Ból i gorączka

Gorączka, stan podgorączkowy oraz bóle mogą towarzyszyć przeziębieniu, grypie oraz innym chorobom. W aptece bez recepty kupić można leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, m.in. w postaci tabletek, kapsułek, czy czopków, które pozwolą zwalczyć te dokuczliwe objawy.

Tabletki i kapsułki na ból i gorączkę 

  • w aptekach bez recepty kupić można doustne środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, m.in. z paracetamolem, ibuprofenem, metamizolem, kwasem acetylosalicylowym, meloksikamem, diklofenakiem, ketoprofenem,
  • leki te dostępne są w różnych dawkach, dlatego przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką,
  • leki w kapsułkach płynnych lub rozpuszczalnych w wodzie tabletkach pozwolą uzyskać szybki efekt działania, dodatkowo tabletki rozpuszczalne w wodzie lub bezpośrednio w jamie ustnej są doskonałą alternatywą dla osób mających problemy z połykaniem.

Czopki na ból i gorączkę

  • leki te dostępne są w różnych dawkach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci (czopki z ibuprofenem) lub dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych (czopki z paracetamolem),
  • nie wymagają przechowywania w lodówce,
  • stanowią alternatywę dla leków doustnych, których podanie może być utrudnione, zwłaszcza podczas infekcji, której towarzyszą wymioty lub w przypadku osób mających problemy z połykaniem,
  • należy zwrócić uwagę, aby nie powielać dawek tych samym leków podawanych doustnie i doodbytniczo, gdyż takie postępowanie może prowadzić do przedawkowania.

Saszetki na ból i gorączkę

  • alternatywą dla tabletek i kapsułek są granulaty do sporządzenia zawiesiny doustnej do rozpuszczenia w ciepłej wodzie (np. środki złożone z paracetamolem) lub w wodzie o temperaturze pokojowej (np. z kwasem acetylosalicylowym, deksketoprofenem),
  • preparaty te stosowane są chętnie w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, gdyż oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, w zależności od składu mogą działać również napotnie lub przeciwkaszlowo,
  • z uwagi na wysokie dawki substancji czynnej produkty te przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych lub dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

W aptekach dostępne są również leki na ból i gorączkę u dzieci oraz plastry, żele i maści przeciwbólowe łagodzące objawy gorączki (plastry z mentolem) i urazów.

Lek bez recepty

Metafen Zatoki tabletki

Metafen Zatoki to tabletki stosowane w leczeniu objawów związanych z zapaleniem zatok. Zawierają ibuprofen, który zmniejsza reakcję zapalną i działa przeciwbólowo oraz pseudoefedrynę, która obkurcza naczynia śluzówki nosa, dzięki czemu udrożnia zatkany nos i zmniejsza ilość wydzieliny. Preparat odpowiedni dla wegetarian.

Dostępny w 69% aptek.

Lek bez recepty

Moilec tabletki

Moilec to tabletki zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny, działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo - meloksykam. Przenika on do mazi stawowej, gdzie łagodzi objawy chorób reumatoidalnych. Ponadto pomaga zmniejszać objawy towarzyszące urazom i przeciążeniu fizycznemu (obrzęk, zaczerwienienie, ból).

Dostępny w 59% aptek.

Lek bez recepty

Nurofen tabletki powlekane

Nurofen to lek przeciwbólowy zawierający ibuprofen, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek stosuje się w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu (bóle głowy, bóle kostno-stawowe, bóle menstruacyjne, ból zębów, bóle pourazowe) oraz gorączki.

Dostępny w 79% aptek.

Lek bez recepty

Nurofen Express Forte kapsułki

Nurofen Express Forte to kapsułki miękkie zawierające wysoką dawkę ibuprofenu, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu (bóle głowy, bóle kostno-stawowe, bóle menstruacyjne, ból zębów, bóle pourazowe) oraz gorączki.

Dostępny w 97% aptek.

Lek bez recepty

Opokan tabletki

Opokan to lek w postaci tabletek, który zawiera działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo meloksykam. Preparat stosuje się w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu, głównie w przebiegu chorób reumatoidalnych.

Dostępny w 97% aptek.

Lek bez recepty

Panadol tabletki powlekane

Panadol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Preparat zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia, a także w stanach przeziębienia i grypy.

Dostępny w 38% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Accord tabletki

Paracetamol Accord to tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Preparat łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak ból głowy, zęba, mięśni, menstruacyjne, a także zmniejsza objawy przeziębienia i grypy.

Dostępny w 20% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Farmina czopki

Paracetamol Farmina w formie czopków łagodzi ból i gorączkę różnego pochodzenia. Do stosowania u niemowląt w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy, a także podczas ząbkowania. Forma czopka ułatwia podawanie leku w przypadku wymiotów lub trudności z połykaniem u dzieci.

Dostępny w 84% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Hasco czopki

Paracetamol Hasco w postaci czopków wskazany jest do łagodzenia bólu i gorączki różnego pochodzenia. Zmniejsza ból podczas ząbkowania oraz urazów, a także łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Forma czopka może być stosowana u dzieci podczas wymiotów i trudności z połykaniem.

Dostępny w 89% aptek.

Lek bez recepty

Polopiryna C tabletki musujące

Polopiryna C to tabletki musujące, które zawierają kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz witaminę C. Składniki te łagodzą objawy przeziębienia i grypy.

Dostępny w 80% aptek.

Lek bez recepty

Polopiryna Complex proszek (do wytworzenia płynu)

Preparat Polopiryna Complex zawiera 3 składniki aktywne: kwas acetylosalicylowy, fenylefrynę oraz chlorfeniraminę. Preparat łagodzi objawy przeziębinia i grypy, a ponadto udrażnia przewody nosowe i hamuje łzawienie z oczu.

Dostępny w 91% aptek.

Lek bez recepty

Polopiryna Max tabletki powlekane

Polopiryna Max to lek w postaci tabletek, który zawiera kwas acetylosalicylowy w dawce 500 mg. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, przez co może być stosowana w leczeniu dolegliwości bólowych, a także w chorobach reumatycznych (pod kontrolą lekarza).

Dostępny w 84% aptek.

Lek bez recepty

Polopiryna Max Hot proszek (do wytworzenia płynu)

Polopiryna Max Hot to preparat złożony, zawierający kwas acetylosalicylowy, kwas askorbinowy oraz kofeinę. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, można go stosować w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy.

Dostępny w 16% aptek.

Lek bez recepty

Polopiryna S tabletki rozpuszczalne

Polopiryna S to tabletki musujące zawierające kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go również w leczeniu i profilaktyce zawału mięśnia sercowego oraz w chorobach reumatycznych (pod kontrolą lekarza). Preparat odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Dostępny w 99% aptek.

Lek bez recepty

Pyralgina tabletki

Pyralgina to lek w postaci tabletek z metamizolem sodu. Preparat wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne, dlatego znalazł zastosowanie, m.in. w leczeniu silnego bólu (np. pourazowego, pooperacyjnego), gorączki, a także kolek. Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 15. roku życia (o wadze ciała > 53 kg).

Dostępny w 100% aptek.

Lek bez recepty

Pyralgina gorączka granulat (do wytworzenia płynu)

Pyralgina gorączka to saszetki zawierające granulat, z którego sporządza się roztwór przeznaczony do stosowania w stanach opornej na inne substancje gorączki, bolesnych skurczach mięśni gładkich czy umiarkowanych dolegliwościach bólowych. Preparat zawiera metamizol, który odpowiada za jego działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Dostępny w 58% aptek.

Lek bez recepty

Saridon tabletki

Saridon to preparat złożony, zawierający kofeinę, propyfenazon oraz paracetamol. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe i można go stosować w leczeniu bólu różnego pochodzenia, np. głowy, stawów, bólu pooperacyjnym.

Dostępny w 86% aptek.

Lek bez recepty

Solpadeine tabletki

Solpadeine w postaci tabletek stosowany jest w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bólu głowy, zębów, stawów, bólów menstruacyjnych). Preparat zawiera kodeinę, paracetamol oraz kofeinę. Dzięki połączeniu tych składników działa silnie przeciwbólowo, a efekt utrzymuje się przez długi czas.

Dostępny w 73% aptek.

Lek bez recepty

Solpadeine tabletki musujące

Solpadeine w postaci tabletek musujących stosowany jest w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bólu głowy, zębów, stawów, bólów menstruacyjnych). Preparat zawiera kodeinę, paracetamol oraz kofeinę. Dzięki połączeniu tych składników działa silnie przeciwbólowo, a efekt utrzymuje się przez długi czas.

Dostępny w 99% aptek.

Lek bez recepty

Solpadeine kapsułki

Solpadeine w postaci kapsułek stosowany jest w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bólu głowy, zębów, stawów, bólów menstruacyjnych). Preparat zawiera kodeinę, paracetamol oraz kofeinę. Dzięki połączeniu tych składników działa silnie przeciwbólowo, a efekt utrzymuje się przez długi czas.

Dostępny w 76% aptek.

Lek bez recepty

Solpadeine Max tabletki musujące

Solpadeine Max w postaci tabletek musujących stosowany jest w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bólu głowy, zębów, stawów, bólów menstruacyjnych). Preparat zawiera zwiększoną dawkę kodeiny, paracetamolu oraz kofeiny. Dzięki połączeniu tych składników działa silnie przeciwbólowo, a efekt utrzymuje się przez długi czas.

Dostępny w 92% aptek.

Lek bez recepty

Tabcin Trend kapsułki

Tabcin Trend to produkt leczniczy stosowany w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia. Zawiera trzy substancje czynne: chlorfenyraminę, pseudoefedrynę i paracetamol. Pseudoefedryna obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając tym jej obrzęk, a chlorfenyramina ogranicza objawy takie jak katar i kichanie. Paracetamol działa przeciwbólowo. Do stosowania od 15 roku życia.

Dostępny w 88% aptek.

Lek bez recepty

Theraflu Extra Grip proszek (do wytworzenia płynu)

Theraflu Extra Grip to lek w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania w ciepłej wodzie, który łagodzi objawy towarzyszące przeziębieniu lub grypie. Preparat zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz fenylefrynę, która obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejsza obrzęk, udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Dodatkowo zawarta w preparacie feniramina łagodzi odruch kichania i łzawienie z oczu oraz ułatwia zasypianie.

Dostępny w 98% aptek.

Lek bez recepty

Theraflu Max Grip proszek (do wytworzenia płynu)

Theraflu Max Grip to lek w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania w ciepłej wodzie, który łagodzi dolegliwości towarzyszące przeziębieniu lub grypie. Preparat zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz fenylefrynę zmniejszającą obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie i udrażniającą zatkany nos. Dodatkowo witamina C wspomaga organizm w walce z infekcją.

Dostępny w 58% aptek.

Lek bez recepty

Theraflu Zatoki proszek (do wytworzenia płynu)

Theraflu Zatoki to lek w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania w ciepłej wodzie, który łagodzi dolegliwości w obrębie zatok. Preparat zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz pseudoefedrynę, która obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejsza obrzęk, udrażnia nos i ułatwia oddychanie.

Dostępny w 95% aptek.

Lek bez recepty

Ultrapiryna Plus proszek musujący

Ultrapiryna Plus to lek w postaci proszku musującego do sporządzania roztworu, stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Preparat zawiera działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo kwas acetylosalicylowy oraz kwas askorbowy (witaminę C) i wapń, które wspomagają działanie układu odpornościowego organizmu.

Dostępny w 27% aptek.

Lek bez recepty

Vicks SymptoMed granulat (do wytworzenia płynu)

Vicks SymptoMed to proszek do rozpuszczania stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, fenylefrynę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa oraz chlorfenaminę, która zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Nie zawiera cukru.

Dostępny w 42% aptek.

Lek bez recepty

Vicks SymptoMed Complete o smaku cytrynowym proszek (do wytworzenia płynu)

Vicks SymptoMed Complete o smaku cytrynowym to proszek do rozpuszczania stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, składniki wykrztuśne oraz zmniejszające obrzęk nosa. Preparat łagodzi bóle mięśni, głowy i gardła, udrażnia nos i ułatwia odkrztuszanie.

Dostępny w 87% aptek.

Lek bez recepty

Voltaren Acti Forte tabletki powlekane

Voltaren Acti Forte to lek do stosowania doustnego w leczeniu bólu pleców, bólów reumatycznych oraz bólu mięśni. W skład preparatu wchodzi diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Dostępny w 79% aptek.

Lek bez recepty

Voltaren Express Forte kapsułki

Voltaren Express Forte to lek do stosowania doustnego w leczeniu bólu pleców, bólów reumatycznych oraz bólu mięśni. W skład preparatu wchodzi diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Dostępny w 92% aptek.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.04.2021 20:36:41

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Pod jaką nazwą występuje w Szwecji Polopiryna S?
Pod jaką nazwa występuje w SZWECJI polopiryna S . Czy jes t jej odpowiednik?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czopki Paracetamol Hasco - godzinę po podaniu temperatura zamiast spaść- wzrosła.
Czopki Paracetamol Hasco godzinę po podaniu temperatuara zamiast spaść wzroła z 37,8 st C do 38,4 st C nie rozumiem
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Abrea ma działanie przeciwgorączkowe?
Czy lek ABREA obniża również gorączkę? Nie wiem, co mogę podać choremu przeciwgorączkowego po leku ABREA. Jaka ewentualnie dawkę zastosować dla osoby ...
odpowiada Ewa Pilch

Czy jeśli gorączka nie spadła po paracetamolu, to można od razu zastosować Pyralginę? Czy lepiej ibuprofen?
Czy jeśli gorączka nie spadła po paracetamolu można od razu zastosować pyralginę? Czy lepiej ibuprofen? Gorączka ponad 39 przy koronawirusie.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można brać ibuprofen na gorączkę przy zakażeniu COVID-19?
Jak to w końcu jest z tym ibuprofenem przy covid-19, brać na gorączke czy nie jest to wskazane? Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po podaniu Apapu gorączka powinna spaść do 36,6 czy wystarczy, że w ogóle spadnie?
Czy po podaniu apapu gorączka powinna spaść do 36,6 czy wystarczy że w ogóle spadnie np do 37.5-38? Początkowa temperatura 39,1 spowodowana koronawiru...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie ból i gorączka odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.