← powrót do głównej strony opinii i pytań

Paula (anonim, 83.6.219.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Czy otumanienie i senność za dnia są normalne w przypadku zażywania leku Trittico?

Czy otumanienie i senność za dnia jest normalna czy lepiej przerwać branie leku? Biorę od 5 dni

Substancja czynna leku Trittico - trazodon może wywoływać senność, splątanie, nieostre widzenie czy zawroty głowy. Jest to znany i opisany w ulotce przylekowej skutek uboczny. Jeśli takie objawy występują nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w ruchu. Objawy te mogą być bardziej nasilone na początku leczenia i powinny ustąpić podczas dalszego stosowania.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/80016/trittico-cr-tabletki/ulotka

Zauważyłam, że zadała Pani również drugie pytanie - o możliwość łączenia leku Trittico z preparatami na alergię. Trazodon może nasilać działanie leków tzw. przeciwhistaminowych (większość leków przeciwalergicznych należy do tej grupy) oraz potęgować ich skutki uboczne takie jak senność i uspokojenie. Trittico i leki przeciwalergiczne można stosować razem, tylko jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa oraz na jakie dodatkowe schorzenia cierpi. W takich sytuacjach może zachodzić konieczność modyfikacji dawki lub w ogóle całości terapii, jeśli np. leki na alergię muszą być przez pacjenta zażywane nieprzerwanie.

Jeśli w Pani przypadku może mieć miejsce opisana powyżej interakcja (wzajemne oddziaływanie), czuje się Pani zaniepokojona objawami, jakie występują po stosowaniu leku Trittico lub są one bardzo nasilone - proszę skonsultować się z lekarzem.

Załączam linki do artykułów na temat łączenia ze sobą leków oraz działań niepożądanych, które w przypadku każdego leku, czy też zestawienia lekowego mogą, chociaż nie muszą wystąpić:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
O wystąpieniu skutków ubocznych należy poinformować lekarza. Można i warto je zgłaszać także indywidualnie.
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane