Kluska (anonim, 83.29.104.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jaką antykoncepcję mogą przyjmować kobiety otyłe?

Dobry wieczór. Jaką metodę antykoncepcji powinna przyjmować kobieta z nadwagą? Biorę obecnie Elin, tabletki, przepisane przez panią ginekolog, ale bardzo wzrósł mi na nich apetyt, co utrudnia walkę ze wspomnianą nadwagą. Pani doktor powiedziała mi też, że na kobiety ważące powyżej 100kg antykoncepcja w tej formie może słabo działać, bo się inaczej rozchodzi w organizmie. Nie wiem na ile to prawda. Przychodzę z pytaniem o to jaką antykoncepcję mogłabym przyjmować jako alternatywę.
Mam 175 cm wzrostu, ważę około 100kg. Przyjmuję Asentrę (sertralinę) od prawie dwóch lat. Elin jest ze mną od kilku miesięcy, max pół roku. Badania w normie.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Informacje jakie posiadam na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych przekazałam w poniższej odpowiedzi na podobne pytanie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/11405/leverette-czy-tabletki-antykoncepcyjne-sa-skuteczne-u-osob-otylych

W uzupełnieniu do powyższego można dodać, że źródłem informacji dotyczących mniejszej skuteczności antykoncepcji u osób otyłych mogą być rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które faktycznie zawierają takie stwierdzenia. Pochodzą one jednak z 2011 roku i obecnie są "w trakcie aktualizacji", w związku z czym w mojej ocenie nie można polegać na nich w równym stopniu, co na nowszych doniesieniach.

Jednocześnie to samo Towarzystwo w 2014 wydało wytyczne dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji
hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji. Pod względem wskazań i bezpieczeństwa dla kobiet otyłych bardziej rekomendowane niż tabletki dwuskładnikowe, plastry lub ringi mogą być tabletki jednoskładnikowe, systemy wewnątrzmaciczne, iniekcje lub implant. Zestawienie to bierze jednak także czynniki ryzyka, ale informuje Pani, że dodatkowe - poza otyłością - u Pani nie występują. Kobiety otyłe mogą oczywiście stosować również prezerwatywy.

Inne źródła potwierdzają, że implanty oraz wkładki wewnątrzmaciczne (ze względu na ich głównie miejscowe działanie) są metodami najmniej podatnymi na ewentualny wpływ czynników zależnych od pacjentki. Jednocześnie nie jestem w stanie potwierdzić, że to jest właśnie najlepsza metoda w Pani przypadku. Do takich stwierdzeń uprawniony jest lekarz ginekolog - dlatego wydaje mi się trochę niepokojące, że lekarka przepisała Pani tabletki Elin, które według jej opinii mają w Pani przypadku "słabo działać". Czy nie została w związku z tym przeprowadzona rozmowa na temat innych opcji terapeutycznych?

Załączam dodatkowe informacje na temat antykoncepcji - być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji