---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Gosia (anonim, 109.243.128.) Warszawa 46 dni temu

Jak długo należy stosować dodatkowe zabezpieczenie po antybiotykoterapii, jeżeli na stałe stosuję Evrę?
9,99 zł

Ochrona antykoncepcyjna. Witam, mam pytanie odnosnie stosowania antybiotyku przy plastrach Evra. Wiem, że antybiotyk osłabia działanie antykoncepcji w trakcie jego stosowania i na 7 dni po. Czy jeśli w sytuacji gdy antybiotyk lub inne leki osłabiające skończę brać jednocześnie wraz ze zdjęciem trzeciego plasterka to gdy upłynie 7 dni ochrona antykoncepcyjna wróci? Chodzi mi tu o sytuacje gdy te 7 dni wypada na przerwę na krwawienie 7 dniową to ochrona wróci wraz z naklejaniem nowego pierwszego plasterka? czy dopiero wróci jakby przy drugim plastrze czyli 7 dni od noszenia plastra czyli wychodziło by to 2 tyg ponieważ 7 dni przerwa na krwawienie i potem 7 dni nowy plaster. Nie wiem jak rozumieć właśnie te 7 dni czy ma to znaczenie gdy np to pierwszy plaster i ochrona wróci po tygodniu bo zakładam następny i wtedy wraca po 7 dniach, czy w sytuacji gdy to przerwa na krwawienie to wydłuża się to o kolejny tydzień czyli łącznie 2 tyg.

25 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

Dziękuje życzę Pani wszystkiego dobrego

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Nie będzie problemu, jeśli saszetka z prezerwatywą pozostanie otwarta nawet do 15-30 minut. Nadal zachowuje swoją skuteczność.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

W sensie otwarciu typowo i wyjęciu prezerwatywy na wierzch

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

A ile minut po otwarciu można użyć taka prezerwatywe ? 5-10 minut będzie okej?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Nie wpływa to na skuteczność antykoncepcji. Można postępować w ten sposób i działanie prezerwatywy jest zachowane.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

Dziękuje Pani bardzo za dokładnie wytłumaczenie. Mam już ostatnie pytanie do Pani, używamy na codzień do stosunków prezerwatyw, rozumiem ze prezerwatywe powinno użyć się od razu po otwarciu opakowania, czy jeśli otworzy się prezerwatywe i wyjmie ją i ona poleży około kilku minut przed użyciem, rozumie Pani najpierw po prostu wyjmie się ją z opakowania odłoży i za chwile partner zalozy ją około 5 minut minie to ta prezerwatywa jest dobra ? Czy kilka minut wpływa na skuteczność prezerwatywy? Leżała ona około 5 minut na szafce później partner ją założył, po stosunku sprawdziliśmy i nie była pęknięta bo nie leciała z niej woda czy takie kilka minut wpływa na coś ?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Narkoza nie ma wpływu.
W opisanej sytuacji nie ma ryzyka zajścia w ciążę - nie dochodzi do wytrysku w pochwie, zatem nie ma ryzyka ciąży.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

A narkoza ma wpływ na plaster?

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

A rozumiem, bo po operacji zawsze dostaje duże dawki paracetamolu i z połączeniem z antybiotykiem dobezpieczalam się prezerwatywa, niemniej używam ją przy każdym stosunku dla pewności. A czy duże jest ryzyko ciąży przy stosowaniu do plasterka prezerwatywy przy każdym stosunku i partner nie konczy w środku w sytuacji osłabienia plastra

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Obecnie brak jest wystarczających badań wskazujących na to, aby przyjmowanie wysokich dawek paracetamolu wpływało niekorzystnie na skuteczność plastrów Evra. Ochrona jest zachowana, niemniej z uwagi na szkodliwość wysokich dawek paracetamolu na wątrobę, odradzam tego typu praktykę.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 42 dni temu

Dziękuje wszystko Pani super wyjaśniła wole po prostu dopytac żeby na przyszłość wiedzieć. A czy np przy przekroczeniu dawki Paracetamolu stosujemy tez dodatkowa ochronę przez 7 dni?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Jeśli stosuje Pani dodatkowo prezerwatywnę, nie ma powodów do obaw i nie ma ryzyka ciąży.
Tak, w przypadku tabletek istnieje ryzyko, że zaburzenia przewodu pokarmowego powodowane antybiotykiem w dużym stopniu osłabią ich działanie; przy plastrach nie ma takiej zależności - biegunka czy wymioty nie pływają na skuteczność plastrów.

Tak jak wspomniałam, są to rozważania czysto teoretyczne - jeśli przy 2 plastrze stosowałaby Pani antybiotyk, po 7 dniach byłaby już Pani w pełni chroniona - czyli w przerwie na krwawienie ochrona byłaby zachowana; jeśli antybiotyk stosowałaby Pani przy 1 plastrze- przy 3 byłaby Pani chroniona. Jeśli przy 3 - ochrona byłaby zapewniona przy nowym opakowaniu. Niemniej jak wspomniałam - ryzyko osłabienia antykoncepcji plastrów przez antybiotyk jest niskie.

Gosia (anonim, 188.146.122.) 42 dni temu

Czyli antybiotyk osłabia plaster mniej niż np tabletki ? Jest to mniejsze osłabienie ?

Gosia (anonim, 188.146.122.) 42 dni temu

Jeśli stosuje się prezerwatywe do każdego stosunku i ona nie pękła to czy wtedy należy patrzeć na te osłabienia plastra? Czy przy prezerwatywie nie trzeba pilnować takich rzeczy

Gosia (anonim, 188.146.122.) 42 dni temu

Ale tyczy się to kwestii 3 plasterka, a przy 2 plastrze jeśli wraca ochrona to już wtedy jakby w przerwie na krwawienie jest się tez zabezpieczonym?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Do@Gosia:

Ponieważ jest to ostatni plaster z opakowania, dla bezpieczeństwa należy stosować dodatkową antykoncepcję również w przerwie na krwawienie. Czyli pełna ochrona będzie zachowana przy nowym opakowaniu plastrów - od pierwszego plasterka z nowego opakowania.

Należy mieć na uwadze, iż są to rozważania czysto teoretyczne. W praktyce wpływ antybiotyku na działanie plastra jest niewielki i ryzyko osłabienia skuteczności antykoncepcji jest małe.

Niemniej, jeśli chce mieć Pani pewność, że będzie Pani chroniona. Do końca tego opakowania oraz w czasie przerwy na krwawienie należy stosować prezerwatywę. Można z niej zrezygnować od pierwszego plastra z nowego opakowania.

Gosia (anonim, 188.146.122.) 42 dni temu

Czyli przy 3 plasterku 7 dni wystarcza i w przerwie na krwawienie jest się zabezpieczonym wówczas gdy założę po przerwie plasterek? Czy 3 plaster to za mało żeby być chroniona w przerwie

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

42 dni temu

Do @Gosia:
Podstawowym mechanizmem działania plastrów Evra oraz antykoncepcji doustnej jest zahamowanie jajeczkowania - czyli owulacji, która naturalnie występuje w 13-15 dniu cyklu. Regularne stosowanie antykoncepcji przez okres 7 dni powoduje zahamowanie owulacji i zapewnia ochronę antykoncepcyjną. Zatem, jeśli chce być Pani pewna, że ochrona zadziała, należy nieprzerwanie stosować antykoncepcję przez okres 7 dni. 21 dni regularnego stosowania hormonów sprawia, że owulacja nie występuje, czyli w trakcie 7 dniowej przerwy, gdy nie dostarcza Pani hormonów nie ma już ryzyka zapłodnienia.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 44 dni temu

A tyczy się to każdego z plastra? Czy jeśli przy 3 plastrze ochrona wróciła to tez będę chroniona w przerwie? Czy tylko jeśli ochrona wraca od 2 plasterka

Gosia (anonim, 109.243.128.) 44 dni temu

Czyli jeśli odczekalam ten czas, po antybiotyku było krwawienie plus tydzień z pierwszego plasterka dla pewności, zakładamy ze przy drugim wróciła ochrona to drugi, trzeci potem przerwa ( dalej ochrona jest?) krwawienie przyszło i założyłam nowy plaster czyli nowy cykl to ochrona jest okej?

Katarzyna Kosińska Farmaceutka, Redaktorka

45 dni temu

Jeżeli pyta Pani o ochronę w trakcie przerwy na krwawienie tuż po zakończeniu leczenia, to nie należy zakładać pełnego działania Evry, ze względu na możliwość zaburzenia jej działania przez leki kolidujące. Analizując potencjalne sytuacje, które mogą się wydarzyć, zakładamy powrót pełnej ochrony od 2 plastra w kolejnym cyklu i od tej pory skuteczność antykoncepcyjna jest w pełni zachowana w każdym momencie cyklu, także podczas krwawienia. Zgodnie z informacją podaną wcześniej - wpływ antybiotyków na antykoncepcję hormonalną jest przedmiotem dyskusji, dlatego cała opisana procedura ma charakter wysoce prewencyjny.

Gosia (anonim, 109.243.128.) 45 dni temu

Mogę rozumieć ze w sytuacji gdy ochrona wróciła mi o 2 plasterka tak jak Pani mówi, to w przerwie na krwawienie po trzecim plastrze byłam również chroniona ? I gdy po przerwie założyłam nowy plaster to tez jestem już chroniona w 100%? Jakby w tamtym cyklu po krwawieniu nie było już leków ale wiedziałam ze przy 1 tygodniu plasterka dopiero wraca on do normy

Gosia (anonim, 188.146.122.) 45 dni temu

A co w takim razie z ochrona w przerwie na krwawienie? Jeśli tak jak Pani mówi przy 2 plastrze ochrona wróciła to 2,3 plaster ochrona wróciła a przerwa na krwawienie ?

Gosia (anonim, 188.146.122.) 45 dni temu

Dziękuje ! Tak myślałam dlatego przy 1 plasterku stosowałam prezerwatywę, a gdy jest to w cyklu to po prostu wystarczy 7 dni po antybiotyku ?

Katarzyna Kosińska Farmaceutka, Redaktorka

46 dni temu

Antykoncepcja hormonalna zaczyna działać w pełni po upływie 7 dni od momentu rozpoczęcia stosowania - tyle czasu trwa zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-jajniki, która odpowiada m.in. za owulację. Jeżeli stosowany antybiotyk osłabiał działanie plastrów Evra (np. zmniejszając ilość wchłanianej substancji czynnej), należy założyć, że konieczne będzie stosowanie plastrów przez 7 kolejnych dni po krwawieniu z odstawienia, aby przywrócić ich pełną skuteczność (czyli można zrezygnować z dodatkowego zabezpieczenia po naklejeniu 2 plastra). W przypadku większości antybiotyków, ich wpływ na skuteczność antykoncepcji jest dyskutowany i zdania są podzielone (o czym można przeczytać w artykule: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji ). Chcąc mieć 100% pewność, warto stosować przez konieczny czas dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa).

Na naszej stronie można sprawdzić dostępność leku oraz dokonać rezerwacji w aptece:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/apteki

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły