markoni (anonim, 46.46.202.)
około roku temu, Warszawa

Czy mogę łączyć Dexak z paracetamolem?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, dokładnie tutaj pojawia się ta sama rada, jak przy poprzednim wpisie z uwagi na jakikolwiek brak danych na temat stanu zdrowia pacjenta i zachowanie ostrożności co do możliwości wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych, jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki zdrowotne, o których pacjent nam nie napisał.

Proszę zwrócić uwagę, że pacjent we wpisie nie zawarł informacji, że Dexak jest stosowany krótkotrwale, dlatego w mojej ocenie warto wspomnieć o osłonie żołądka. Oczywiście pacjent nie musi jej zastosować, niemniej uważam, że jest to ważna sugestia.

Prawdę powiedziawszy, aby móc dokładnie odpowiedzieć pacjentowi na pytanie z dużą pewnością, że pacjent zastosuje leki poprawnie i nie ma ryzyka zaszkodzenia sobie, należałoby przeprowadzić z pacjentem wnikliwy wywiad, co jest możliwe najlepiej zza pierwszego stołu. Niestety, doświadczenie pokazuje, że w internetowym wywiadzie pacjent rzadko odpowiada na nasze dodatkowe pytania, a rzeczy które nam, specjalistom, także Pani/Panu - osobie o dużej znajomości działania leków, wydają się oczywiste, jak np. krótkotrwałe stosowanie, dla pacjentów nie są aż tak oczywiste. Myślę, że Pani/Panu jako osobie obeznanej w leczeniu nie trzeba nawet tłumaczyć, jak przebiega stosowanie leków przeciwbólowych w Polsce, niemniej doradzanie pacjentom na podstawie jednego zadnia warte jest zachowania daleko idących środków ostrożności. Cieszę się jednak, że dba Pani/Pan o poprawność moich odpowiedzi ;)

F (anonim, 31.60.129.)
około 10 miesięcy temu

Tutaj widzę, że pojawia się ta sama rada odnośnie połączeń paracetamolu z NLPZ, ale niepokoi mnie również sugestia aby stosować rutynowo gastroprotekcję zwłaszcza przy krótkotrwałym stosowaniu leku o tak niewielkim współczynniku gastrotoksyczności - w stosunku do ketoprofenu, ketorolaku etc. - jak deksketoprofen u pacjenta, który nie zgłasza innych chorób czy zażywanych leków - SSRI etc. Warto ją rozważyć, ale aby zastosować muszą zaistnieć konkrtne przesłanki.

Można stosować na zmianę leki Dexak oraz Paracetamol, ale w odstępach co najmniej 6-8 godzinnych. Leków nie należy jednorazowo łączyć ze sobą.

Dexak zawiera deksketoprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym, stosowany w leczeniu umiarkowanego bólu.

Paracetamol to substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie ma działania przeciwzapalnego.

Proszę pamiętać, aby oba leki stosować maksymalnie 3-4 dni, a jeśli dolegliwości nie ustępują - zgłosić się do lekarza. Dexaku nie powinno łączyć się z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, jak np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak.

Podczas terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, proszę nie zapominać o stosowaniu "osłony żołądka" przed działaniami niepożądanymi, jakie substancje te wywołują ze strony przewodu pokarmowego. Do substancji takich należą, np. pantoprazol czy omeprazol. Są one dostępne bez recepty i stosujemy je najlepiej 30 minut przed śniadaniem, a w innym wypadku - 2 godziny po posiłku.
Załączam przykładowe preparaty:
- Helicid Control:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87996/helicid-control-kapsulki/apteki/w-warszawie

- Controloc Control:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/19739/controloc-control-tabletki/apteki/w-warszawie

ulotkę leku Dexak:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/92345/dexak-tabletki-powlekane/ulotka

link do śledzenia jego dostępności w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92345/dexak-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

oraz artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc