Jakich leków może zabraknąć w Polsce (styczeń 2021)?

19 stycznia ukazało się kolejne obwieszczenie w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które są zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Obowiązuje ono od 21 stycznia 2021 roku. Sprawdzamy, jakie leki w opinii Ministerstwa Zdrowia mogą być deficytowe i należy chronić je przed wywozem oraz które produkty straciły taki status.

Poprzedni wykaz ogłoszony 30 listopada liczył 389 pozycji. W styczniu wykreślono 20 z nich, a dodano 8. Lista styczniowa liczy zatem 377 pozycji.

Szczepionki na grypę już nie są deficytowe?

Zdaniem resortu zdrowia nie ma już potrzeby zabezpieczania na liście antywywozowej szczepionek przeciwko grypie. Z wykazu znikają preparaty Fluenz Tetra (żywa szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży) oraz szczepionki w iniekcjach Influvac Tetra oraz VaxigripTetra.

Ponadto, 17 stycznia 2021 roku ministerstwo zdrowia opublikowało komunikat w którym informuje, że przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz inne podmioty, które posiadają umowę z NFZ będą mogły złożyć zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko grypie dla tych pacjentów, którym nie udało się ich kupić samodzielnie. Za tą informacją poszła kolejna - wyrażono zgodę, aby szczepionki niewykorzystane "we wcześniejszych akcjach" (np. podczas szczepień medyków), mogły być wykorzystane do zaszczepienia wszystkich chętnych, bez względu na wiek (czytaj więcej: Komunikat w sprawie szczepionek przeciw grypie).

Co spowodowało, że szczepionek przeciwko grypie najpierw dramatycznie brakowało, a obecnie wygląda na to, że jest ich nadwyżka? Problem z perspektywy pacjentów i farmaceutów naświetliła Anna Brzyska w artykule Grypowa katastrofa, w którym wypowiadali się także eksperci GdziePoLek.

Czy nadal warto szczepić się przeciwko grypie? Jak mówi przysłowie - lepiej późno, niż wcale. Sezon grypowy w Polsce trwa mniej więcej od września do kwietnia, zatem nadal można starać się o uodpornienie na najbliższe miesiące zimowe i nadchodzące wiosenne.

Jakie inne leki wykreślono z wykazu produktów zagrożonych brakiem dostępności?

Wykreślono bardzo długo obecny na liście lek Jodid 100 z jodkiem potasu, przeznaczony do leczenia wola wywołanego niedoborem jodu. Aktualnie preparat ma na stanie około 58% aptek zintegrowanych z GdziePoLek.

Z wykazu znikają także preparaty zawierające związki potasu - Kaldyum i Kalipoz prolongatum. Monitorowaniem nie jest objęty także lek krążeniowy Isoptin SR 120 mg z werapamilem oraz przeciwpadaczkowy preparat Keppra z lewetyracetamem (w wykazie obecne były tabletki w dawce 250 mg oraz roztwór doustny).

Jedną z usuniętych pozycji jest także Oxycardil 120 zawierający kardiologiczny diltiazem, jednak wynika to z faktu, że pozycja zdublowała się na poprzedniej liście. W wykazie nadal pozostają wszystkie trzy dawki leku Oxycardil - 60 mg, 120 mg i 180 mg.

Na liście nie ma już produktów Neoparin i Neoparin forte - łącznie znika 7 pozycji z tym preparatem zawierającym przeciwzakrzepową enoksaparynę. Nadal jednak w wykazie pozostają heparyny drobnocząsteczkowe, m.in. pod nazwami handlowymi Clexane, Fragmin czy Fraxiparine.

Czy amantadyna działa w COVID-19?

Ministerstwo Zdrowia zakazem wywozu objęło preparat Viregyt-K. Zamieszanie wokół amantadyny (składnika aktywnego leku) wywołał pulmonolog z Przemyśla dr Włodzimierz Bodnar, który publicznie zapewniał, że ma udokumentowane rozliczne przypadki wyleczenia w ciągu 48 godzin z COVID-19 z wykorzystaniem tego preparatu.

Pomimo, że naukowcy i eksperci podkreślali, że nie ma przeprowadzonych w sposób kontrolowany żadnych badań, które pozwalałyby wyciągać takie wnioski, a lek może powodować skutki uboczne, zaczął on w ekspresowym tempie znikać z aptek. Pacjenci leczący się neurologicznie zaczęli mieć problemy z zakupem swojego preparatu.

W konsekwencji Ministerstwo Zdrowia zarządziło jego reglamentację. Preparat może być ordynowany i wydawany wyłącznie w przypadku parkinsonizmu, w ograniczonej liczbie opakowań na jednego pacjenta (czytaj więcej: Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa). Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno lista antywywozowa, jak i reglamentacja dotyczą jedynie opakowania refundowanego leku (o kodzie 05909990320912). Viregyt-K nierefundowany z importu nie podlega tym restrykcjom.

Sprawa stosowania amantadyny w zakażeniu SARS-CoV-2 nabiera jednak rozpędu. Wyniki odpowiednio przeprowadzonych badań poznamy za kilka tygodni. Agencja Badań Medycznych w odpowiedzi na zlecenie Ministerstwa Zdrowia sfinansowała badanie dotyczące zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Projekt będzie realizować siedem ośrodków w kraju. Jak czytamy w komunikacie Agencji: Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe.

O co chodzi ze zmianami w gamie preparatów mlekozastępczych Nutramigen?

W wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności pozostają preparaty Nutramigen 1 LGG, 2 LGG i 3 LGG, jednak dopisano także diety eliminacyjne Nutramigen 1, 2 i 3 w wersji Complete.

Jak poinformował producent, preparaty Nutramigen LGG Complete to nowe formulacje, które docelową zastąpią Nutramigen LGG. Mleko w "starszej" wersji będzie dostępne w sprzedaży do wyczerpania zapasów magazynowych. Nutramigen Complete również opiera się na hydrolizacie kazeiny, ma natomiast nieco inne proporcje witamin i mikroelementów i zdecydowanie większą zawartość kwasów DHA. U podatnych dzieci może to powodować początkowo problemy żołądkowo-jelitowe, opinie wielu rodziców niestety to potwierdzają (czytaj więcej: Skąd różnica w napisach na etykiecie mleka Nutramigen LGG?). Zmiana składu produktu wynika z konieczności dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej.

Jakie inne leki objęto dodatkowym monitorowaniem?

Nową pozycją w wykazie są przeciwjaskrowe krople oczne Combigan zawierające połączenie brimonidyny i timololu. Jest to jedyny dostępny na rynku lek oczny o tym składzie. Pomimo rejestracji, nie odnotowujemy dostępności zamienników Brimoplus czy Britisan. Z naszych informacji wynika, że spadek dostępności produktu związany jest ze zmianami na poziomie dystrybucji (czytaj więcej: Leki, które zniknęły z aptek: grudzień 2020).

Zakazem wywozu objęty będzie także Nalgesin forte - preparat zawierający naproksen – niesteroidową substancję przeciwbólową i przeciwzapalną. Do wykazu niedawno dołączył także Anapran z tym samym składnikiem aktywnym, także w dawce 550 mg. Oba leki to wydawane na receptę produkty refundowane.

Tegretol CR 200 to kolejny nowy lek na liście zagrożonych brakiem dostępności. Zawiera przeciwpadaczkową karbamazepinę. Zgodnie z informacją otrzymaną od podmiotu odpowiedzialnego - firmy Novartis Poland - produkt jest niedostępny z powodu opóźnionych dostaw do Polski. Dystrybucja nie zostanie wznowiona do końca stycznia.

Do listy dopisano także Theospirex retard 150 mg - w wykazie był już obecny ten sam produkt w dawce 300 mg. Preparat zawiera teofilinę stosowaną w przypadku schorzeń obturacyjnych dróg oddechowych.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (grudzień 2020)?

30 listopada ukazała się kolejna ministerialna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności. Od 1 grudnia wykaz uzupełniły pozycje odnoszące się do 5 substancji czynnych stosowanych w szpitalach w anestezjologii, intensywnej terapii i stanach nagłych. Czy to oznacza, że lecznice mogą mieć problem z zaopatrzeniem pacjentów w leki?

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2020)?

Ukazało się kolejne obwieszczenie informujące o tym, jakie leki zostały uznane przez Ministerstwo Zdrowia za zagrożone brakiem dostępności. Lista z 7 września liczyła 306 pozycji. Najnowszy wykaz z 6 listopada ma ich 325, co oznacza wydłużenie się listy o 19 pozycji. Sprawdzamy, jakie produkty zniknęły z wykazu, a jakie do niego dołączyły.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (czerwiec 2020)?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie nowego wykazu produktów, które są zagrożone brakiem dostępności. Obowiązuje on od 15 czerwca 2020 roku. Aktualny wykaz liczy 298 pozycji i jest o 14 pozycji krótszy od listy, którą analizowaliśmy w połowie kwietnia. Dodano do niego 24 pozycje, a usunięto 38. Co się zmieniło?

Skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności (kwiecień 2020)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową, rekordowo krótką listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Najnowszy wykaz zawiera jedynie 312 pozycji - o ponad 500 mniej niż ten z 1 kwietnia. Sprawdzamy, jakie pozycje zostały wykreślone. Czy najkrótsza od wielu miesięcy lista antywywozowa to dobry znak dla rynku leków?

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.