Jagoda 58 lat (anonim, 89.64.44.)
około roku temu, Warszawa

Czy można zażywać escitalopram z lekiem Trittico?

Czy można w dzień zażyć 10 mg escitalopramu a na noc 50 mg triticco ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pytanie należy skierować do lekarza, który zleca terapię, bowiem farmaceuta nie decyduje o przyjmowaniu leków wydawanych z przepisu lekarza.

Beata (anonim, 86.25.75.)
około 2 miesięcy temu

Witam
Przez około miesiąc brałam Citalopram 20 mg na nerwice oraz depresje. Niestety lek nie zadziałał. Lekarz zmienił mi lek na Duloksetyna 30 mg a później 60 mg. Czy mogę citalopram zmienić lek i następnego dnia wziasc już Duloksetyna?

Lek zawierający escitalopram oraz produkt Trittico można przyjmować łącznie tylko wówczas, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa oraz na jakie dodatkowe schorzenia cierpi. Tylko takie postępowanie - jeśli było celowe - może wskutek kontroli dawek lub czasu stosowania być uzasadnione.

Pomiędzy lekami zawierającymi escitalpram, a produktami posiadającymi w składzie trazodon (takimi jak na przykład lek Trittico) zachodzi istotna interakcja (wzajemny wpływ). Przyjmowanie tych leków łącznie może wywołać nadmierny wzrost poziomu serotoniny w mózgu, co może wywołać poważne powikłanie określane jako zespół serotoninowy.

Z tego co Pani napisała, ma Pani na myśli połączenie pośredniej dawki leku z escitalopramem (dostępne są dawki 5 mg, 10 mg, 15 mg i 20 mg) oraz niskiej dawki trazodonu - uzyskanej najprawdopodobniej z 1/3 tabletki preparatu Trittico w dawce 150 mg. Można spotkać się z informacjami, że połączenie takich dawek jest przez pacjentów na ogół dobrze tolerowane, jednak indywidualna reakcja chorego może być oczywiście nie do końca przewidywalna. Lekarz powinien omówić z Panią ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, którego najczęstszymi objawami są wymioty, bóle i zawroty głowy, gorączka, zaburzenia świadomości, drżenia mięśni, drgawki, dreszcze.

Powyższego zestawienia lekowego proszę nie stosować bez konsultacji z lekarzem. Załączam linki do artykułów na temat łączenia ze sobą leków oraz działań niepożądanych, które w przypadku każdego leku, czy też zestawienia lekowego mogą, chociaż nie muszą wystąpić:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
Załączam także materiał na temat depresji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/depresja