HUANITA (anonim, 213.156.111.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Czy można dzielić opakowania leków psychotropowych?

CZY MOZNA DZIELIC LEKI PSYCHOTROPOWE I CZY DLA LEOW PSYCHOTROPOWYCH REFUNDOWANYCH MOZNA STOSOWAC ZAMIENNIK E ZNIZKA

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem dopuszcza się dzielenie (podczas wydawania leku) opakowań produktów leczniczych zawierających substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Oznacza to możliwość wydania niepełnego opakowania produktu leczniczego, którego substancja czynna kwalifikuje się do jednej z wymienionych grup. Wydaje się to godne podkreślenia, ponieważ zdarza się, że pod nazwą "leki psychotropowe" niektórzy rozumieją np. wszystkie środki uspokajające lub nasenne.
Natomiast jeśli ma Pani na myśli jakiś inny rodzaj dzielenia - na przykład tabletki, to jest to uzależnione od specyfiki konkretnego produktu.

Farmaceuta ma prawo wydania pacjentowi zamiennika przepisanego leku, chyba, że lekarz na recepcie zaznaczył "nie zamieniać". Warunkiem "zniżkowości" w tym przypadku jest obecność obu produktów na liście leków refundowanych.

Akurat leki psychotropowe - w tym otagowany w pytaniu preparat Nasen - w znakomitej większość nie są objęte refundacją, zastanawiam się więc, jaki konkretnie przypadek ma Pani na myśli? Trudno dodać coś więcej nie znając szczegółów dotyczących zarówno leków, jak i konkretnej recepty.

Zachęcam natomiast do lektury naszych artykułów na temat recept i refundacji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-recepcie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke