Jakich leków może zabraknąć w Polsce (marzec 2018)?

udostępnij:

Kłopoty z realizacją recepty, brak leku w aptece i trudności z jego sprowadzeniem z hurtowni – te problemy nie są nowe. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie kolejne obwieszczenie zawierające wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na dzień 15 marca 2018. Sprawdzamy, co się zmieniło w porównaniu do poprzedniego obwieszczenia i których leków może brakować.

Statystycznie liczba preparatów zagrożonych brakiem dostępności zmniejszyła się – lista styczniowa zawierała 183 pozycje, zaś marcowa jest krótsza – znajduje się na niej 177 pozycji.

Źródło: GdziePoLek

Jakie leki zostały skreślone z listy?

Apteka, która wysłała do hurtowni farmaceutycznej zamówienie na lek z listy zagrożonej brakiem i otrzymała odmowę jego realizacji, raportuje ten fakt do organów nadzoru farmaceutycznego. Analiza między innymi takich zgłoszeń pozwoliła na usunięcie z listy:

Które produkty dołączyły do wykazu?

  • Neoparin - na liście znalazła się tylko jedna z kilku dawek tego leku - 40 mg/0,4 ml. Jest to mimo wszystko zła wiadomość, ponieważ wprowadzenie na rynek leku Neoparin w kilku dawkach i objęcie go refundacją miało być jednym z mechanizmów zwiększających dostępność brakującej enoksaparyny sodowej dla polskich pacjentów. Leki przeciwzakrzepowe są niezbędne po niektórych zabiegach, a także po złamaniach, które wymagają założenia opatrunku gipsowego;
  • produkt Keppra zawierający przeciwpadaczkowy levetiracetam – tabletki w dawce 250 mg. Do tej pory nadzorem objęty był tylko roztwór do stosowania doustnego.

Jakie leki są zagrożone brakiem dostępności?

Produkty figurujące w wykazie można podzielić na kilka grup, które są szczególnie liczebne:

  1. Leki stosowane w chorobach płuc (m.in. w POChP i astmie) - stanowią bardzo dużą pulę – ponad trzydzieści pozycji. Są to preparaty zawierające:
  2. Stosowane przez cukrzyków insuliny (około 20 pozycji), m.in.: insulina neutralna Actrapid Penfill, izofanowa Insulatard Penfill, lispro - Humalog i jego mixy oraz Liprolog, glargine - Lantus, detemir - Levemir i inne.
  3. Na liście od wielu miesięcy figurują preparaty zawierające heparyny drobnocząsteczkowe (Clexane, Fragmin, Fraxiparine i Fraxodi) oraz tabletki z rivaroxabanem (Xarelto). W styczniu 2018 do tej grupy dołączył preparat z sulodeksydem (Vessel due F).
  4. Stosowane w schorzeniach psychicznych, w szczególności zwraca uwagę obecność na liście postaci do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu z risperidonem (Rispolept Consta), olanzapiną (Zypadhera) czy aripirazolem (Abilify Maintena). Taka forma przyjmowania leków przeciwpsychotycznych jest wskazana dla niektórych chorych na schizofrenię.

Na liście są także preparaty, których mogą poszukiwać rodzice maluchów:

Co robić, jeśli potrzebny jest lek zagrożony niedostępnością?

W niektórych przypadkach rozwiązaniem trudności ze zdobyciem danego preparatu jest sięgnięcie po jego zamiennik. Jest to możliwe na przykład w przypadku leku z levetiracetamem, dla którego wybór substytutów jest dosyć szeroki. Nie zawsze jednak taka opcja jest dostępna - nie ma na przykład odpowiednika preparatu benserazydu z lewodopą stosowanego w chorobie Parkinsona. Podobnie wygląda sytuacja z hydroksycarbamidem - substancją stosowaną m. in. w białaczce szpikowej.

Poniższa tabela pokazuje przybliżoną dostępność przykładowych produktów z listy w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek:

Preparat

Dostępność produktu w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek na dzień 10.03.2018

Atrovent N (Ipratropii bromidum)

aerozol 200 dawek

97,06%

Kreon 25 000 (Pancreatinum)

50 kapsułek

81,65%

Apidra Solostar (Insulinum glulisinum)

5 wstrzykiwaczy po 3 ml

72,48%

Ganfort (Bimatoprostum + Timololum)

krople do oczu 3 ml

65,14%

Cardura XL (Doxazosinum)

8 mg 30 tabletek

51,01%

Megace (Megestrol)

zawiesina doustna 240 ml

45,50%

Pradaxa (Dabigatran)

150 mg 30 kapsułek twardych

36,70%

Concerta (Methylphenidati hydrochloridum)

18 mg 30 tabletek

13,03%

Atecortin (Hydrocortisone + Oxytetracycline + Polymyxin B)

zawiesina do oczu i uszu

0%

Zestawienie nie analizuje, czy liczba opakowań na stanie jest wystarczająca dla zabezpieczenia potrzeb wszystkich pacjentów ani ewentualnych trudności (np. czasu oczekiwania), jakie mogą się wiązać z zakupem leku. Nie odnosi się także do uwarunkowań lokalnych, związanych chociażby z zapotrzebowaniem miejscowej społeczności na konkretne produkty czy przyzwyczajeniami lekarzy co do preskrypcji określonych leków.

Niemniej jednak, nawet jeśli preparat jest na liście leków zagrożonych brakiem nie oznacza to, że jest on nieosiągalny. Jeśli nie znajdziesz potrzebnego preparatu na GdziePoLek, zawsze warto zasięgnąć informacji bezpośrednio w aptece i sprawdzić możliwość zamówienia potrzebnego leku w hurtowni.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących dostępności leków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;