Luteina w ciąży a luteina na oczy

Czasem nazwy leków w aptece mogą przyprawiać o ciarki, być łamaczami językowymi albo oznaczać kilka różnych preparatów. Tak właśnie jest z luteiną, która z jednej strony jest progesteronem czasem stosowanym w ciąży, a z drugiej barwnikiem wspomagającym prawidłowe widzenie.

Czym różni się hormon luteina od luteiny na oczy?

Progesteronu - żeńskiego hormonu płciowego, nazywanego potocznie luteiną, nie należy mylić z luteiną, która jest żółtym barwnikiem obecnym w siatkówce oka. Są to dwie różne substancje, które cechuje odmienne działanie. Wspólna jest tylko nazwa, wywodząca się z tego samego źródła. „Luteus” to po łacinie „żółty”, a progesteron po raz pierwszy wyizolowano z ciałka żółtego u zwierząt. Powstaje ono z pozostałości pękniętego pęcherzyka jajnikowego podczas owulacji - uwolnienia komórki jajowej.

Substancje te nie tylko występują naturalnie w naszym organizmie. Ich niedobory można uzupełniać za pomocą preparatów dostępnych w aptece. Luteinę oczną kupisz „od ręki”, natomiast na progesteron konieczna jest recepta. Komu więc potrzebna będzie dodatkowa luteina - hormon, a komu luteina na oczy?

Na co stosowana jest luteina - progesteron?

Luteina (progesteron) w ciąży

Luteina jest niezbędna przez cały okres ciąży, bowiem odpowiada za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój. Progesteron przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej (pogrubia ją i zwiększa jej ukrwienie). Hamując skurcze macicy, zapobiega poronieniu do czasu wytworzenia się łożyska, czyli przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Chroni przed przedwczesnym porodem oraz przygotowuje gruczoły sutkowe do produkcji mleka. Przed porodem poziom luteiny spada, skutkiem czego są skurcze macicy i rozpoczęcie akcji porodowej.

Kiedy przyjmować luteinę w ciąży?

Zdarzają się sytuacje, w których kobieta w ciąży, np. z powodu zbyt niskiego poziomu progesteronu, musi go przyjmować w formie preparatu z apteki. Jakie objawy mogą na to wskazywać?

  • jeśli na wczesnym etapie ciąży pojawiają się bóle w podbrzuszu, skurcze macicy lub krwawienie; w takiej sytuacji natychmiast skontaktuj się z ginekologiem, bowiem objawy mogą być sygnałem niedoboru luteiny i prowadzić do poronienia,
  • kiedy poprzednie ciąże zakończyły się przedwcześnie lub doszło do poronienia; luteinę stosuje się wtedy profilaktycznie od 16 tygodnia ciąży,
  • w przypadku niewydolności szyjki macicy, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu; leki z progesteronem podawane są w tej sytuacji od 23 tygodnia ciąży,
  • w zaawansowanej ciąży przy zbyt wczesnych skurczach.

Luteina doustna czy dopochwowa?

Lekarz decyduje o dawkowaniu oraz postaci leku, dopasowując je do potrzeb pacjentki. Tabletki (kapsułki) doustne (np. Luttagen, Duphaston, Progesterone Besins) lub podjęzykowe (np. Luteina 50) przyjmuje się najczęściej w początkowej fazie ciąży.

Luteinę dopochwową (np. Luteina 100) charakteryzuje zwiększone wchłanianie, dlatego stosowana jest głównie w zaawansowanej ciąży, w celu zapobiegania przedwczesnemu porodowi oraz u kobiet, dla których tabletki doustne nie są wskazane z powodu zaburzeń czynności wątroby czy nerek. Aplikacja luteiny dopochwowej nie jest skomplikowana. Tabletkę umieszczamy głęboko w pochwie przy pomocy dołączonego aplikatora.

Luteina (progesteron) na wywołanie okresu

Jednym z zadań progesteronu jest regulacja cyklu miesiączkowego. Niedobór luteiny zaburza go, powodując plamienia lub brak miesiączki. Z tego względu przyjmowanie progesteronu jest wskazane u kobiet z nieregularnymi cyklami. Przyjmuje się go najczęściej od drugiej połowy cyklu, a odstawienie leku ma na celu celu wywołanie okresu.

Najczęściej stosowaną postacią leku są w tej sytuacji tabletki doustne zawierające dydrogesteron (np. Duphaston) - syntetyczny hormon podobny do progesteronu lub luteina podjęzykowa (np. Luteina 50). Wydawane są one na receptę po konsultacji z lekarzem.

Dla kogo przeznaczona jest luteina na oczy?

Luteina i zeaksantyna stanowią podstawowy barwnik centralnej części siatkówki oka – plamki żółtej. Odpowiadają za prawidłową ostrość widzenia, pochłaniając nadmiar szkodliwego dla oka promieniowania UVA i UVB, chronią narząd wzroku przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, zapobiegają zwyrodnieniu siatkówki oraz zaćmie.

Stężenie luteiny w siatkówce oka zmniejsza się z wiekiem oraz u osób pijących alkohol, palących papierosy, cukrzyków czy ludzi otyłych. Suplementację luteiny na oczy powinni rozważyć również wszyscy, którzy spędzają dużo czasu przed telewizorem lub komputerem, są zawodowymi kierowcami, wykonują pracę przy sztucznym świetle oraz osoby narażone na długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne.

W czym występuje luteina na oczy?

Mimo zapotrzebowania na luteinę i zeaksantynę, ludzki organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Najlepiej, aby były one dostarczane w prawidłowo zbilansowanej diecie. Ich naturalnym źródłem są zielone i żółte warzywa oraz owoce, np. szpinak, brokuły, jarmuż, sałata, zielony groszek, fasolka szparagowa, dynia, pomidory, pomarańcze, papryka, kukurydza, marchew, nektarynki, agrest, awokado oraz żółtka jaj.

Według zaleceń Towarzystwa Chorych na Zwyrodnienie Plamki Żółtej, każdego dnia powinniśmy przyjmować co najmniej 6 mg luteiny. Zeaksantyna w dawce 2 mg ułatwia jej wchłanianie. Jeśli należysz do grupy ryzyka, a Twoja dieta nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości luteiny i zeaksantyny, możesz rozważyć uzupełnienie ich poziomu za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty.

Dobrze dobrana suplementacja pozwala na utrzymanie prawidłowych proporcji luteiny i zeaksantyny, czyli 5:1 (np. Nutrof Total, Resvega, Zuma). Najlepiej przyswajalną formą barwnika jest luteina krystaliczna (np. Nutrof Total, Activlab Pharma Luteina Extra, Klarin Aktiv z luteiną). Preparat powinien zawierać także kwasy omega-3, będące składnikami błon siatkówki (np. MaxiVision Total, SuperOptic, Lutezan Omega 3). Ich zadaniem jest wbudowywanie barwników w struktury oka. Cenna jest również obecność selenu, cynku, manganu oraz witamin A, C, E, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami (np. Olimp Gold Luteina, Solgar Strażnicy Wzroku, Doppelherz Activ Na oczy FORTE, Zacmin).

Luteina i zeaksantyna rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego najlepiej wchłaniają się w obecności posiłków o ich wysokiej zawartości.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.07.2019 09:17:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jak dawkować lek Duphaston celem wywołania miesiączki?
Dzień dobry, dostałam tabletki duphaston na wywołanie miesiączki ze względu na nieregularne cykle, aby następnie zacząć brać tabletki antykoncepcyjne....
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy wypada 16 dzień cyklu, jeśli krwawienie rozpoczęło się 1 stycznia?
Witam mam pytanie, obecnie ginekolog przepisała mi ten lek i kazała wziąść w 16 dniu cyklu ale nie nie wiem kiedy wypada.. Bo krwawienie od 1 styczni...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy mogę zrobić test ciążowy po przyjęciu EllaOne? Czy zastosowanie leku Luteina mi zaszkodzi?
Witam Ponad tydzień temu odbyłam stosunek w trakcie którego pękła prezerwatywa. Równo tydzień temu (2 dni po stosunku) wzięłam ellaone. Okres mam nie...
odpowiada Ewa Pilch

Czy lek Duphaston można otrzymać bez recepty?
Czy duphaston jest bez recepty czy czeba mieć na niego receptę
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie preparaty korzystnie wpływające na wzrok powinnam suplementować?
Pracuję przy komputerze i chciałabym rozpocząć suplementację witamin i innych korzystnych substancji wpływających pozytywnie na wzrok. Mam ustabilizow...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po przyjęciu tabletki po mogę normalnie przyjąć Luteinę od 16 dnia cyklu?
Czy po zastosowaniu tabletki po, mogę normalnie tak jak dotychczas zastosować luteinę od 16 dnia cyklu na wywołanie okresu?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie luteina w ciąży a luteina na oczy odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.