Kari (anonim, 185.124.118.)
około roku temu, Warszawa

Czy plamienia śródcykliczne przy stosowaniu plastrów Evra są powodem do zmiany środka antykoncepcyjnego?

Witam, 4 miesiąc stosuje plastry antykoncepcyjne evra, niestety po każdym krwawieniu z odstawienia, które trwa 3 dni i kończy się, po naklejeniu kolejnego plastra zaczynaja sie plamienia, które trwają około tygodnia. W zeszły piątek byłam na kontroli u lekarza, poza mięśniakiem podsurowicowkowym, który kontrolujemy bo jest malutki, wszystko ok. Plastry dostałam ze względu na długie i obfite miesiączki, one się zmniejszyły martwią mnie tylko te plamienia, lekarz powiedział ze mogę brać hemorigen, ale on w sumie nic nie zmienia. Czy jestem skazana na zmianę antykoncepcji? Lekarz przy mięśniaku nie chce przepisywać tabletek

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystko zależy od tego, jak bardzo uciążliwe są dla Pani te plamienia i czy ewentualna alternatywna metoda antykoncepcji jest dla Pani do zaakceptowania (jak Pani napisała tabletki nie wchodzą w grę).
Opisała Pani korzyści, jakie odnosi Pani ze stosowania plastrów Evra (krótsze i mniej obfite miesiączki). Wskazała Pani, że był to główny cel zastosowania tego produktu. Warto się zatem zastanowić, czy jest Pani skłonna zaryzykować zmianę leku, który może nie dać zbliżonych rezultatów jeśli chodzi o nasilenie krwawień. Oczywiście jest także możliwość, że inny środek będzie niwelował obfite krwawienia bez wywoływania dodatkowych plamień.

W materiałach załączonych do plastrów Evra można przeczytać, iż "podczas stosowania tego leku w tygodniach z naklejonym plastrem mogą wystąpić nieoczekiwane krwawienia z pochwy lub plamienia. Objawy te zwykle ustępują po kilku pierwszych cyklach. Plamienia i niewielkie krwawienia mogą być również spowodowane błędami w stosowaniu plastrów". Sądzę, że być może warto przeanalizować te informacje i ewentualnie wstrzymać się jeszcze przez jakiś czas ze zmianą środka oraz sprawdzić, czy przykleja Pani plastry w sposób całkowicie zgodny z instrukcją.

Odbyła Pani konsultację u specjalisty, który nie stwierdził żadnych niepokojących zmian. Wydaje się zatem, że po rozważeniu wszystkich "za i przeciw" oraz powyższych informacji ostateczna decyzja należy do Pani. Wady i zalety poszczególnych produktów w kontekście Pani sytuacji zdrowotnej może przedstawić Pani ginekolog.

Załączam artykuły na temat plastrów Evra oraz antykoncepcji, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji