ma refluksu. Od kilu miesięcy przyjmuję co drugi albo co trzeci dzień, ostatnio jeszcze rzadziej. Jednak w ulotce i fachowych opiniach jednoznacznie mówi się o krótkotrwałym stosowaniu. Lekarz mówi, że można dłużej. Prawie brak dolegliwości jak myślę uzyskuję nie tylko w związku z przyjmowaniem leku, ale przestrzeganiu diety, w tym głównie wykluczeniu słodyczy . Czy nadal brać Dexilant?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dorian (anonim, 83.10.153.)
około 5 miesięcy temu

Też biorę dexilant, ale trochę krócej. U mnie ponoć ciśnienie zwieracza jest niższe i dlatego pali zgaga. Zobaczymy, kiedyś pójdę do gastrologa i się zapytam, czy jakieś probiotyki by się przydały lub ta laparoskopia czy coś takiego. Narazie dobrze się czuję, ale świadomość, że mogą wystąpić skutki uboczne powoduje, że jednak o tym myślę. Staram się dobrze odżywiać i brać w miarę rzadko te pixy, co 3 dzień chociaż.

W razie wątpliwości - zawsze można zadawać pytania na naszym forum :)

emeryt (anonim, 89.238.51.)
około roku temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

IPP (inhibitory pompy protonowej, grupę leków do których zalicza się Dexilant) bywają stosowane niekiedy dosyć długo, jeśli korzyści z takiego postępowania są większe niż ewentualne działanie niepożądane. Generalnie leki takie jak Dexilant uważane są za bezpieczne przy krótkotrwałym stosowaniu. W przypadku tak długotrwałego podawania (kilka lat) lekarz powinien kontrolować, w jaki sposób tak przewlekła kuracja wpływa na stan pacjenta. Wprawdzie materiały dla leku zakreślają zalecane ramy czasowe stosowania Dexilantu, to jeśli czuje się Pan dobrze, a lekarz na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia zaleca kontynuację, to trudno z tym polemizować.

Jednocześnie stosowanie leku w przypadku braku objawów nie jest uzasadnione. Wydaje mi się, że to Pan jako pacjent jest tutaj istotnym źródłem informacji, czy lek jest dalej potrzebny. Wprawdzie zgłasza Pan praktycznie brak refluksu, ale pomimo to stosuje Pan czasami nawet co drugi dzień.

W razie przewlekłego stosowania IPP może - chociaż nie w każdym przypadku musi - pojawić się tak zwany zespół SIBO, czyli przerost flory bateryjnej jelita. Pacjent może mieć wówczas objawy, jak przy zespole jelita drażliwego. Może także zwiększyć się ryzyko infekcji bakteryjnych przewodu pokarmowego. Ponadto długotrwała, obniżona ilość wytwarzanego kwasu solnego w żołądku wskutek przyjmowania leków z grupy IPP może przyczyniać się do rozwoju bakterii chorobotwórczych i powikłań infekcyjnych na przykład ze strony płuc (najprawdopodobniej na skutek mikroaspiracji z żołądka). Zmiany kwasowości soku żołądkowego mogą mieć także znaczenia dla wchłaniania niektórych witamin i minerałów. Może wystąpić hipomagnezemia, zmniejszone wchłanianie witaminy B12, rośnie także zwiększone ryzyko złamań kości. Są to wybrane przykłady możliwych powikłań długotrwałej kuracji tymi lekami, wymagające podjęcia w trakcje leczenia odpowiednich środków ostrożności. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te czy nawet wybrane powikłania wystąpią u Pana.

Załączam dodatkowe materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23170/dexilant-kapsulki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23170/dexilant-kapsulki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/369/dexilant-jak-dlugo-mozna-przyjmowac-dexilant-60