← powrót do głównej strony opinii i pytań

Martyna (anonim, 89.64.51.)
około 5 dni temu, Warszawa

Jak stosować tabletki Vines?

Witam. Lekarz przepisal mi vines . jestem po porodzie (2wrzesien) miesiaczke w pazdzierniku mialam i akurat podczas miesiaczki mialam 1 wizyte u lekarza po porodzie. Dzisiaj dostalam miesiaczke i mam wziac pierwszy raz tabletke . i chcialam sie zapytac czy podczas ich brani stosowac prezerwatywy ? I jak z krawieniem jest. Jak rozroznic czy miesiaczka juz sie skonczyla ? Jak wezme wszystkie tabletki zolte i przy zielonej mialabym dostac miesiaczke i nie dostane lub dostane miesiaczke szybciej przy zoltych tabletkach to jak brac tabletki wtedy ? Bo zawsze mialam nieregularne miesiaczki. Roznie przycgodza i roznie trwaja. Po zielonych tabletkach odrazu zaczac brac zolte ? Czytalam ulotke ale nie rozumiem. Lekarz tez nie obeznany na temat miesiaczki itp ciezko sie rozmawialo i tylko sie dowiedzialam ze mam wziac w 1 dzien miesiaczki.

Z Pani wpisu wynika, że zorientowała się Pani, że tabletki leku Vines to 24 żółte tabletki zawierające substancję czynną (hormony) oraz 4 zielone tabletki placebo (nie zawierają hormonów, są "puste", nie mają żadnego działania).

Jeśli rozpoczyna Pani dopiero przyjmowanie hormonów, po porodzie wystąpiła już u Pani miesiączka i właśnie dostała Pani kolejny raz okres, to należy zażyć pierwszą tabletkę. Jeżeli stosowanie leku Vines zostanie rozpoczęte w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, natychmiast chroni on przed zajściem w ciążę (jak rozumiem ten przypadek Pani dotyczy). Skuteczność prawidłowo stosowanych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka, jednak w wyjątkowo rzadkich przypadkach może dojść do ciąży. W tej sytuacji decyzja, czy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy należy do Pani i Pani partnera.

Podczas stosowania preparatu Vines nie będą występowały miesiączki jak dotychczas. Będzie Pani krwawić, jednak będzie to tak zwane "krwawienie z odstawienia". Pojawi się ono podczas 4 dni, w trakcie których będzie Pani zażywać zielone tabletki bez hormonów i będzie wynikało z tego, że do organizmu nie będą dostarczane substancje czynne. To krwawienie zwykle będzie się rozpoczynać w drugim lub trzecim dniu po przyjęciu ostatniej żółtej tabletki leku Vines. Jeśli zażyje Pani 4 tabletki zielone, należy rozpocząć kolejny blister niezależnie od tego czy krwawienie się zakończyło czy nie (po zielonych od razu należy wziąć żółte z nowego opakowania, nawet, jeśli będzie Pani jeszcze krwawić). Nie ma zatem żadnych przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy kolejnymi blistrami. Ważne jest, aby codziennie, najlepiej o stałej porze przyjmować właściwą tabletkę.

Załączam nasze materiały na temat antykoncepcji, być może znajdzie w nich Pani dodatkowe, przydatne informacje:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Podaję także dodatkowe informacje na temat leku Vines:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane