Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa

udostępnij:

Podczas epidemii koronawirusa Minister Zdrowia może wprowadzić ograniczenie ilości leku, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. 1 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy skorzystano z tego prawa. Jakich leków dotyczy reglamentacja? Kto i na jakich zasadach może wykupić te leki w aptece?

Aktualizacja 08 marca 2022 - zniesienie ograniczeń w przepisywaniu i sprzedaży amantadyny

Od dnia 7 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta określone obwieszczeniem Ministra
Zdrowia z dnia 8 grudnia ubiegłego roku. Oznacza to, że refundowane opakowanie leku Viregyt-K zawierającego amantadynę może być przepisywane na receptach oraz wydawane w aptekach bez ograniczeń wynikających z reglamentacji.

Oznacza to możliwość przepisywania większych ilości tego leku (dotychczas nie więcej niż 3 opakowania po 50 kapsułek na 30 dni) oraz brak ograniczeń w zakresie wskazań, w jakich ten preparat może być ordynowany (dotychczas - tylko choroba i zespół Parkinsona oraz leczenie dyskinezy późnej u osób dorosłych).

W badaniach klinicznych amantadyny w terapii COVID-19, zorganizowanych przez Agencję Badań Medycznych, nie wykazała ona skuteczności w przypadku pacjentów leczonych w szpitalu. Nie są jeszcze znane wyniki drugiego badania klinicznego, które ma sprawdzić, czy amantadyna działa u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 leczonych ambulatoryjnie (w warunkach domowych).

Aktualizacja 9 grudnia 2021 - ponowne ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K

Od 10 grudnia 2021 ogranicza się ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym leku Viregyt-K do maksymalnie 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni. Reglamentacja dotyczy wyłącznie refundowanego opakowania tego produktu. Lekarz będzie mógł wystawić na ten lek receptę tylko w przypadku, jeśli u pacjenta wystąpią wskazania objęte refundacją, czyli choroba i zespół Parkinsona oraz leczenie dyskinezy późnej u osób dorosłych (są to zaburzenia neurologiczne polegające na pojawianiu się ruchów mimowolnych). Ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu nie dotyczą preparatu, jaki do aptek trafia w ramach importu równoległego. Jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz przyczyną ograniczeń jest fakt, że "w ostatnim czasie zbyt dużo produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi".

Aktualizacja 27 lipca 2021 - koniec z ograniczeniami w sprzedaży leku Viregyt - K

24 lipca br. Minister Zdrowia ogłosił, iż z dniem 26 lipca 2021 r. znosi się ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktu leczniczego Viregyt K na jednego pacjenta. Oznacza to, iż od poniedziałku refundowany Viregyt-K będzie można kupić na receptę bez zniżki (100%). Zatem lek będzie dostępny również dla pacjentów, których stan zdrowia nie został ujęty we wskazaniach refundacyjnych opisanych jako: choroba i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna u osób dorosłych. Nie będzie obowiązywał również dotychczasowy limit - 3 opakowania 50-tabletkowe na 30 dni.

Aktualizacja 1 grudnia 2020 - reglamentacja leku Viregyt - K

Od dnia 1 grudnia 2020 roku resort zdrowia wprowadził ograniczenia w wydawaniu na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym refundowanego opakowania leku Viregyt - K. Mogą to być maksymalnie 3 opakowania po 30 kapsułek (na 30 dni stosowania). Produkt leczniczy może być wyłącznie ordynowany i wydawany w następujących wskazaniach objętych refundacją:

  • choroba i zespół Parkinsona,

  • dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

Importowany Viregyt-K, który nie podlega refundacji wydawany jest w aptece na ogólnych zasadach, bez reglamentacji.

Aktualizacja 1 września 2020 - koniec ograniczeń

31 sierpnia br. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia pojawiło się obwieszczenie uchylające poprzedni dokument, który ograniczał ordynowanie i sprzedaż produktów leczniczych z chlorochiną (Arechin) i hydroksychlorochiną (Plaquenil). Od dnia 1 września przestaje obowiązywać reglamentowana sprzedaż powyższych leków.

Aktualizacja 13 maja 2020 - uproszczenie dystrybucji leku Arechin

Od 13 maja firma Adamed podjęła decyzję o uproszczeniu zasad dystrybucji leku Arechin. Apteka może zamawiać większe ilości produktu leczniczego, ale dalej są one reglamentowane do maksymalnie 24 opakowań na miesiąc. Minimalne zamówienie to 6 opakowań leku Arechin. Tym samym farmaceuci zamawiając produkt leczniczy Arechin w hurtowni farmaceutycznej Adamed nie muszą podawać numeru recepty (wyjątek stanowi sytuacja, gdy apteka będzie chciała zamówić więcej niż 24 opakowania leku w miesiącu) oraz nie muszą zamawiać tylko i wyłącznie pod konkretną receptę.

Ograniczanie sprzedaży leków pacjentom

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, umożliwiła Ministrowi Zdrowia ograniczenie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub produktu biobójczego, jaka może być sprzedana danemu pacjentowi w określonym czasie.

Arechin i Plaquenil - czy można kupić w aptece?

1 kwietnia 2020 roku Minister Zdrowia w swoim obwieszczeniu "w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta" podjął decyzję o reglamentowanej sprzedaży dwóch leków: Arechin i Plaquenil.

Od 2 kwietnia, jeden pacjent może otrzymać maksymalnie tylko 2 opakowania leku Arechin na 30 dni leczenia. Podobna sytuacja jest z lekiem Plaquenil - maksymalnie 60 tabletek na pacjenta, na 30 dni.

Co więcej, lek Arechin może być ordynowany wyłącznie we wskazaniach refundacyjnych, tj. pacjenci mogą zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty, z odpłatnością refundacyjną 30%. Produkt leczniczy Arechin przysługuje na zniżkę w następujących jednostkach chorobowych: zimnica, pełzakowica, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego, porfiria skórna późna.

Z kolei lek Plaquenil nie znajduje się na listach leków refundowanych i przepisywany jest zazwyczaj z pełną odpłatnością. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie lek sprowadzany jest w ramach importu docelowego. Plaquenil może być ordynowany w następujących wskazaniach leczniczych: reumatoidalne zapalenie stawów, różne postacie tocznia rumieniowatego, profilaktyka wielopostaciowej osutki świetlnej, mieszana albo niezróżnicowana choroba tkanki łącznej, rumień guzowaty, ziarniniak obrączkowaty, różne postacie liszaja płaskiego, zespół Sjögrena, układowe zapalenie naczyń, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina układowa albo ograniczona, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Leki Plaquenil i Arechin nie mogą być ordynowane poza szpitalem w celu leczenia wspomagającego w zakażeniu SARS-CoV-2 (więcej: Koronawirus - jak nie zachorować? oraz Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka).

Pacjent po uzyskaniu recepty na lek, powinien skontaktować się z wybraną apteką i zarezerwować lek (przy e-recepcie podać nr PESEL i numer PIN, a przy papierowej recepcie - unikalny numer identyfikujący receptę). Produkt leczniczy Arechin zostanie zamówiony przez farmaceutę w hurtowni producenta, tj. Adamed Pharma S.A., która dostarczy lek do apteki celem realizacji recepty dla konkretnego pacjenta. W przypadku produktu leczniczego Palquenil, farmaceuta zamówi lek w hurtowni, która dostała zgodę na sprowadzenie leku do Polski. W obydwu przypadkach, pacjent będzie mógł odebrać lek dopiero po uzyskaniu informacji telefonicznej, że produkt leczniczy został dostarczony do apteki.

Inne artykuły na blogu