---Yalugard - przy pytaniach

emeryt (anonim, 89.238.51.) Warszawa 4 lata temu

Jak długo można przyjmować Dexilant?

Jak długo można przyjmować Dexilant? Stosuję go prawie dwa lata i jest super, nie ma refluksu. Od kilu miesięcy przyjmuję co drugi albo co trzeci dzień, ostatnio jeszcze rzadziej. Jednak w ulotce i fachowych opiniach jednoznacznie mówi się o krótkotrwałym stosowaniu. Lekarz mówi, że można dłużej. Prawie brak dolegliwości jak myślę uzyskuję nie tylko w związku z przyjmowaniem leku, ale przestrzeganiu diety, w tym głównie wykluczeniu słodyczy . Czy nadal brać Dexilant?

6 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Do @Madzia:
Leki takie jak Dexilant, Prokit czy suplement Gastrotuss dziłają zwykle objawowo - czyli podczas gdy się je stosuje. Po nagłym zakończeniu kuracji (zbyt krótkim leczeniu)- zwłaszcza lekami Dexilant i suplementem Gastrotuss dolegliwości mogą nawrócić. Dlatego nie należy przerywać ich stosowania bez konsultacji z lekarzem.

Spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu może nasilić objawy - takie jak, np. ból żołądka, nudności, czy wymioty. Zwiększa również ryzyko zaostrzenia choroby wrzodowej. Dlatego należy unikać spożywania alkoholu.

Madzia  (anonim, 89.70.136.) 1 rok temu

Czy jak stosuje dexilant,prokit i Gastrosus od 6 dni a lepiej się już czuję,czy mogę odstawić te leki??? I czy mogę napić się pół piwka, proszę o szybką odpowiedź.

Dorian (anonim, 83.10.153.) 3 lata temu

Też biorę dexilant, ale trochę krócej. U mnie ponoć ciśnienie zwieracza jest niższe i dlatego pali zgaga. Zobaczymy, kiedyś pójdę do gastrologa i się zapytam, czy jakieś probiotyki by się przydały lub ta laparoskopia czy coś takiego. Narazie dobrze się czuję, ale świadomość, że mogą wystąpić skutki uboczne powoduje, że jednak o tym myślę. Staram się dobrze odżywiać i brać w miarę rzadko te pixy, co 3 dzień chociaż.

Agnieszka Soroko Farmaceuta

4 lata temu

W razie wątpliwości - zawsze można zadawać pytania na naszym forum :)

emeryt (anonim, 89.238.51.) 4 lata temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

IPP (inhibitory pompy protonowej, grupę leków do których zalicza się Dexilant) bywają stosowane niekiedy dosyć długo, jeśli korzyści z takiego postępowania są większe niż ewentualne działanie niepożądane. Generalnie leki takie jak Dexilant uważane są za bezpieczne przy krótkotrwałym stosowaniu. W przypadku tak długotrwałego podawania (kilka lat) lekarz powinien kontrolować, w jaki sposób tak przewlekła kuracja wpływa na stan pacjenta. Wprawdzie materiały dla leku zakreślają zalecane ramy czasowe stosowania Dexilantu, to jeśli czuje się Pan dobrze, a lekarz na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia zaleca kontynuację, to trudno z tym polemizować.

Jednocześnie stosowanie leku w przypadku braku objawów nie jest uzasadnione. Wydaje mi się, że to Pan jako pacjent jest tutaj istotnym źródłem informacji, czy lek jest dalej potrzebny. Wprawdzie zgłasza Pan praktycznie brak refluksu, ale pomimo to stosuje Pan czasami nawet co drugi dzień.

W razie przewlekłego stosowania IPP może - chociaż nie w każdym przypadku musi - pojawić się tak zwany zespół SIBO, czyli przerost flory bateryjnej jelita. Pacjent może mieć wówczas objawy, jak przy zespole jelita drażliwego. Może także zwiększyć się ryzyko infekcji bakteryjnych przewodu pokarmowego. Ponadto długotrwała, obniżona ilość wytwarzanego kwasu solnego w żołądku wskutek przyjmowania leków z grupy IPP może przyczyniać się do rozwoju bakterii chorobotwórczych i powikłań infekcyjnych na przykład ze strony płuc (najprawdopodobniej na skutek mikroaspiracji z żołądka). Zmiany kwasowości soku żołądkowego mogą mieć także znaczenia dla wchłaniania niektórych witamin i minerałów. Może wystąpić hipomagnezemia, zmniejszone wchłanianie witaminy B12, rośnie także zwiększone ryzyko złamań kości. Są to wybrane przykłady możliwych powikłań długotrwałej kuracji tymi lekami, wymagające podjęcia w trakcje leczenia odpowiednich środków ostrożności. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te czy nawet wybrane powikłania wystąpią u Pana.

Załączam dodatkowe materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane https://www.gdziepolek.pl/produkty/23170/dexilant-kapsulki/ulotka https://www.gdziepolek.pl/produkty/23170/dexilant-kapsulki/apteki/w-warszawie https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/369/dexilant-jak-dlugo-mozna-przyjmowac-dexilant-60

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły