Skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności (kwiecień 2020)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową, rekordowo krótką listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Najnowszy wykaz zawiera jedynie 312 pozycji - o ponad 500 mniej niż ten z 1 kwietnia. Sprawdzamy, jakie pozycje zostały wykreślone. Czy najkrótsza od wielu miesięcy lista antywywozowa to dobry znak dla rynku leków?

Usunięcie pozycji dodanych w związku z epidemią

Usunięto przede wszystkim wszystkie produkty, jakie zostały dodane do listy w związku z pojawieniem się koronawirusa (więcej: Więcej leków zagrożonych brakiem dostępności z powodu koronawirusa). Zniknęły środki ochronne, które znalazły się w wykazie na samym początku epidemii (między innymi czepki, maski czy rękawice). Usunięto również preparaty do dezynfekcji.

Na nowej liście nie ma także leków Arechin, Plaquenil ani produktów przeciwwirusowych z rytonawirem, lopinawirem, amantadyną czy oseltamiwirem. Wykreślono także leki z paracetamolem oraz preparaty złożone zawierające tę substancję czynną. Można podsumować, że trend związany z poszerzaniem listy w obliczu epidemii został całkowicie odwrócony.

Wiosenne porządki na „starej liście”

Jeśli chodzi o pozycje, które były objęte zakazem wywozu już wcześniej, to na nowej liście nie znajdziemy takich leków jak:

 • Vesicare w dawce 5 mg i 10 mg - to lek zawierający solifenacynę. Vesicare stosuje się w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego.
 • Preparaty z mesalazyną - czopki i tabletki dojelitowe pod nazwą handlową Salofalk oraz czopki Pentasa stosowane są w chorobach zapalnych jelit.
 • Rispolept i Rispolept Consta - leki stosowane w psychiatrii zawierające risperidon w wyborze dawek.
 • Losmina - przeciwzakrzepowa enoksaparyna sodowa w pięciu różnych dawkach.
 • Minirin Melt - liofilizat doustny z desmopresyną, znajdującą zastosowanie w moczówce i moczeniu nocnym u dzieci.
 • Gardasil - szczepionka czterowalentna przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Wykreślenie z listy nie oznacza niestety powrotu preparatu do sprzedaży.
 • Gabitril - preparat z przeciwpadaczkową tiagabiną.
 • Firmagon - degareliks, ale tylko w dawce 120 mg. Dawka 80 mg nadal jest ujęta na liście leków zagrożonych brakiem dostępności. Degareliks jest antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny – przyjmują go mężczyźni z rakiem gruczołu krokowego reagującym na hormonoterapię.
 • Copaxone - lek z glatiramerem, substancja dostępna jest w ramach programu lekowego B.29. – leczenie stwardnienia rozsianego.
 • BCG-Medac - lek służy do sporządzania zawiesiny do podawania do pęcherza moczowego. Preparat zawiera osłabione bakterie Mycobacterium bovis, pobudza układ odpornościowy i jest stosowany w niektórych rodzajach raka pęcherza moczowego.
 • Eliquis – preparat z przeciwzakrzepowym apiksabanem, ale wyłącznie w dawce 5 mg w opakowaniu po 56 tabletek i po 60 tabletek. W wykazie nadal obecna będzie dawka 2,5 mg po 60 tabletek.
 • Depo-Medrol - zawiesina do wstrzykiwań zawierająca metyloprednizolon - glikokortykosteroid przeznaczony do stosowania ogólnego i miejscowego.
 • Novothyral i Novothyral 75 – produkty zawierające hormony tarczycy: lewotyroksynę (T4) i liotyroninę (T3)

Problemy z lekami mniejsze niż dotychczas?

Jak poinformował Maciej Miłkowski w odpowiedzi z dnia 4 kwietnia 2020 roku na interpelację poselską, iż "na chwilę obecną żaden z producentów leków nie deklaruje braku dostępności leków. Przeciwnie większość producentów informuje, że posiada zapasy substancji czynnych co najmniej do połowy roku a nawet do końca roku."

Obecnie rzeczywiście nie są odczuwalne większe niż zazwyczaj problemy z podażą lekarstw, a nasza lista produktów leczniczych, których może brakować w aptekach wręcz się skróciła (więcej: Leki, które zniknęły z aptek: kwiecień 2020). Jednak przedwczesny optymizm nie jest jeszcze uzasadniony. Są sygnały, że kryzys może dopiero nadejść.

Kiedy powrót do „normalności”?

Niemniej kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że rząd przedstawił plan czteroetapowego "odmrażania kraju" - stopniowego uwalniania restrykcji związanych z działalnością gospodarczą i życiem społecznym. Pierwszy etap został zaplanowany na 20 kwietnia 2020 roku. Kolejne będzie można wdrożyć wyłącznie, jeśli analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz obserwacja realizacji wytycznych sanitarnych na to pozwolą.

Nie są jednak do końca jasna konsekwencje gospodarcze epidemii, w tym dla sektora farmaceutycznego. Przykładowo, po rekordowym marcu sprzedaż w aptekach spadła o prawie 40%. Niektóre placówki (np. w unieruchomionych centrach handlowych) są wręcz w trudnej sytuacji.

#będziedobrze

W przestrzeni publicznej ostatnio popularny stał się ha sztag #będziedobrze, jako wyraz solidarności w walce z koronawirusem i wyraz wzajemnego dodawania sobie otuchy i nadziei na pokonanie epidemii.

Niestety w niedzielę 19.04.2020 wystąpił najwyższy dzienny przyrost zachorowań w naszym kraju od początku pandemii – potwierdzono 545 przypadków nowych zakażeń. Obawy wzbudzają w szczególności informacje o wykrywaniu dużych ognisk epidemicznych w ośrodkach opieki długoterminowej, ale także wśród personelu medycznego. Jednocześnie w najbardziej dotkniętych koronawirusem krajach – Włochach i Hiszpanii - sytuacja poprawia się.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (kwiecień 2020)?

Ministerstwo Zdrowia skróciło listę antywywozową. Od 2 kwietnia 2020 roku liczy ona 858 pozycji, zamiast obowiązujących jeszcze w marcu 1587. Czy wprowadzono jakieś istotne zmiany? Lista powinna być publikowana nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, jednak od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, ministerstwo publikuje ją znacznie częściej.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (marzec 2020)?

5 marca Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualizację wykazu produktów zagrożonych brakiem dostępności. Nowe obwieszczenie liczy aż 1324 pozycje i szybko zyskało nazwę „listy koronawirusowej”. Dla których produktów ograniczono możliwość wywozu za granicę ze względu na istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polaków? Jak wykaz ma się do obecnej sytuacji epidemiologicznej?

Nowy wykaz leków zagrożonych: jak naprawdę powstaje lista?

Nowego wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności spodziewaliśmy się dopiero w styczniu. Niespodziewanie pojawił się teraz, wraz z zapowiedzią nowej listy refundacyjnej. Jako zagrożone uznano kolejne sześć leków (łącznie 422 pozycje), ale bardziej zainteresował nas proces, w jakim powstaje wykaz. Dodane ostatnio leki nasuwają wątpliwości, czy oficjalnie komunikowane kryteria odpowiadają rzeczywistości. Nasza analiza je potwierdziła.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Jak przeżyć praktyki w aptece szpitalnej po 4 roku farmacji?

Praktyki wakacyjne po 4 roku farmacji są świetną okazją na zapoznanie się z tym, jak wygląda praca w aptece szpitalnej i jakie obowiązki mają farmaceuci pracujący w zakładach przemysłowych, laboratoriach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Aby ułatwić Ci przygotowanie się do tego okresu podpowiadamy, jak bezproblemowo zorganizować praktyki po 4 roku farmacji, w jakich instytucjach możesz znaleźć zatrudnienie w tym okresie oraz jak w 100% wykorzystać ten czas do zdobycia wiedzy i umiejętności.

Jak przygotować się na 1 rok farmacji?

Dostałeś się na farmację, a po fali radości zaczynają dopadać Cię myśli, jak to będzie wyglądało, czy sobie poradzisz i jak się do tego dobrze przygotować? Nie jesteś z tym sam - myślę, że takie refleksje towarzyszą każdemu przyszłemu studentowi. Mam w pamięci wszystkie te obawy i wątpliwości, a na ich podstawie stworzyłam krótki poradnik, który pozwoli Ci odważnie i z pełną świadomością rozpocząć studia.