Martyna (anonim, 89.64.51.)
około roku temu, Warszawa

Jak stosować tabletki Vines?

Witam. Lekarz przepisal mi vines . jestem po porodzie (2wrzesien) miesiaczke w pazdzierniku mialam i akurat podczas miesiaczki mialam 1 wizyte u lekarza po porodzie. Dzisiaj dostalam miesiaczke i mam wziac pierwszy raz tabletke . i chcialam sie zapytac czy podczas ich brani stosowac prezerwatywy ? I jak z krawieniem jest. Jak rozroznic czy miesiaczka juz sie skonczyla ? Jak wezme wszystkie tabletki zolte i przy zielonej mialabym dostac miesiaczke i nie dostane lub dostane miesiaczke szybciej przy zoltych tabletkach to jak brac tabletki wtedy ? Bo zawsze mialam nieregularne miesiaczki. Roznie przycgodza i roznie trwaja. Po zielonych tabletkach odrazu zaczac brac zolte ? Czytalam ulotke ale nie rozumiem. Lekarz tez nie obeznany na temat miesiaczki itp ciezko sie rozmawialo i tylko sie dowiedzialam ze mam wziac w 1 dzien miesiaczki.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leku, to jest tak, jak Pani napisała. Jeśli - przykładowo - przyjmie Pani pierwszą tabletkę 1 marca, to tabletki z hormonami będzie Pani brała do 24 marca. W dniach 25, 26, 27 i 28 będzie Pani przyjmować tabletki placebo (bez hormonów). Służą one tylko temu, żeby nie zapomniała Pani w dniu 29 marca przyjąć pierwszej tabletki z nowego opakowania :) W trakcie ich przyjmowania pojawi się "krwawienie z odstawienia". Nie będzie to normalna miesiączka, ale krwawienie sztucznie wywołane tym, że przez jakiś czas nie są do organizmu dostarczane hormony. Niezależnie od tego, czy krwawienie to się skończy czy nie, należy rozpocząć nowe opakowanie leku.

W ulotce jest to opisane w następujący sposób: "Podczas 4 dni, w trakcie których pacjentka przyjmuje zielone tabletki placebo (dni placebo), powinno rozpocząć się krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia). Zwykle rozpoczyna się ono w 2. lub 3. dniu po przyjęciu ostatniej żółtej tabletki leku Vines, zawierającej substancje czynne. Po przyjęciu ostatniej zielonej tabletki placebo należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego czy krwawienie się zakończyło czy nie. Oznacza to, że stosowanie tabletek z nowego blistra powinno zawsze rozpoczynać się w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno rozpoczynać się w tym samym dniu każdego miesiąca."

Może się Pani z nią zapoznać samodzielnie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane/ulotka

Zachęcam do korzystania z naszego forum w przyszłości.

Nika (anonim, 213.241.90.)
około roku temu

Właśnie trafiłam na zadane przez Martynę pytanie, i zorientowałam się, że miałam te same pytania co do przyjmowania leku. Lekarz nie przekazał mi szczegółowych informacji, z samodzielnego sprawdzenia tematu nie zrozumiałam do końca. To oznacza, że (łopatologicznie) rozpoczynając opakowanie 1 marca, przyjmuje się żółte tabletki przez 24 dni, czyli do 24 marca + 4 dni placebo, wychodzi 28 marca i od 29 marca od razu kolejne opakowanie? Co z krwawieniem podczas przyjmowania antykoncepcji? Jeżeli zacznie się w 2-3 dniu po odstawieniu tabletek czynnych, to będzie trwało na początku kolejnego...
Cieszę się, że jest takie miejsce w internecie, gdzie można otrzymać odpowiedzi, których nie udzielił lekarz.

Z Pani wpisu wynika, że zorientowała się Pani, że tabletki leku Vines to 24 żółte tabletki zawierające substancję czynną (hormony) oraz 4 zielone tabletki placebo (nie zawierają hormonów, są "puste", nie mają żadnego działania).

Jeśli rozpoczyna Pani dopiero przyjmowanie hormonów, po porodzie wystąpiła już u Pani miesiączka i właśnie dostała Pani kolejny raz okres, to należy zażyć pierwszą tabletkę. Jeżeli stosowanie leku Vines zostanie rozpoczęte w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, natychmiast chroni on przed zajściem w ciążę (jak rozumiem ten przypadek Pani dotyczy). Skuteczność prawidłowo stosowanych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka, jednak w wyjątkowo rzadkich przypadkach może dojść do ciąży. W tej sytuacji decyzja, czy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy należy do Pani i Pani partnera.

Podczas stosowania preparatu Vines nie będą występowały miesiączki jak dotychczas. Będzie Pani krwawić, jednak będzie to tak zwane "krwawienie z odstawienia". Pojawi się ono podczas 4 dni, w trakcie których będzie Pani zażywać zielone tabletki bez hormonów i będzie wynikało z tego, że do organizmu nie będą dostarczane substancje czynne. To krwawienie zwykle będzie się rozpoczynać w drugim lub trzecim dniu po przyjęciu ostatniej żółtej tabletki leku Vines. Jeśli zażyje Pani 4 tabletki zielone, należy rozpocząć kolejny blister niezależnie od tego czy krwawienie się zakończyło czy nie (po zielonych od razu należy wziąć żółte z nowego opakowania, nawet, jeśli będzie Pani jeszcze krwawić). Nie ma zatem żadnych przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy kolejnymi blistrami. Ważne jest, aby codziennie, najlepiej o stałej porze przyjmować właściwą tabletkę.

Załączam nasze materiały na temat antykoncepcji, być może znajdzie w nich Pani dodatkowe, przydatne informacje:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Podaję także dodatkowe informacje na temat leku Vines:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81748/vines-tabletki-powlekane